Świat obiegła sensacyjna wiadomość, jakoby w rebrandzie Redmi Note 10 Pro, jakim jest Redmi Note 11 Pro 2023, miał zostać umieszczony inny procesor niż w oryginalnym telefonie, a mianowicie Snapdragon 712… z 2019 roku. Taką informację można odczytać w konsoli Google Play. Problem polega na tym, że nie do końca to prawda.
Dlaczego? Przede wszystkim „nowy” smartfon opiera się na Androidzie 12 (istnieje oprogramowanie dla nazwy kodowej sweet_k6a_global, za którą ukrywa się właśnie ten model). Snapdragon 712 opiera się w całości na kodzie Qualcomma dla nieco starszego Snapdragona 710 (oba układy widzieliśmy odpowiednio w Mi 9 SE oraz Mi 8 SE), który musiałby zostać wykorzystany przez Xiaomi w przypadku, gdyby te plany rzeczywiście były prawdziwe.
Po krótkim przejrzeniu ostatnio opublikowanych wydań kodu w ramach projektu Codeaurora (obecnie CodeLinaro), który grupuje wszystkie publikacje dla większości układów Qualcomma możemy zauważyć, że ostatnio wydane kompilacje dla procesora sdm710 odnoszą się wyłącznie do Androidów 9, 10 i 11. Wśród nowych publikacji nie znajdziemy żadnego manifestu odnoszącego się do Androida 12. A taki musiałby zostać wydany, gdyby nowy smartfon istotnie posiadał ów układ; podobnie było na przykład w przypadku Snapdragona 845, który kod aktualizacji do Androida 12 otrzymał (i na jego bazie mogła powstać aktualizacja np. dla LG Velvet) albo Snapdragona 660, który jest nadal wspierany (i to na 6 różnych wersjach Androida jednocześnie!).



Skąd zatem taka informacja w konsoli Google Play Protect?
Możliwe, iż to po prostu pomyłka lub celowe wprowadzenie w błąd, zwłaszcza dlatego, że Redmi Note 10 Pro i Redmi Note 11 Pro 2023 dzielą tę samą nazwę kodową sweet, a zdjęcie urządzenia w konsoli jest bardzo podobne do tego, co już mieliśmy okazję zobaczyć w rzeczywistości.

Nie rozumiem powodu, z jakiego Xiaomi miałoby zmieniać układ, co wiązałoby się zapewne z większymi zmianami wewnątrz urządzenia, a pozostawiłoby tę samą nazwę kodową. To zwyczajnie nie ma sensu; zarówno POCO M5s, jak i Redmi Note 10S mają tę samą nazwę kodową rosemary (choć trzeba przyznać, że oprogramowanie nie jest identyczne), podobnie jak Redmi Note 10 5G i POCO M3 Pro 5G (camellian, identyczne oprogramowanie). Nie byłby to zresztą pierwszy błąd Google Play Console, bo w zeszłym roku przewidywało ono, że Mi 11 Lite 5G będzie używać Snapdragona 765G. Jaka była prawda, wszyscy wiemy; w tym urządzeniu wykorzystano Snapdragona 780G. Nie ma moim zdaniem powodu, dla którego tutaj nie miałoby stać się inaczej.