W niedzielę informowaliśmy o opublikowaniu aktualizacji HyperOS dla Mi 11i i POCO F4, a dziś możemy już przekazać kolejne pozytywne informacje. Xiaomi kilkanaście godzin temu wydało bowiem ROM-y dla kolejnych starszych modeli smartfonów, w tym serii Mi 10 i Mi 11!
Które modele otrzymały aktualizację?
Na liście znalazły się następujące modele:
- Xiaomi Mi 10 – HyperOS by Xiaomi.eu – OS1.0.3.0.TJBCNXM – Android 13,
- Xiaomi Mi 10S – HyperOS by Xiaomi.eu – OS1.0.2.0.TGACNXM – Android 13,
- Xiaomi Mi 10 Pro – HyperOS by Xiaomi.eu – OS1.0.3.0.TJACNXM – Android 13,
- Xiaomi Mi 10 Ultra – HyperOS by Xiaomi.eu – OS1.0.2.0.TJJCNXM – Android 13,
- Xiaomi Mi 11 – HyperOS by Xiaomi.eu – OS1.0.1.0.UKBCNXM – Android 14,
- Xiaomi Mi 11 Pro / Ultra – HyperOS by Xiaomi.eu – OS1.0.2.0.UKACNXM – Android 14,
- POCO F3 / Redmi K40 – HyperOS by Xiaomi.eu – OS1.0.3.0.TKHCNXM – Android 13.
Jak widać, seria Mi 10 oraz POCO F3 nie otrzymały aktualizacji do nowszej wersji Androida i oficjalnie pozostaną na Androidzie 13. Seria Mi 11 natomiast doczekała się aktualizacji zarówno MIUI (HyperOS), jak i Androida (14).
Aktualizacja z już posiadanego ROM-u Xiaomi.eu nie powoduje czyszczenia danych.
Jak zainstalować ROM?
Wszystkie ROM-y Xiaomi.eu można zainstalować na dwa sposoby:
- przez tryb Recovery (TWRP, o ile istnieje dla danego modelu i obsługuje deszyfrowanie nowej wersji Androida),
- przez tryb Fastboot.
Instalacja przez tryb Fastboot jest prostsza, ale bez doinstalowania TWRP już po instalacji ROM-u nie będą działać aktualizacje OTA — wtedy kolejne aktualizacje trzeba będzie instalować z poziomu komputera (w taki sam sposób, jak za pierwszym razem). Instalacja ROM-u przez Recovery pozwala na późniejsze aktualizacje bez konieczności używania do tego celu komputera.
Poradnik dotyczący instalacji, uwzględniający obie metody, znajduje się tutaj. Do instalacji ROM-u niezbędny jest odblokowany bootloader.
Co wnosi Xiaomi.eu względem Globala?
Kilka najważniejszych, wyróżniających Xiaomi.eu względem oficjalnych wydań MIUI Global cech to między innymi wbudowane nagrywanie rozmów (dzięki dialerowi od Xiaomi, a nie od Google’a), usunięta większość aplikacji od Google’a, które są domyślnie preinstalowane w wydaniach globalnych (pozostawione są tylko podstawowe aplikacje, niezbędne do działania usług Google’a), a także większy wybór siatek ikon czy odblokowane niektóre funkcje, które są domyślnie zablokowane przez Xiaomi dla wydań globalnych (np. menu Czas przed ekranem, zaprojektowane przez Xiaomi, gdzie w globalnych wydaniach wymuszony jest jego odpowiednik od Google’a, albo wyłączone ograniczenie trybu Always-on display – 10 sekund na wydaniach globalnych dla niektórych telefonów). Więcej informacji można znaleźć na stronie objaśniającej różnice między ROM-ami.