Android 14 wprowadzi ograniczenia w instalowaniu aplikacji

Adam Błażejewski
2 komentarze

Google pracuje obecnie nad nową zmianą, która pojawi się wraz z oficjalną inauguracją Androida 14. Uniemożliwi ona użytkownikom instalowanie starych, nieaktualnych aplikacji.

Android 14 – ograniczy instalację przestarzałych aplikacji

Google będzie wymagać od aplikacji minimalnego poziomu API w Sklepie Play. Krok ten uniemożliwia programistom publikowanie aplikacji przeznaczonych dla starszych wersji Androida. 

Co to oznacza dla użytkownika?

Najprawdopodobniej ograniczenia te pojawią się już z najnowszą wersja systemu Android. Portal 9to5Google odkrył zmianę w kodzie, która sugeruje iż Android 14 będzie wyposażony w bardziej rygorystyczne API. Nowy interfejs API uniemożliwi instalowanie przestarzałych i nieaktualizowanych aplikacji pochodzących także z zewnętrznych źródeł. Użytkownicy nie będą już mogli instalować plików APK, które nie spełniają określonych w API wymagań. Jednak to nie wszystko. Zewnętrzne sklepy również nie będą mogły instalować aplikacji, które nie spełniają nowego poziomu API.

Google podnosi poziom bezpieczeństwa

Przede wszystkim Android 14 zablokuje działanie oraz możliwość instalacji wszystkich aplikacji, które przeznaczone są dla starszych wersji Androida. Z czasem Google podniesie również próg do Androida 6 Marshmallow oraz wdroży strategiębstopniowego podnoszenia minimalnych wymogów. Według plotek Google umożliwi producentom smartfonów opcję włączenia tej funkcji. W ten sposób firmy będą mogły ustawić własny próg dla przestarzałych aplikacji.

Co to ma na celu?

Według twórcy odpowiedzialnego za tę zmianę, posunięcie to pomoże znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania. Dodał on również, iż złośliwe oprogramowanie głównie atakuje stare i nieaktualizowane systemy z nieaktualnymi poprawkami bezpieczeństwa i lukami w zabezpieczeniach.

Nie wszystko stracone

Użytkownicy nadal będą mieli możliwość instalacji starszych wersji aplikacji w formacie APK za pomocą wiersza poleceń przy użyciu nowej flagi. Jednak proces ten nie będzie tak prosty jak z wykorzystaniem opcji instalacji aplikacji z zewnętrznych źródeł.

W nadchodzących tygodniach Google wyda pierwszą wersję deweloperską dla programistów opartych na Androidzie 14. Więc już niebawem dowiemy się więcej na temat nowej funkcji oraz zmian jakie może ona wprowadzić.

Źródło: GizChina

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner