Jak rozwiązać problemy z brakiem widocznego Wi-Fi/łącznością z niektórymi urządzeniami na ROM-ach Xiaomi.eu?

Kacper Skrzypek
4 komentarze

Niektórzy z użytkowników ROM-u Xiaomi.eu mogli się natknąć na problemy związane z widocznością sieci Wi-Fi w niektórych aplikacjach czy łącznością z niektórymi urządzeniami, takimi jak np. kamerki. Niniejszy poradnik pomoże rozwiązać te kwestie.

Skąd bierze się problem?

Xiaomi przygotowuje różne rozwiązania dotyczące uprawnień aplikacji do wrażliwych danych, które jednak różnią się między globalnymi i chińskimi wydaniami ROM-u (a Xiaomi.eu opiera się głównie na rozwiązaniach chińskich). W przypadku opisywanych problemów źródłem całego bałaganu jest implementacja przybliżonej lokalizacji, wprowadzonej oficjalnie wraz z Androidem 12 (a w przypadku MIUI nieco wcześniej, bo jeszcze pod koniec 2020 roku przy okazji premiery MIUI 12.5). Jest ona domyślnie aktywna na wszystkich ROM-ach opartych o MIUI 14 (niezależnie od tego, czy chodzi o wersję stabilną, czy beta).

Problem polega na tym, że o ile w przypadku wersji beta wyłączenie tej opcji nie jest problemem i można to zrobić dla każdej aplikacji z osobna, o tyle w wersjach stabilnych jest to utrudnione, bo obrazek umożliwiający włączenie lub wyłączenie przybliżonej lokalizacji nie pojawia się domyślnie w uprawnieniach lokalizacji dla danej aplikacji (porównanie na poniższych zrzutach ekranu).

Przy próbie uzyskania lokalizacji powinien się pojawiać mały monit informujący o włączonej przybliżonej lokalizacji, ale dzieje się to bardzo rzadko (przynajmniej u mnie), więc przeciętny użytkownik może nie zauważyć, że zamiast dokładnej lokalizacji, jakiej oczekują pewne aplikacje, otrzymują one jedynie przybliżone informacje o położeniu urządzenia.

Jak rozwiązać problem?

Aby w danej aplikacji zaczęły być widoczne sieci Wi-Fi, lub mogła ona nawiązywać połączenie z innymi urządzeniami, należy wyłączyć przybliżoną lokalizację.

  • Przytrzymujemy ikonę aplikacji, której dotyczy problem (u mnie dla przykładu Mapy Google) i wybieramy opcję O aplikacji.
  • Następnie przechodzimy do menu Uprawnienia, w którym wybieramy Lokalizacja.
  • W przypadku wersji beta będzie tu widoczny obrazek sygnalizujący włączoną przybliżoną lokalizację. Wystarczy dotknąć przycisku Przybliżona lokalizacja wł., aby ją wyłączyć.
  • Aby uaktywnić taką opcję na wersji stabilnej Xiaomi.eu, musimy przejść do aplikacji Ustawienia, a następnie wybrać opcję Ochrona prywatności.
  • W menu Ochrona prywatności wybieramy opcję Ochrona, a w niej zakładkę Laboratorium Ochrony prywatności.
  • Będzie tam nieaktywna opcja Przybliżona lokalizacja, którą musimy włączyć (bez tego nie będziemy w stanie wyłączyć przybliżonej lokalizacji dla danej aplikacji!).
  • Potem możemy podjąć czynności, które opisano wcześniej.

Po wyłączeniu przybliżonej lokalizacji dla danej aplikacji powinna ona już poprawnie np. widzieć sieci Wi-Fi lub łączyć się z urządzeniami, których nie “widziała” przedtem.

Jeśli macie propozycje dotyczące poradników związanych z problemami, których doświadczacie podczas korzystania z MIUI/Xiaomi, podzielcie się nimi w komentarzach; postaram się zająć i tymi kwestiami (o ile będzie to oczywiście możliwe).

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner