MIUI 12.5 by xiaomi.eu i parę innych informacji

Kacper Skrzypek
44 komentarze

W miniony poniedziałek podczas prezentacji Mi 11 Xiaomi pokazało światu również delikatnie odświeżoną pod niektórymi względami nakładkę MIUI 12.5. Od tego momentu ekipa xiaomi.eu przygotowuje i testuje nowe ROM-y, aby móc je wydać możliwie jak najszybciej wszystkim ludziom, którzy chcą wypróbować nowości zawarte w tej odsłonie systemu.

Gdybym miał jednym słowem określić zmiany, które są widoczne na pierwszy rzut oka, właściwym określeniem byłaby fraza “ewolucja“. Nie bez powodu nie jest to MIUI 13 – nowości, które mogłyby zaważyć na odbiorze nowego tworu od Xiaomi, nie ma na tyle dużo i nie są one w mojej opinii aż tak znaczące, aby zasługiwały one na przeskok na “trzynastkę”, choć zapewne nie wszyscy (szczególnie przy przechodzeniu z wersji stabilnych MIUI) podzielą tę opinię.

Pierwsze uruchomienie systemu po aktualizacji z dotychczasowych bet przywita nas ustawioną automatycznie przez system nową supertapetą, przedstawiającą zmieniający się w zależności od pory dnia widok zbocza chińskiej góry Siguniang. Oczywiście to, jak będzie ona działać, zależeć będzie od telefonu, na którym zainstalujecie MIUI 12.5. W przypadku mojego Redmi Note 7 przy dużym obciążeniu tapeta nie działa zbyt płynnie, dlatego zalecam w tym konkretnym przypadku jej zmianę – można ustawić sobie chociażby statyczny widok tej samej góry (tapety są dostępne w Ustawieniach).

To nie jedyna supertapeta dodana przez Xiaomi w ramach aktualizacji, albowiem można również ustawić sobie supertapetę opartą na różnych figurach i bryłach geometrycznych. Moim zdaniem wygląda ona szczególnie ładnie, lecz niestety nawet przy braku obciążenia Redmi Note 7 nie ma wystarczającej mocy, aby sobie z nią poradzić – klatkowanie w launcherze jest odczuwalne na każdym kroku. Jeśli ktoś jednak chce sobie coś takiego ustawić, może to bez problemu uczynić – Xiaomi.eu odblokowuje te tapety, podobnie jak dostępne do tej pory supertapety Saturna, Ziemi i Marsa, dla wszystkich urządzeń, dla których wydawane są nasze kompilacje.

Odświeżenie nakładki to także delikatne odświeżenie dźwięków systemu. Nowe brzmienie zyskały takie operacje jak odblokowywanie ekranu, ładowanie telefonu czy informowanie o słabej baterii. Dodano także możliwość wyłączenia bądź włączenia dźwięku uruchamiania systemu (niestety na Redmi Note 7 ten dźwięk, mimo jego włączenia, jest nadal wyłączony, i jest to prawdopodobnie problem po stronie Snapdragona 660), zaś niektóre urządzenia otrzymały nową animację uruchamiania systemu, której nagranie znajduje się poniżej.

Zmieniła się, oczywiście, nie tylko animacja uruchamiania. Bardziej istotną zmianą, wprowadzoną przez MIUI 12.5, są nowe dźwięki powiadomień, oparte na motywach natury. Xiaomi dodało do systemu odgłosy zwierząt z różnych zakątków globu: lasu deszczowego, sawanny, Australii oraz Arktyki, których jest łącznie ponad sto. Użytkownik może wybrać wykonany przez firmę zestaw dźwięków z konkretnego regionu bądź stworzyć własny, oparty na osobistych preferencjach, do którego można dodać maksymalnie 5 zwierząt. W niektórych miejscach nasze tłumaczenie nie mieści się w całości – zapewne ten problem zostanie wyeliminowany w kolejnych aktualizacjach. Kosmetycznym zmianom uległo także całe menu ustawień dźwięku.

Godne odnotowania są również wprowadzone zmiany w aplikacji Notatki. W ramach tworzenia gryzmołów dodana została możliwość wyboru tła – może ono być wykropkowane bądź całkowicie białe. Oprócz tego przytrzymanie narysowanego przez nas szkicu przez kilka sekund spowoduje, że kreski zostaną przez aplikację automatycznie poprawione. Może to się przydać na przykład wtedy, gdy rysujemy jakieś figury geometryczne.

Funkcją, z której zapewne będzie korzystało jednak najwięcej osób, jest nowy skrót do tworzenia notatek i zadań o nazwie “Szybkie notatki”. Wyglądem przypomina on podobne narzędzie, które istniało już wcześniej w Notatkach, lecz służyło ono wyłącznie do zarządzania zadaniami. Teraz zostało ono znacznie rozbudowane. Umożliwia ono, oprócz podstawowych funkcjonalności związanych z notatkami i zadaniami, także tworzenie Fragmentów, czyli specjalnych notatek ze skopiowanym tekstem oraz obrazami. Tworzenie takowego fragmentu jest wykonywane automatycznie po kliknięciu odpowiedniego przycisku i skopiowaniu tekstu bądź zapisaniu obrazu.

MIUI 12.5 przynosi także kilka zmian w kwestii podejścia do prywatności. Od teraz przy próbie uzyskania dostępu do schowka przez daną aplikację telefon będzie się pytać użytkownika, czy zezwala on na taką operację, czy też nie. Nie zdarza się to jednak zawsze – w moim przypadku aplikacje, które były zainstalowane na telefonie przed aktualizacją, zachowywały się dokładnie tak samo jak dawniej. W tym miejscu wspomnę jeszcze, że zgłaszane problemy z brakiem możliwości wklejenia treści ze schowka w aplikacjach systemowych, które występowały w ostatniej wersji beta, zostały naprawione.

Oprócz zmian dotyczących dostępu do schowka MIUI 12.5 umożliwia także ograniczenie dokładności lokalizacji uzyskiwanej przez aplikacje – opcja jest wbudowana w menedżer uprawnień. Aby z niej skorzystać, wystarczy wybrać uprawnienie dostępu do lokalizacji i kliknąć w obrazek informujący o wyłączonej przybliżonej lokalizacji.

Niektórych opcji związanych z prywatnością nie ma obecnie na naszym ROM-ie – nie są one dostosowane do globalnych realiów bądź trwa ich dopracowywanie, tak jak chociażby w przypadku ochrony prywatności w systemowej aplikacji do przeglądania Internetu, która jest niestety całkowicie po chińsku. Będą się one sukcesywnie pojawiać w najbliższych tygodniach bądź miesiącach. Identyczna sytuacja dotyczy nowego menu pierwszej konfiguracji urządzenia, które póki co – tymczasowo – jest oparte na wersji z MIUI 12. Będzie tak, dopóty nie pojawi się żaden ROM Global oparty na MIUI 12.5.

Dużo miejsca poświęcono także odmienionej aplikacji Screen Combo, która służy do łączenia telefonu z komputerem i wykonywaniu na komputerze w wygodniejszy sposób tych czynności, które moglibyśmy wykonywać na telefonie – tworzeniu notatek, przeglądaniu plików itd. Zmiany według Xiaomi zasługują na uwagę, gdyż oprócz rozszerzenia funkcjonalności zmieniła się także nazwa aplikacji – od teraz Screen Combo to MIUI+. Funkcja jest wspierana na telefonach: Mi 11, Mi 10 Ultra, Mi 10 Pro, Mi 10, Mi 9 Pro 5G, Mi 9, Redmi K30s Ultra/Mi 10T/Mi 10T Pro, Redmi K20 Pro/MI 9T Pro, Redmi K30 Pro/POCO F2 Pro, a Xiaomi zaleca, aby wykorzystywać do niej przede wszystkim laptopy ich produkcji. Więcej informacji – niestety po chińsku – pod adresem http://plus.miui.com.

Zmiany wizualne w porównaniu do ostatniej wersji beta są widoczne, choć nie ma ich zbyt wiele. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć przede wszystkim nowy wygląd menu personalizacji umożliwiający dostęp z jednego miejsca do większości ustawień dotyczących wyglądu interfejsu systemu, takich jak wygląd ekranu blokady, wybór tapet, dźwięków, czcionek itp. Delikatnych zmian dopatrzyć się można w wyglądzie folderów z aplikacjami – czcionka nagłówka folderu wygląda teraz tak samo jak nagłówki w Ustawieniach. Aplikacja Zegar otrzymała nową animację minutnika imitującą klepsydrę z przesypującym się piaskiem, lecz została ona ograniczona wyłącznie do urządzeń ze Snapdragonem 888 i 865. Czy zostanie ona odblokowana dla innych telefonów, nie wiadomo. Na Redmi Note 7 odblokowałem tę funkcję i sądzę, że wygląda ona ładnie, lecz niestety przejście z “normalnego” minutnika do tego efektu jest niezbyt płynne, wyraźnie widać klatkowanie. Sama animacja nie wydaje się być płynna nawet na Snapdragonie 865, przynajmniej według oceny jednego z testerów.

Delikatnego ulepszenia doczekała się również wbudowana funkcja menedżera haseł. Od teraz umożliwia ona synchronizację naszych haseł z Chmurą – w trakcie tej czynności trzeba podać oczywiście odpowiednie zabezpieczenie w postaci np. naszej blokady ekranu.

Nowa funkcjonalność to także lista blokowanych urządzeń Bluetooth. Jeśli posiadacie jakieś urządzenie Bluetooth, z którym często przypadkowo się łączycie, to możecie je do takowej listy dodać. Funkcja znajduje się w ustawieniach Bluetooth.

Chińska wersja MIUI 12.5 umożliwia także odinstalowanie większości aplikacji systemowych takich jak Dyktafon czy Kalendarz, lecz na xiaomi.eu taka deinstalacja nie jest i najpewniej nie będzie możliwa bez własnoręcznej modyfikacji.

Naprawiono kilka mniejszych problemów, takich jak niepojawiający się górny pasek menu akcji w aplikacji Poczty, co uniemożliwiało usunięcie więcej niż jednej wiadomości czy FC Galerii przy próbie utworzenia klipu. Ponadto xiaomi.eu przywróciło usunięty przez Xiaomi wraz z MIUI 12 rozmiar czcionki M.

Kiedy xiaomi.eu?

Xiaomi.eu w wersji 20.12.28 i 20.12.29 pojawi się prawdopodobnie jutro bądź w Nowy Rok. Aktualizacja z obecnej wersji beta 20.12.9 nie będzie wymagać czyszczenia danych. Lista zmian w tym miejscu.

Dla niektórych urządzeń aktualizacja do MIUI 12.5 będzie także aktualizacją do Androida 11. W przypadku wersji 20.12.28/29 taką aktualizację otrzymają: Mi 9, Mi 9 SE, Mi 9T Pro, Mi 10T/Pro. Obecnie istniejące wydania TWRP powinny działać w przeważającej większości bez problemu z nową wersją Androida – tak na pewno jest w przypadku Mi 9, gdyż to sprawdziliśmy.

Niektóre smartfony nie otrzymają wersji 20.12.28/29. Xiaomi poinformowało, iż ze względu na prace nad przystosowaniem niektórych innych niż wyżej wymienione telefonów do Androida 11 wersja beta dla tych telefonów pojawi się w połowie bądź pod koniec stycznia. Dotyczy to modeli: Mi 9 Lite, Mi 9 Pro 5G, Redmi Note 8, Redmi Note 9 4G (u nas Redmi 9T), Redmi Note 9 Pro 5G (Mi 10T Lite). Gdy takowa wersja się pojawi, pojawi się również xiaomi.eu. Aktualizację do Androida 11 otrzymają również urządzenia niewspierane przez xiaomi.eu: Redmi Note 8 Pro, Mi CC9 w wersji Meitu Edition oraz Redmi Note 9 5G (u nas Redmi Note 9T).

Ponadto od dzisiaj ekipa xiaomi.eu kończy całkowicie wsparcie ROM-u xiaomi.eu dla urządzeń z architekturą 32-bitową. Dotyczy to trzech urządzeń: Redmi 7A, Redmi 8A i Redmi S2, które posiadały jedynie wsparcie dla wersji stabilnych. Przyczynami są duże trudności ze znajdywaniem odpowiednich wersji niektórych aplikacji Google pod te urządzenia, a także chęć skupienia się na coraz bardziej zwiększającej się ilości nowych urządzeń.

Kiedy wersja stabilna?

Nie wiadomo. Póki co oficjalny komunikat wydany przez Xiaomi wspomina najwcześniej o kwietniu przyszłego roku i to tylko na flagowych urządzeniach, czyli Mi 11, Mi 10, Mi 10 Pro i Mi 10 Ultra. O innych telefonach nie wiadomo zupełnie nic. Najpewniej otrzymają tę aktualizację, ale później.

Jak oceniacie te zmiany? Czy są to istotne dla Was nowości, czy też czysta kosmetyka? Przekażcie swoją opinię w komentarzach!

źródło: własne, chińskie i globalne Mi Community, MIUIes, xiaomiui, MIUI+ stąd

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

44 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner