W związku z coraz większymi problemami dotyczącymi wydawanej przez Xiaomi chińskiej wersji aplikacji Mi Fitness, która zastąpiła wbudowaną wcześniej w oprogramowanie Xiaomi.eu aplikację Zdrowie (np. brakiem możliwości dodania kart w Xiaomi Pay czy innymi wielorakimi problemami, których nie jesteśmy w stanie rozwiązać) zdecydowaliśmy się przywrócić wcześniejszą aplikację Zdrowie. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z globalnej wersji Mi Fitness, dostępnej w Google Play, może to zatem uczynić, choć do jej instalacji konieczne będzie – jednorazowo – wykonanie kilku rzeczy. Jakich?
- Przede wszystkim trzeba zaktualizować oprogramowanie xiaomi.eu do wersji mającej już aplikację Zdrowie (czyli beta 22.4.27 i nowsza, a także wersje stabilne powstałe po 27 kwietnia 2022 roku). Globalnego Mi Fitness nie zainstalujecie na oprogramowaniu, w którym znajduje się chińska wersja tej aplikacji.
- Po dokonaniu aktualizacji należy aktywować opcje programisty, a następnie do nich przejść (Dodatkowe ustawienia > Opcje programisty) i włączyć Debugowanie USB.
- Pobieramy plik z naszej strony, a następnie go rozpakowujemy. Telefon podłączamy do komputera.
- Po rozpakowaniu otwieramy wypakowany folder, a następnie przytrzymujemy kombinację klawiszy Ctrl+Shift+prawy przycisk myszy, po czym wybieramy opcję “Uruchom w wierszu poleceń”/”Uruchom w PowerShellu”/”Uruchom w terminalu”.
- Pojawi się okno wiersza poleceń. Jeśli uruchomiliśmy PowerShella bądź terminal, należy w pierwszej kolejności wpisać polecenie cmd.
- Sprawdzamy, czy nasze urządzenie jest widoczne poleceniem adb devices (akceptując stosowny komunikat na telefonie). Jeśli jest widoczny numer seryjny, a obok napis device, wykonujemy po kolei dwie komendy: ,1adb shell pm uninstall --user 0 com.mi.health.1adb shell pm install-existing --user 0 com.mi.health
- Możemy już zainstalować globalną wersję Mi Fitness ze sklepu Google Play.
Powyższa operacja jest niezbędna jednorazowo ze względu na to, iż chińska wersja Mi Fitness przydzieliła sobie uprawnienia, które podczas instalacji chciałaby uzyskać jej globalna odpowiedniczka. Nawet po aktualizacji oprogramowania “stara” aplikacja Zdrowie nadal te uprawnienia posiada, ze względu na tę samą nazwę pakietu (com.mi.health). Dopiero wymuszenie jej reinstalacji i ponownego nadania niezbędnych uprawnień za pomocą powyższych komend rozwiązuje problem.
Operacji nie trzeba wykonywać, gdy instalujemy oprogramowanie wydane po 27 kwietnia 2022 r. (np. beta 22.4.27) z czyszczeniem danych.