Skocz do zawartości
  • 0

Problem z gubieniem zasięgu i brakiem połączeń przychodzących


Pytanie

Opublikowano

Cześć wszystkim,

postanowiłem założyć ten wątek, bo pierwszy raz mam taki problem, z którym nie umiem sobie sam poradzić.

Posiadam dwa telefony Redmi Note 12 Turbo (pierwszy 1TB, drugi 512GB) i w obydwu występuje ten sam problem. Mianowicie w totalnie randomowych momentach nie można się na te telefony dodzwonić i w 80% przypadków nie przychodzi nawet SMS informujący o próbie połączenia. Osoba próbująca się dodzwonić czasem słyszy normalnie sygnał połączenia, czasem nawet to połączenie jest niby odebrane i leci licznik czasu, a czasem dostaje informację, że telefon jest wyłączony lub poza zasięgiem sieci. W tym samym momencie na telefonie nie ma żadnej informacji o połączeniu, nawet w trakcie korzystania z niego zarówno w sieci wi-fi, jak i LTE/4G etc.

Rzadziej występującym problemem jest niemożliwość uzyskania połączenia wychodzącego, gdzie wyskakuje informacja o niedostępności sieci i zazwyczaj trwa to chwilę.

Telefon zdaje się czasem też gubić zasięg, nawet pomimo faktu, że inny telefon w tej samej sieci trzymany w drugiej ręce ma nawet pełen zasięg. Zgubienie zasięgu trwa zazwyczaj kilka sekund.

Najrzadziej występującym problemem jest brak wczytywania się stron internetowych pomimo pełnego zasięgu sieci - też trwa to chwilę i za moment działa normalnie nic nie zmieniając.

 

Najpierw myślałem, że problem dotyczy mojego telefonu zakupionego dwa miesiące temu w Chinach i z wgranym globalnym romem, ale po zakupieniu dwa tygodnie temu drugiego telefonu, najpierw z wgranym w salonie Xiaomi globalnym romem, później zmienionym przeze mnie na EU jest dokładnie to samo. U siebie zmieniałem system już trzy razy - Global -> EU -> global. Problem zawsze powraca. W drugim telefonie tak samo - Global i obecnie EU.

Częściowo udało się polepszyć sytuację zmieniając APN na IPv4 z IPv4/6 i faktycznie jakby mniej jest momentów, gdy telefon w ogóle traci sieć, ale nie jest to żadne rozwiązanie problemu, jedynie lekkie przypudrowanie.

Sieć to Orange Flex. Nie wiem czy problemem jest oprogramowanie, telefon czy może sieć Orange, ale to ostatnie wydaje się mało prawdopodobne, jako że idealnie działało wszystko w POCO F1, Xiaomi 9T, czy Xiaomi 5 - w tych telefonach było sprawdzane i jest ok.

Czytałem też, że w POCO F5 Pro, czyli Redmi K60 Pro występuje podobny problem i jest związany z jakimś błędem w oprogramowaniu EU jeśli chodzi o modem.

Myślałem też o prostym rozwiązaniu problemu poprzez włożenie dwóch kart SIM z tym samym numerem (Orange Flex ma usługę duplikatu) i wówczas, gdy z jednej karty wywali sieć zostanie może druga? Nie wiem jednak czy takie rozwiązanie ma jakikolwiek sens, będę dorabiał kartę w przyszłym tygodniu, bo póki co mam jedynie eSIM w zegarku (i też działa ok.)

 

Z góry dziękuję za pomoc.

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Opublikowano (edytowane)

Jest jakiś problem z niekompatybilnością modemów w tym modelu. Chiński modem na globalnej wersji telefonu sprawia problemy z łącznością, ale nie sądziłem, że chiński modem będzie powodować problemy też na chińskim wariancie (bo w Xiaomi.eu używamy chińskiego modemu)...

Nie ma na to prostego rozwiązania. Możesz spróbować jeszcze wgrać soft CN i na nim sprawdzić, ale nie spodziewam się cudów.

Przez EU rozumiesz Xiaomi.eu czy Globala EEA?

Edytowane przez Kacper Skrzypek
  • 0
Opublikowano

Dzięki za odpowiedź.

W drugim telefonie wgrany jest Xiaomi.eu

Teraz testuję ustawienie na sztywno 3G zamiast LTE, bo jeszcze jakaś nadzieja w tym, że problem jest po stronie braku częstotliwości B20..

  • 0
Opublikowano

Zmieniłem typ sieci na sztywno na 3G i jest o wiele lepiej, ale nie rozwiązuje to problemu. Dziwi mnie, że czasem dalej nie można wykonać połączenia wychodzącego, a telefon dalej potrafi zgubić zasięg, choć na pewno rzadziej niż było to w przypadku LTE. Wygląda więc na to, że problem nie leży w modemie, ale w oprogramowaniu, które ewidentnie nie radzi sobie z obsługą sieci telefonicznej.

Pytanie do ekspertów - czy możliwe jest, że oprogramowanie Global/EU głupieje widząc inny model modemu niż w wersji Global/EU (tak jak wspominałem telefon mam bezpośrednio z Chin, kupiony osobiście w salonie Xiaomi w Szanghaju).

Dzisiaj zauważyłem też kolejny problem - po włączeniu wifi automatycznie gubi sieć telefoniczną. Wyłączenie wifi od razu rozwiązuje problem. Sprawdzałem tak z 5 razy. Po restarcie telefonu wróciło do normy.

Teraz mocno zastanawiam się nad instalacją LineageOS - pytanie czy to cokolwiek zmieni?

  • 0
Opublikowano (edytowane)

Wydaje się, że problem udało się rozwiązać poprzez sflashowanie modemu sterownikiem wyciągniętym z chińskiego ROM-a.

Po kilku godzinach testów, odpukać, wszystko działa poprawnie. Ani razu nie zgubił sieci zarówno telefon w wersji Global, jak i w wersji Xiaomi.eu.

Także polecam wszystkim sprawdzić to banalnie proste rozwiązanie. Podaję link do sterownika modemu.

modem.zip

Rozpakowujemy do dowolnego katalogu na PC i flashujemy komendą fastboot flash modem_ab modem.img poprzez fastboot.

Edytowane przez Kismeth
  • 0
Opublikowano

Po tygodniowym dalszym testowaniu, problem wciąż występuje. Telefon po sflashowaniu sterownika modemu faktycznie nie gubi praktycznie zasięgu bez powodu, zaczęły działać MMSy (błąd, którego nie byłem wcześniej nawet świadomy), czy występuje mniej problemów z siecią... ALE... dalej problemy występują i nie można czasem się dodzwonić. Czy to na telefon z MIUI.eu czy Globalem.

Wysłałem 5 zgłoszeń z logami, zdjęciami, filmami do Xiaomi w odniesieniu do tego problemu. Zobaczymy.

Ja tymczasem odpuściłem i zainstalowałem custom ROM Evolution X. Alternatywą byłby chiński ROM, z którym też ponoć nie ma problemów, ale tego chciałem uniknąć.

  • 0
Opublikowano

Witam. Mam podobny problem. Telefon POCO F5Pro kupiony 2 tygodnie temu w polskim sklepie. Kilka razy dziennie zasięg znika. Dzieje się to tylko w sieci t mobile. W drugim slocie karta plusa działa bez zarzutu. Zamiana kart nie pomaga więc myślę że wina po stronie operatora. Dziś wymienię kartę SIM i napisze czy pomogło. 

  • 0
Opublikowano
W dniu 4.07.2023 o 16:29, Kismeth napisał(a):

Wydaje się, że problem udało się rozwiązać poprzez sflashowanie modemu sterownikiem wyciągniętym z chińskiego ROM-a.

Po kilku godzinach testów, odpukać, wszystko działa poprawnie. Ani razu nie zgubił sieci zarówno telefon w wersji Global, jak i w wersji Xiaomi.eu.

Także polecam wszystkim sprawdzić to banalnie proste rozwiązanie. Podaję link do sterownika modemu.

modem.zip

Rozpakowujemy do dowolnego katalogu na PC i flashujemy komendą fastboot flash modem_ab modem.img poprzez fastboot.

Witam taki sam problem jest posiadany możesz odnowić link do modemu, bo ten wygasł :(

  • 0
Opublikowano
W dniu 25.10.2023 o 20:27, Pawlopikasso_ napisał(a):

Witam taki sam problem jest posiadany możesz odnowić link do modemu, bo ten wygasł :(

Nie ma sensu, bo i tak nie rozwiązuje to problemu. Pomaga zmiana ROM-u na customowy jedynie lub powrót do chińskiego. Nic innego nie pomoże.

  • 0
Opublikowano

Mam ten sam problem POCO F3. 

Kupiony w polskim sklepie internetowym xiaomi. 

Problem u mnie występuje wyłącznie za granicą, szczególnie w UK. Jestem kierowcą ciężarówki. 

W ostatnich miesiącach problem jest nagminny. Muszę wymienić telefon 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...