Fortune Global 500: Xiaomi pnie się w górę

Kacper Skrzypek
0 komentarz(y)

Dziś opublikowany został coroczny ranking Fortune Global 500, który klasyfikuje największe światowe korporacje według przychodów za 2021 rok. Xiaomi, które znajduje się na tejże liście od 2019 roku, po raz czwarty z rzędu przesunęło się wyżej w hierarchii, osiągając 266. pozycję (w porównaniu do 338. miejsca w zeszłym roku).

Według magazynu jest to najszybszy wzrost spośród wszystkich chińskich marek znajdujących się na liście. Przypomnę, że w raporcie za 2021 rok firma odnotowała wzrost przychodów o 33,5% rok do roku (328,3 miliarda juanów), zaś zysk netto wyniósł 22 miliardy juanów (ok. 14 mld złotych) i stanowił wzrost o 69,5% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Pierwsze miejsce na liście niezmiennie od dziewięciu lat okupuje amerykańska sieć supermarketów Walmart, która osiągnęła w 2021 roku ponad 570 miliardów dolarów przychodu. Sprzedaż wzrosła o 2,4%, a zyski o 1,2%, co, zdaniem Fortune, firma zawdzięcza przede wszystkim sprzedaży e-commerce. Na drugim miejscu znalazł się Amazon, zaś na najniższym stopniu podium sklasyfikowano największego chińskiego dostawcę energii, spółkę State Grid. Największą spółką pod względem zysków (nie przychodów) stała się natomiast arabska spółka naftowa Saudi Aramco (6. miejsce na liście), która osiągnęła 105 miliardów dolarów zysku.

Pod względem firm technologicznych najwyższe miejsce zajmuje Apple – znajduje się w pierwszej dziesiątce, na 7. pozycji (spadek o jedno miejsce, 365 miliardów dolarów przychodu i 94 miliardy zysków). Na 17. miejscu sklasyfikowano spółkę Alphabet, odpowiadającą m.in. za Google (awans o 4 pozycje w rankingu, 257 miliardów dolarów przychodów i 76 miliardów dolarów zysku), a tuż obok niej znajduje się Samsung (18. miejsce, spadek o 3 miejsca; 244 miliardy dolarów przychodów i 34 miliardy zysku).

Chiny kontynentalne (w tym Hongkong), z liczbą 136 spółek, ponownie mają najwięcej firm na liście (wzrost o jedną w porównaniu z rankingiem za 2020 rok).  Po dodaniu Tajwanu łączna liczba firm “chińskich” wynosi 145. Stany Zjednoczone, z 124 firmami, odnotowały wzrost o dwie spółki, a na trzecim miejscu znalazła się Japonia, która straciła sześć firm, co daje łącznie 47 marek na liście. Po raz pierwszy łączny przychód firm z listy Fortune Global 500 z siedzibą w Chinach (licząc również Tajwan) przekroczył przychód firm amerykańskich na liście, stanowiąc 31% całości.

Firmy z listy Fortune Global 500 osiągnęły przychody w wysokości 37,8 bilionów dolarówponad jedną trzecią światowego PKB – co oznacza wzrost o 19% w stosunku do roku ubiegłego i najwyższy roczny wskaźnik wzrostu w 33-letniej historii listy. Skumulowane zyski wzrosły o 88% w stosunku do ubiegłego roku, osiągając rekordową wartość 3,1 biliona dolarów. Firmy z listy zatrudniają 69,6 mln osób na całym świecie i mają siedziby w 229 miastach oraz 33 krajach i regionach świata. Liczba kobiet prezesów firm z listy Fortune Global 500 wzrosła w tym roku do 24, z 23 w roku ubiegłym.

źródło: Xiaomi, Fortune

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner