Powracamy raz jeszcze do wydarzeń ze wczorajszej konferencji. Poza różnego rodzaju produktami, od telefonów po sprzęty smart home, Xiaomi pokazało światu również pierwszego humanoidalnego robota firmy, który nazywa się CyberOne.
Nowy robot jest wyposażony w zaawansowane ramiona i nogi, wspiera balansowanie postawą dwunożną i osiąga szczytowy moment obrotowy do 300 Nm. Podczas pokazu zademonstrowano również zdolność do wykrywania ludzkich emocji, zaawansowane możliwości wizyjne oraz funkcjonalność pozwalającą na tworzenie trójwymiarowych wirtualnych rekonstrukcji świata rzeczywistego. Poniżej możecie znaleźć nagranie opublikowane tuż po konferencji przez szefa Xiaomi.
Do doskonałości jeszcze trochę brakuje ale…
To, co z pewnością zwraca uwagę, to jednak niezbyt jeszcze naturalne ruchy robota. Nie chodzi on wyprostowany i nie pokonuje kroków w taki sposób, jak robimy to my; jeśli ma to być produkt mający być przydatny w przyszłości, musiałby on być pod tym względem w mojej opinii poprawiony. Inne aspekty demonstracji robią jednak wrażenie.
CyberOne to humanoidalny robot mierzący 177 cm wysokości i ważący 52 kg, o rozpiętości ramion 168 cm. W porównaniu z pokazywanym wcześniej przez Xiaomi czworonożnym robotem CyberDog ten humanoid jest bardziej złożony mechanicznie, bo wymaga mocniejszych silników, większej liczby stopni swobody i złożonych algorytmów sterowania. CyberOne obsługuje do 21 stopni swobody ruchu i według Xiaomi osiąga szybkość reakcji w czasie rzeczywistym na poziomie 0,5 ms dla każdego stopnia swobody, co pozwala mu w pełni symulować ludzkie ruchy.
Wydajność ruchu robota jest zależna od wydajności każdego silnika stawowego. Wymagania technologiczne dotyczące budowy takich silników są niezwykle wysokie, ponieważ konieczne jest generowanie większej energii kinetycznej bez zwiększania rozmiarów komponentów. Aby zapewnić elastyczność kończyn górnych, Xiaomi opracowało bardzo wydajny silnik stawu odpowiedzialnego właśnie za te kończyny, ważący zaledwie 500 g, o znamionowym momencie wyjściowym do 30 Nm. Silnik stawu biodrowego jest podobnie zdolny do uzyskania chwilowego momentu szczytowego o wartości do 300 Nm. Ponadto CyberOne jest w stanie utrzymać jedną ręką ciężar do 1,5 kg i programować się poprzez monitorowanie tego, co dzieje się w pobliżu.
AI od Xiaomi
Do takiego monitorowania jest oczywiście potrzebny sprawny “wzrok”. Wyposażony w opracowany przez Xiaomi moduł widzenia głębi Mi-Sense i połączony z algorytmem interakcji AI, CyberOne jest w stanie postrzegać przestrzeń 3D, a także rozpoznawać osoby, gesty i wypowiedzi, co pozwala mu nie tylko widzieć, ale także przetwarzać otoczenie. Aby móc komunikować się ze światem, CyberOne wyposażony jest w autorski silnik rozpoznawania semantyki otoczenia Mi AI oraz silnik identyfikacji emocji wokalnych Mi AI, dzięki czemu jest w stanie rozpoznać 85 rodzajów dźwięków otoczenia oraz 45 klasyfikacji ludzkich emocji. CyberOne jest w stanie wykryć szczęście, a nawet pocieszyć użytkownika, gdy ten jest smutny. Wszystkie te funkcje są zintegrowane z jednostkami przetwarzania CyberOne, które są sparowane z zakrzywionym modułem OLED, aby wyświetlać interaktywne informacje w czasie rzeczywistym.
.Czy tego typu roboty zawojują świat w przyszłości? Kto wie…
źródło: Xiaomi