Xiaomi z modułową konstrukcją

Adam Błażejewski
1 komentarz(y)

Chiński gigant zgłosił kolejny patent. Tym razem dotyczy on modułowego urządzenia. Po debiucie Xiaomi Mi MIX Fold producent liczy na kolejny sukces.

W dzisiejszym czasach telefony modułowe nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Xiaomi chce przełamać ten stereotyp i składa patent urządzenia modułowego. Charakteryzować ma się funkcjonalnością i innowacją, pozostawiając konkurencję daleko w tyle.

Firma zgłosiła patent w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO). Dokumenty te ujawniono kilka tygodni temu. Trafiły one również do WIPO w lutym 2020 roku i zaakceptowane zostały dopiero pod koniec kwietnia 2021 roku. Celem jest ochrona opatentowanej technologii.

Koncepcja urządzenia na podstawie zdjęć, została stworzona przez Concept Creator dla LetsGoDigital. Obszerna dokumentacja szczegółowo opisuje smartfon. Urządzenie posiada konstrukcję pełnoekranową oraz peryskopowy aparat z zoomem. Składa się ono z trzech modułów. Pierwszy zawiera płytę główną oraz aparaty, drugim modułem jest akumulator, a trzeci moduł to spód telefonu, na przykład głośnik.

Co najmniej dwa moduły składają się na ekran, które po połączeniu tworzą jeden duży panel wyświetlacza – bez widocznego łączenia, jak podano w dokumentacji. Moduły można wsuwać i łączyć ze sobą za pomocą systemu szyn. Maja być one łatwo wymienialne, co również bardzo podkreślano w projekcie.

Obudowa może być wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego. W dokumentacji opisano dwa różne typy modułów kamer. W kwadratowym układzie aparatów, znajduje się potrójny system kamer oraz lampa błyskowa. Ponadto pokazano moduł aparatu składający się z czterech kamer, rozmieszczonych w układzie pionowym. Zwróćmy uwagę na to, iż dolna soczewka posiada kwadratowy kształt. Może to oznaczać, że ten właśnie moduł wyposażono w peryskopowy aparat z zoomem.

Oczywiście Xiaomi może przewidzieć dowolną alternatywę dla tego modułu. To zainspirowało autora renderów do stworzenia trzeciego, własnego projektu. Wyposażony jest on w potrójny aparat i niewielki wyświetlacz – taki jaki znamy z niedawno zaprezentowanego Xiaomi Mi 11 Ultra.

Pewnym jest, iż urządzenie to będzie wyposażone nie tylko w tylną kamerę. Zintegrowany zostanie również aparat do selfie. Z dokumentacji nie wynika jednak, jaki to rodzaj aparatu. Xiaomi chce w tym roku zapowiedzieć swój pierwszy smartfon z kamerą pod wyświetlaczem. Producent nawet niedawno opatentował obrotową kamerę pod ekranem.

Niewątpliwie dużą zaletą smartfonów modułowych jest mnogość konfiguracji. Użytkownicy mogą stosunkowo łatwo łączyć moduły zgodnie z potrzebami. Jednak to nie jedyny motyw firmy do stworzenia takiego telefonu. Główną motywacją producenta jest ułatwienie wymiany tylko jednego modułu, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach naprawy. Opisano to również w dokumentacji.

To nie pierwszy patent Xiaomi, który nawiązuje do modułowego urządzenia. W 2013 roku Lei Jun opublikował na chińskim forum Weibo kilka zdjęć tak zwanego modularnego telefonu Xiaomi Magic Cube. Co prawda zyskał on duże zainteresowanie na całym świecie, lecz nigdy nie został wydany.

Jeśli Xiaomi rzeczywiście chce wprowadzić to urządzenie na rynek, niezbędny będzie bardzo dobry marketing ze strony firmy. 

Źródło: letsgodigital

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner