Według doniesień z Chin Xiaomi utworzyło dedykowany „dział platformy chipów”, który odpowiadać będzie za rozwój technologiczny produkcji autorskich procesorów marki.
Dedykowany nowy dział powstał w ramach struktury organizacyjnej działu produktów telefonów komórkowych. Zespołem tym kierował będzie Qin Muyun, były starszy dyrektor marki Qualcomm, podlegający bezpośrednio Lei Junowi, założycielowi i dyrektorowi generalnemu Xiaomi.
Xiaomi wkroczyło w projektowanie układów scalonych w 2017 roku wprowadzając na rynek procesor Surge S1. Był to 8-rdzeniowy 64-bitowy procesor oparty na procesie technologicznym 28 nm. Zadebiutował on wraz z premierą smartfona Xiaomi 5C, lecz telefon ten nie zyskał popularności, a sama seria układów S1 po cichu zniknęła z centrum uwagi.

Pomimo początkowego potknięcia, Xiaomi kontynuuje swoją podróż ku mniejszym, wyspecjalizowanym chipom. W ciągu ostatnich lat firma wprowadziła kilka samodzielnie opracowanych komponentów, które odpowiadają różnym aspektom telefonu. Na przykład:
- Seria C odpowiada za obrazowanie.
- Seria P odpowiada za szybkie ładowanie.
- Seria G odpowiada za zarządzanie energią.
- Seria T odpowiada za wzmacnianie sygnału.
- Seria D odpowiada za kontrolę pracy ekranu.
Produkcja układów tych znacznie pomogła Xiaomi stopniowo budować wiedzę specjalistyczną w tym zakresie. Natomiast otwarcie nowego działu skupiającego się wyłącznie na rozwoju produkcji procesorów pozwoli Xiaomi na budowę swojej pełnozakresowej platformy mobilnej.

Pierwszy autorski procesor Xiaomi
Posiadać ma on ośmiordzeniową konfigurację wykorzystującą rdzenie ARM w układzie 1+3+4. Obejmuje ona jeden wysokowydajny rdzeń Cortex X925 taktowany zegarem 3,2 GHz, trzy rdzenie Cortex A725 z taktowaniem 2,6 GHz i cztery energooszczędne rdzenie Cortex A520 o taktowaniu zegara 2,0 GHz. Chociaż parametrami tymi odbiega on od pozycji flagowego układu to wydaje się być idealnym wyborem dla urządzeń z wyższej półki klasy średniej. Niektóre plotki sugerują, iż zadebiutuje on w nadchodzącym smartfonie Xiaomi 15S Pro, którego premiery spodziewamy się niebawem.

Dodajmy, iż główny rdzeń tego procesora to ten sam, który zawitał w układzie Dimensity 9400 marki MediaTek, podczas gdy rdzenie o wysokiej wydajności i efektywności pochodzą z poprzedniej generacji. Tak więc konfiguracja procesora Xiaomi może nie konkurować bezpośrednio z najnowszymi flagowymi procesorami, ale za to może oferować solidną wydajność jak na telefon subflagowy.
Natomiast co do GPU to już może być inaczej. Podobno układ Xiaomi integruje procesor graficzny Imagination Technologies IMG DXT72 o częstotliwości taktowania 1,3 GHz, co według wczesnych szacunków może przewyższyć prędkością Adreno 740 znanego ze Snapdragona 8 Gen 2 firmy Qualcomm.
Źródło: gizmochina