Najnowsze plotki pochodzące z chińskiego portalu Weibo. Ujawniają one konstrukcję autorskiego układu Xiaomi.
Xiaomi mocno skupiło się nad opracowaniem własnego procesora, który mógłby zostać oficjalnie zaprezentowany w pierwszej połowie 2025 roku. Natomiast niedawny przeciek pozwolił przyjrzeć się bliżej temu, co może być kolejną próbą firmy w budowie własnego procesora smartfonowego. Według wiarygodnych źródeł chińska firma nawiązała współpracę z producentem chipów UNISOC w celu zaprojektowania procesora.

Wcześniejsze plotki sugerowały, że procesor ten powstanie z wykorzystaniem procesu technologicznego 3 nm TSMC. Jednakże jeden z blogerów chińskiego portalu Weibo o pseudonimie Fixed Focus Digital twierdzi, że pierwszy chip Xiaomi oparty zostanie na Arm v9. Oznacza to bardziej dojrzały i opłacalny proces, gdzie producent dąży do zrównoważonego podejścia, skupiając się zarówno na wydajności, jak i efektywności produkcji.
Autorski procesor Xiaomi
Według blogera posiadać ma on ośmiordzeniową konfigurację w układzie 1+3+4. Obejmuje ona jeden wysokowydajny rdzeń Cortex X925 taktowany zegarem 3,2 GHz, trzy rdzenie Cortex A725 z taktowaniem 2,6 GHz i cztery energooszczędne rdzenie Cortex A520 o taktowaniu zegara 2,0 GHz. Chociaż parametrami tymi odbiega on od pozycji flagowego układu to wydaje się być idealnym wyborem dla urządzeń z wyższej półki klasy średniej. Niektóre plotki sugerują, iż zadebiutuje on w nadchodzącym smartfonie Xiaomi 15S Pro, którego premiery spodziewamy się niebawem.

Co do możliwości graficznych tego chipa to oczekuje się może on być wyposażony w procesor graficzny Imagination Technologies IMG DXT72 o częstotliwości 1,3 GHz. Co zaskakujące, wczesne szacunki sugerują, że może on nawet przewyższyć chip Adreno 740 znany z układu Snapdragon 8 Gen 2 marki Qualcomm, co z pewnością wskazuje na solidny potencjał graficzny.
Ponadto najprawdopodobniej Xiaomi zintegruje własny Image Signal Processor (ISP), podczas gdy inne komponenty, takie jak modem 5G i DSP, mogą pochodzić od firm MediaTek, Synopsys lub nawet Huawei, w zależności od dostępności i czynników geopolitycznych.

Opracowanie własnego wewnętrznego układu jest zgodne z szerszym celem Xiaomi, jakim jest zmniejszenie zależności od zewnętrznych producentów procesorów, takich jak Qualcomm czy też MediaTek. Ruch ten nie tylko zapewnia większą kontrolę nad integracją sprzętu i oprogramowania, ale także pozwala Xiaomi lepiej zarządzać dynamiką łańcucha dostaw oraz kosztami produkcji.
Źródło: gizmochina