Wybrzuszanie się baterii to nie tylko oznaka starzenia się baterii, ale także związana jest z naszym bezpieczeństwem. Xiaomi opatentowało nową technologię baterii litowej.
Pamiętacie głośną aferę z Samsungiem Galaxy Note 7, która miała miejsce cztery lata temu, gdzie jego posiadacze nie mogli wejść na pokłady samolotów ze względu na ryzyko związane z wybuchem baterii w tym modelu? W końcu ktoś wpadł na pomysł jak tego uniknąć w przyszłości.
W dniu wczorajszym w sieci pojawiły się informacje na temat tego że, chiński gigant technologiczny, złożył w zeszłym miesiącu wniosek o patent, który został opublikowany na początku tego tygodnia. Jego nazwa to „Battery Expansion Prompt Method and Device” i został wymyślony przez Luo Wenhui. Założeniem pomysłodawcy było stworzenie technologii, która będzie w stanie wykryć i poinformować użytkownika o ewentualnym uszkodzeniu i starzejącej się baterii.
Puchnięcie baterii – co to takiego?
Efekt puchnięcia pojawia się wtedy, gdy w baterii dochodzi do niepożądanych reakcji chemicznych, które prowadzą do uwalniania szkodliwego gazu rozpychającego baterię.
Najczęstszą przyczyną jest częste, całkowite rozładowywanie i ładowanie jej do pełna, a także nadmierne ładowanie w wysokiej temperaturze. Producenci zalecają ładowanie baterii w przedziale od 20% do 85%. Wtedy żywotność naszych baterii jest optymalna. Jak wiadomo, każdy z nas ma swoje spostrzeżenia na ten temat. Nie zapomnijmy też o wadach fabrycznych przy produkcji baterii, gdzie producent po wykryciu takiej usterki ogłasza kampanię i wymianę baterii na wolną od wad jak to było w przypadku Apple. Gdy tylko stwierdzimy, że nasza bateria zaczyna puchnąć powinniśmy natychmiast ją wymienić.
Patent ten dotyczy sposobu wykrywania takiego efektu. Ogniwo baterii znajdować ma się w obudowie wraz z ceramiką piezoelektryczną oraz obwodem detekcji umieszczonymi od wewnętrznej jej strony. W miarę jak bateria zaczyna puchnąć, materiał odkształca się generując sygnał i informację o problemach ze stanem akumulatora.
Mówiąc prościej, technologia opierałaby się na odpowiedniej obudowie ogniwa baterii, która byłaby w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości w jej kształcie. Ta technologia może wkrótce stać się podstawą, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Ciekaw jestem tylko kiedy technologia ta znajdzie szeroko pojęte zastosowanie w dniu codziennym, mam nadzieję ze jak najszybciej.