Polskie portale branżowe obiegła wieść, jakoby Xiaomi 12S Ultra, który jest dostępny wyłącznie w Chinach, miał trafić poza Państwo Środka, w tym do Europy. Problem w tym, że nie jest to prawda.
Powyższe portale swoją sensację bazują na wpisie hinduskiego bloggera, Mukula Sharmy, który pojawił się wczoraj na Twitterze.
Jedno zdanie na Twitterze, takie samo, jakie mógłbym napisać np. ja (i zapewne zyskałoby podobny rozgłos, zważywszy na liczbę osób obserwujących moje konto), sprawiło, że Xiaomi 12S Ultra znowu trafił na łama krajowych serwisów technologicznych. Moje pytanie jest jedno.
Na jakiej podstawie powyższy twórca wysnuł takie przypuszczenia?
Przypomnę: Xiaomi 12S Ultra ma oznaczenie modelu 2203121C. C = wersja chińska. Czy ktokolwiek, gdziekolwiek znalazł informację o wariancie 2203121G (G = Global), który musiałby przecież przejść w ciągu ostatnich paru miesięcy przez co najmniej kilka światowych urzędów certyfikacji (EEC, FCC, być może BIS, jeśli trafiłby on do Indii)? Krótka kwerenda w Google wskazuje tylko jeden artykuł, w którym tenże wariant pojawia się jednak tylko w przypuszczeniach („gdybyśmy znaleźli ten wariant, to mogłoby to wskazywać na globalną premierę tego urządzenia”). Wtedy nie wiedzieliśmy, że ostatecznie Xiaomi wycofa się z pomysłu wydania tego urządzenia jako MIX, stąd błędna nazwa w artykule włoskiego serwisu XiaomiToday.

Mało tego, gdyby rzeczywiście thor, czyli nazwa kodowa Xiaomi 12S Ultra, pojawiła się w globalnej dystrybucji, musiałaby mieć globalną wersję MIUI (no chyba, że ktoś jest na tyle odważny, żeby wypuścić na globalne rynki chińską wersję software’u – powodzenia). Postanowiłem zatem sprawdzić dostępność ROM-u thor_global, thor_eea_global, thor_ru_global i thor_pre_global w systemie OTA MIUI. O ile trzy pierwsze warianty wyjaśnień raczej nie potrzebują, o tyle czwarty już drobnego opisu potrzebuje; to po prostu wersja beta MIUI, którą Xiaomi wydaje wewnętrznie dla telefonów z Androidem 12 i wyższym.
Na 4 sprawdzane warianty jakąkolwiek odpowiedź w kwestii dostępności otrzymałem tylko w przypadku tej pierwszej – thor_global. Mogłoby to potwierdzać przypuszczenia Mukula, lecz problem w tym, że taki wariant „z automatu” otrzymują wszystkie projektowane przez Xiaomi urządzenia. Nie oznacza to, że dla tego urządzenia przygotowano jakiekolwiek globalne oprogramowanie; szansa na to mogłaby być w przypadku, gdy w systemie OTA obecny byłby wariant thor_pre_global (bo w nim są budowane wewnętrzne bety MIUI). Takiego wariantu w nim nie ma.
Brak globalnego oprogramowania, a przede wszystkim globalnej certyfikacji, jednoznacznie przekreśla więc szanse pojawienia się tego modelu, jak i całej serii 12S, poza Chinami.
informacja własna