Nowy standard WiFi 7 zostanie ogłoszony przez markę Qualcomm w drugiej połowie przyszłego roku. Standard ten wykorzystany w routerze z 10 strumieniami w każdym z trzech pasm referencyjnych może zapewnić prędkość do 20 Gbit/s.
Przejście ze standardu Wi-Fi 3 (802.11g – 54 Mbit/s) na Wi-Fi 4 (802.11n – 600 Mbit/s) zajęło około pięciu lat. Ponadto kolejne sześć lat, trwały prace nad wprowadzeniem sieci Wi-Fi 5 (802.11ac – 7000 Mbit/s). Natomiast Wi-Fi 6 (802.11ax – 9600 Mbit/s) zadebiutowało po pięciu latach od wprowadzenia poprzedniej generacji. Wejście na rynek najnowszego połączenia Wi-Fi 7 (802.11be – 46 000 Mbit/s) nastąpi dopiero w 2024 roku.
Na rynku debiutują już pierwsze zgodne produkty. Jednym z nich jest router Archer BE900 chińskiej firmy TP-Link. został on już oficjalnie zaprezentowany i wkrótce trafi do sprzedaży.
Nowy standard WiFi 7
Producenci routerów i sprzętu sieciowego tacy jak TP-Link, Netgear, czy też Google otrzymali pierwsze chipy kompatybilne z Wi-Fi 7 marki Qualcomm, występujące pod szyldem Immersive Home Platform.
Najnowsza platforma firmy Qualcomm ma wbudowane wymagane narzędzia do tworzenia i optymalizacji sieci mesh, pod nazwą „Multi-Link Mesh”. Sieć mesh składa się z co najmniej dwóch routerów: głównego oraz dodatkowego routera. Współdziałają one ze sobą i tworzą pojedynczą sieć, która może obsługiwać cały dom lub tylko jego część, zapobiegając rozłączeniom sieci podczas przechodzenia z jednego pomieszczenia w drugie.
Według Qualcomm technologia ta może zmniejszyć opóźnienie połączenia o 75%, czyniąc go idealnym dla graczy online, ale także potencjalnie kluczowym dla rozprzestrzeniania się nowych aplikacji, takich jak wirtualna rzeczywistość. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania udało się poprawić stabilność połączenia bezprzewodowego oraz znacznie zwiększyć jego prędkość.
W porównaniu do 160 MHz dla Wi-Fi 6E oraz 240 MHz dla 5 GHz Wi-Fi 7 walczy z opóźnieniami, jednocześnie poprawiając prędkości przesyłu danych dzięki wprowadzeniu kanałów 320 MHz (w paśmie 6 GHz). Włączając Multi-Link Operation (MLO), zapewnia również, stabilne łączenie urządzeń o wysokich wymaganiach, które mogą łączyć się jednocześnie z dwoma zakresami częstotliwości.
Wi-Fi 7 jest kompatybilne z trzema pasmami częstotliwości, podobnie jak Wi-Fi 6E. (2,4, 5 i 6 GHz). Ponieważ pasmo 5 GHz podzielone jest na dwa pasma, producenci używają nawet terminu „czterozakresowe”. Dostępność nowego pasma, pozwoli również na bardziej inteligentną dystrybucję sygnału do połączonych urządzeń.
Największy na świecie producent układów scalonych przewiduje wprowadzenie na rynek pierwszych produktów w drugiej połowie 2023 roku. To mniej więcej rok przed wydaniem przez IEEE ostatecznej walidacji standardu.
Źródło: GizChina