- Dodana możliwość wyłączenia zmiennej grubości czcionki (w ustawieniach rozmiaru czcionki), która powinna rozwiązać większość problemów dotyczących niepogrubionych czcionek itp. w aplikacjach firm trzecich, takich jak Messenger
- Od teraz można przełączać się pomiędzy Centrum funkcji a Panelem powiadomień jednym przeciągnięciem, bez konieczności zamykania któregoś z nich [Android 11]
- Poprawki bezpieczeństwa z lutego 2021 r. [niektóre urządzenia]
- Poprawki niektórych błędów, np. niedziałającej do końca poprawnie supertapety Pogoda, zamykania się Galerii na Redmi Note 7, pojawiającego się dwukrotnie powiadomienia dot. pobrania czegoś z aplikacji Pobrane
- INFORMACJA DLA MI 9 SE: TWRP, które deszyfruje dane na Androidzie 11 i (prawdopodobnie) nie znika po aktualizacji, znajduje się w tym miejscu.
- Następna aktualizacja ze względu na Chiński Nowy Rok 25/26 lutego
- Pełna lista PL, pełna lista EN
“Problemy” z usługami Google, czyli szukanie dziury w całym
W związku z pojawiającym się coraz większym zamieszaniem dotyczącym usług Google na chińskich wersjach MIUI czuję się zobowiązany do skorygowania niektórych doniesień polskich portali technologicznych.
“Problem” dotyczący braku możliwości zainstalowania usług Google istnieje tylko i wyłącznie wtedy, gdy spełnione są dwa warunki:
- na urządzeniu jest zainstalowany ROM China (nieposiadający języka polskiego, a wyłącznie angielski i chiński),
- jest to urządzenie, które nie ma zainstalowanych tych usług domyślnie na ROM-ie China (urządzenia, które mają na chwilę obecną wbudowane, choć ukryte, usługi Google, to wszystkie telefony ze Snapdragonem 855, 865 i 888 oraz Redmi K30 Ultra).
Problem NIE DOTYCZY I NIE BĘDZIE DOTYCZYĆ, przynajmniej na tę chwilę:
- urządzeń z zainstalowanym ROM-em Global,
- urządzeń z zainstalowanym ROM-em Xiaomi.eu/MIUIPolska bądź jakimkolwiek innym, który ma usługi Google dodane przez twórców bądź po prostu zainstalowane po instalacji ROM-u przez TWRP w postaci oddzielnej paczki (popularne na “czystym” Androidzie).
W związku z tym, że praktycznie niewiele osób używa ROM-u China w Europie, dla przeciętnego Kowalskiego NIC SIĘ NIE ZMIENI.
Aktualizacja TWRP
6 grudnia pojawiły się działające TWRP pod Androida 11 dla Mi 10 Pro i Redmi K30 Pro – linki poniżej:
Podobna aktualizacja pojawiła się także na Mi 10, lecz niestety z przeprowadzonych przez nas testów wynika, że nie działa ona z nową wersją xiaomi.eu. Pozostaje więc czekać. Aktualizacje trzeba instalować na tym modelu nadal z USB-OTG.
Jedyna obecnie opcja, aby na Mi 10 zainstalować ROM z pamięci telefonu, sprawdzona przez naszego testera, wygląda następująco:
- należy ściągnąć TWRP 1206 by wzsx150,
- potem w trybie Fastboot jedynie uruchomić (nie wgrywać!) TWRP komendą . Telefon będzie mieć czarny ekran przez około 2 minuty1fastboot boot nazwapliku.img
- Po pewnym oczekiwaniu TWRP się uruchomi i zdeszyfruje dane, wtedy można zainstalować ROM bezpośrednio z pamięci telefonu.
Działające TWRP zostanie podmienione w trakcie instalacji ROM-u na powyższych urządzeniach.
Jak zainstalować MIUIPolska/xiaomi.eu po raz pierwszy?
Pełna instrukcja oczywiście w dziale Pobierz MIUI tutaj.
- Wybierz odpowiednie TWRP recovery lub z TWRP.me lub z naszej strony pod swój model wg tej tabelki
- Podłącz telefon w trybie fastboot do PC:
1fastboot flash recovery twrp.img
1fastboot boot twrp.img - Na telefonach z wgranym domyślnie Androidem Pie i wyżej (nie dotyczy modeli, które aktualizację dostały po pewnym czasie) po wgraniu recovery komendą trzeba wpisać1fastboot flash recovery twrp.img, po czym należy przytrzymać kombinację przycisków Głośność+ i Zasilanie, gdy telefon się uruchamia. Komenda fastboot boot tu nie działa.1fastboot reboot
- W TWRP wybierz 1wipe > format data
- Pobierz rom xiaomi.eu pod swój model z działu , przenieś do telefonu i zainstaluj z TWRP (menu Install). Uwaga na modele z obecnym w firmware Antirollback (ARB) np. Redmi Note 5 Pro czy MI6X – TWRP należy wgrać najpierw komendą boot twrp.img, a potem zainstalować je w TWRP z menu Install > Install image, uruchomić ponownie recovery i wykonać wipe data z TWRP.1Pobierz MIUI
- Dalsze aktualizacje odbywają się przez OTA lub ręcznie z TWRP
Jak wykonać reset do ustawień fabrycznych (wipe)?
W przypadku niepowodzenia w aktualizacji warto wykonać reset do ustawień fabrycznych (wipe) z recovery, aby telefon mógł się uruchomić. W tym celu należy powrócić do TWRP (
1 | volume+ i power |
1 | Wipe |
ROOT
ROOT dla MIUI z Magisk 21.4 do instalacji z TWRP. Po instalacji, jeśli występują lagi, wykonać dodatkowy restart telefonu.
Blokada reklam w MIUIPolska
Aby zablokować reklamy (lub ich większość) w aplikacjach Google Play i podczas przeglądania internetu sugerujemy instalację poniższej paczki przygotowanej przez @fredek. Uwaga: paczka nie jest już obecnie aktualizowana – zaleca się korzystanie z alternatyw dostępnych poniżej. Ponadto nie jest możliwe wgranie jej na urządzeniach z dynamicznymi partycjami (Mi 10, Mi 10 Pro, POCO F2 Pro i inne) ze względu na to, iż partycja systemowa w tych modelach jest tylko do odczytu i można ją zmodyfikować wyłącznie poprzez wgranie ROM-u w TWRP (takiego jak np. xiaomi.eu).
- blokada reklam do instalacji w TWRP (nieaktualna)
- skrypt generujący paczkę do instalacji w TWRP
- można również dodać DNS AdGuard blokujący reklamy w Ustawieniach > Więcej opcji sieci > Prywatny DNS (w polu Nazwa hosta dostawcy prywatnego DNS wprowadzamy dns.adguard.com i akceptujemy)
- bądź skorzystać z aplikacji takich jak Blokada, AdGuard czy Block This
Polecane aplikacje MIUI
Jak zgłosić błąd systemu?
Prosimy o zgłaszanie błędów systemowych w oprogramowaniu xiaomi.eu/miuipolska wg. tego poradnika. Nie akceptujemy jakichkolwiek zgłoszeń związanych z ROM-em Global – nie mamy na niego żadnego wpływu!
Jeśli chcecie pomóc nam w ciągłym rozwoju i utrzymaniu MIUIPolska, możecie nas wesprzeć w tym miejscu.
Motyw: tutaj (jeśli się nie uruchamia, w wyszukiwarce w aplikacji Motywy wkleić frazę: 沐冬). Aby włączyć tę stronę, należy użyć domyślnej aplikacji Internet, kliknąć powyższy link i wybrać uruchomienie go w aplikacji Motywy. Wtedy powinien się on załadować.