MIUI 10 oficjalnie zapowiedziane

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
MIUI 10 oficjalnie zapowiedziane

Wszystko jasne. W dniu dzisiejszym, na zebraniu podsumowującym rok 2017 dla Xiaomi, wice szef firmy, Hong Feng, oficjalnie zapowiedział wprowadzenie MIUI 10.

Tym samym, wbrew docinkom i oskarżeniom o zbytnie upodabnianie się do iOS, nowa wersja systemu Xiaomi będzie nosiła oznaczenie „10”, a nie, jak przypuszczano, „X”. Xiaomi ogłosiło jednocześnie, że zapowiedziana ostatnio aktualizacja większości, nawet starszych urządzeń, do MIUI 9, będzie ostatnią dla sześciu z nich.

Jak donosi serwis xiaomidevices.com, lista urządzeń mających otrzymać MIUI 10, ma przedstawiać się następująco: Mi 6, Mi 5/5s/Plus, Mi 4, Mi 3, Mi 4S, Mi 4c, Mi Mix, Mi Mix 2, Redmi Y1/Lite, Mi Note 2, Mi Note 3, Redmi Note 3/Pro, Redmi Note 4/4X, Redmi 5A, Mi A1, Redmi Note 5A, Mi 5X, Mi Max, Mi Max 2, Redmi 4/4X, Redmi 4A, Redmi 3/3s/Prime, Redmi Pro, Redmi 3x, and Mi Pad 3.

Oficjalna data premiery nie została podana, jednak jak należy przypuszczać, nastąpi ona na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku, z powszechna dostępnością w ramach OTA w okolicach listopada 2018 roku.

Co przyniesie nam MIUI 10? Już w wcześniejszych wypowiedziach, oprócz przekazania szczątkowych informacji o rozpoczęciu wczesnych prac nad systemem, Hong Feng stwierdził, że nowa wersja MIUI będzie „inteligentna”, przy czym ma znacząco różnić się od dotychczasowej, dziewiątej odsłony OS. Ma być również szybsza od dziewiątej wersji. Co więcej, jak zapowiada Hong Feng, MIUI 10 ma zawierać to, czego firma nie zdążyła tak naprawdę wdrożyć w „Dziewiątce”, czyli inteligentnego asystenta głosowego. Wśród zapowiedzi tego, co ma się znaleźć w nowej odsłonie, znalazły się również: poprawiony system powiadomień (notyfikacji, pływających okien i ikon), nowe menu ustawień, a także poprawione zarządzanie energią.

Dla przypomnienia, MIUI 9 jest znacząco szybsza i lżejsza od ósmej generacji. Głównie dzięki usunięciu ponad 50 funkcji, które – zdaniem Xiaomi – były na tyle rzadko wykorzystywane, że można je było usunąć bez szkody dla funkcjonalności systemu.

Najbardziej oczekiwanym będzie zapewne naprawa systemu powiadomień, jednak chyba najbardziej interesujące wydaje się wprowadzenie asystenta głosowego. Czy będzie to inteligencja na miarę tej, spotykanej w systemie Google czy EMUI, w najnowszych modelach smartfonów Huawei? A może jeszcze lepsza? Czy jest szansa na pełną interakcję głosową z smartfonem czy tabletem? Aby poznać odpowiedzi, póki co, musimy uzbroić się w sporą dozę cierpliwości, przynajmniej do czasu pojawienia się pierwszych ROMów – chociażby – beta.

Źródło: ithome.com, za Gizmo China; MIUI Devices

[AuthorRecommendedPosts]
 • Arti

  Mi A1 ??????????????

  • Robert

   A1 nie jest na „MIUI” więc i 10 nie dostanie

   • Arti

    No ale jest w artykule, dlatego mnie zastanawia. Bootloader można przecież odblokować …

    • Nezumi

     To nie jest oficjalna lista, nie wiem co tam robi A1, ale nie ma sensu dawać na A1 MIUI… Chcesz MIUI, kupujesz Mi5x, chcesz android one, kupujesz A1… Jaki sens miałoby tworzenie A1, gdyby dawali tam też MIUI?

 • isane

  a jeszcze tyle telefonów nie dostało wersji 9 w edycji GLOBAL…. a tu już z 10 wyjeżdzają..hihi

  • Gajwer Jepes

   Co w tym dziwnego? Oprogramowanie jest rozwijane w kręgach, a różne kręgi odpowiadają za oprogramowanie o różnym statusie wydawniczym. To oczywiste, że część developerów MIUI została już oddelegowana do prac nad 10-tą wersją, choć rozwój jej z pewnością jest dość powolny i mocno eksperymentalny – z czasem większość developerów zajmujących się MIUI 9 przejdzie do 10, a nad 9-tką będzie się po prostu czuwać, wydając bugfixy. Najpewniej wtedy też pojawią się zalążki MIUI 11.
   Kiedy mówimy o rozwijaniu projektu przez lata, to właściwie zawsze patrzy się w przyszłość, a nie jedynie na teraźniejszość. Taki Samsung pewnie ma już wersje inżynierskie Samsunga Galaxy S10, a może nawet wczesne prototypy jego następcy.

  • Tylko Global Stable i nie aż tyle. Większość ma. I nie mówiąc już o Global dev i miuipolska gdzie miui 9 mamy od dawna.

 • luqi

  Jakieś info na temat miui 9.2?

  • psychoteen

   No jest i działa sprawnie… A o co konkretnie pytasz?

 • TQoriginal

  Najbardziej ciekawi mnie temat głosowym asystencie. Musiałem zmieniać język telefonu żeby mieć asystenta Google który był dostępny właśnie nie w Polsce. A teraz wystarczy czekać na MIUI 10 w którym asystent będzie!

  • Nie licz na język inny niż Chiński

 • wes_n

  Ja odnoszę wrażenie, że Xiaomi oznaczeniem swojego systemem MIUI za wszelką cenę chcą dogonić ios-a albo nawet przegonić ich nie skupiając się na obecnej wersji która na prawdę według mnie ma wiele do poprawienia. Ostatnio zmieniłem wysłużonego Mi 4C na którym miałem od dłuższego czasu MIUI 9, Teraz mam 4X w wersji Global. Od początku było sprawdzone i niezawodne MIUI 8 a teraz po aktualizacji mam MIUI 9 i zastanawiam się nad powrotem do MIUI 8.

 • Bobby

  Czy dobrze rozumiem, że Redmi 4 prime nie dostatnie aktualizacji ?

 • Flopt

  A co z MI5c ? MI4c dostanie a ten model nie?

 • insane

  Mam hasło dla miui 10: „Ultra fast battery drain”. Boom! ^_^

 • Alnin Kolano

  Xiaomi tak jak szybko wbiło się na rynek, tak samo szybko z niego wyleci przy takiej strategii. Mam Redmi Note 2, który pojawił się w sprzedaży na przełomie roku 2015/16. Czyli lekko ponad dwuletni smartfon. W mojej opinii świetna platforma sprzętowa dla przeciętnego Kowalskiego. W przeciwieństwie do swoich młodszych okrojonych braci ma wszystko co trzeba – podświetlane przyciski, osobny slot na karty pamięci, przyzwoity procesor i aparat. Z tego co tutaj wyczytałem RN2 nie dostanie MIUI10, tak samo jak został pominięty przy aktualizacji androida. Obecnie mam wpaloną wersję rozwojową MIUI 7.6.8 (8.5), ostatnią przed wydaniem MIUI9, które wg. mnie cofnęło tą nakładkę o 2 kroki wstecz. Od razu widać, że lepsze wsparcie ma półka premium, czyli telefony MI. Ale… niestety Redmi i MI jadą na tym samym MIUI. Dlatego też, jeżeli miałbym wywalić ponad 2000zł na samrtfon, to wolę poszukać czegoś u konkurencji z bardziej dopracowanym softem.

 • Alnin Kolano

  Xiaomi tak jak szybko wbiło się na rynek, tak samo szybko z niego wyleci przy takiej strategii. Mam Redmi Note 2, który pojawił się w sprzedaży na przełomie roku 2015/16. Czyli lekko ponad dwuletni smartfon. W mojej opinii świetna platforma sprzętowa 5,5 cala dla przeciętnego Kowalskiego. W przeciwieństwie do swoich młodszych okrojonych braci ma wszystko co trzeba – podświetlane przyciski, osobny slot na karty pamięci, wymienną baterię, przyzwoity procesor, aparat i płaski ekran fullHD na który łatwo dobrać szkło hartowane. Z tego co tutaj wyczytałem RN2 nie dostanie już MIUI10, tak samo jak został pominięty przy aktualizacji androida. Obecnie mam wpaloną wersję rozwojową MIUI 7.6.8 (8.5) z xiaomi.eu, ostatnią przed wydaniem MIUI9 dla tego modelu. Wczytywałem i testowałem MIUI9 kilka razy. Różne wersje tygodniowe i stabilne aż do (9.2). Wg. mnie w odniesieniu do MIUI8.5, MIUI9 cofnęło tą nakładkę o 2 kroki wstecz. Pomijając masę drobnych błędów zabrane zostały użyteczne funkcjonalności np. takie jak konfigurowalne skróty ekranu blokady lub konfigurowalne przyciski funkcyjne pod ekranem. Nie dodano nic pożytecznego, chociażby możliwości wyłączania lub ukrywania zbędnych aplikacji systemowych. Zamiast iść w stronę lekkiego, funkcjonalnego, konfigurowalnego i dopracowanego interfejsu, to dodawane są niepotrzebne bajery, tapety i asystenty. Krótko mówiąc w mojej ocenie MIUI powoli staje się roztytym molochem, nad którym stracono kontrolę. Gdzieś ktoś tutaj dobrze napisał, że zamiast marnować czas na cotygodniowe kompilowanie bubli, wypuście coś rzadziej lecz bardziej dopracowanego. Jeżeli chodzi o aktualizacje samego androida widać, że lepsze wsparcie ma półka premium, czyli telefony MI. Ale… niestety Redmi i MI jadą na tym samym MIUI. Dlatego też, jeżeli miałbym w tej chwili wywalić ponad 1500zł na samrtfon MI, to wolę poszukać czegoś u konkurencji z bardziej dopracowanym softem.

  • Foorio

   MTK. Teraz jaśniej?

   • BSHDMSS

    MediaTek – chodzi o procesor. Nie masz nowszego MIUI i wersji Androida bo producent procesora nie udostepnił źródeł. Nie jest to wina MIUI.

    • silver2004

     No ja nie wiem czy to zgodne z prawdą że nie wina MIUI (a właściwie: Xiaomi), kiedyś może tak, czytałem że w przeszłości źródeł MTK nie wypuszczał tak szybko jak Qualcomm, ale z ciekawości sprawdziłem dla swojego RN2 – na MediaTeku właśnie
     i… są żródła dostępne dla MT6795 (Helio-X10). Jedyne minusy sprzętu to że bateria mogłaby lepiej trzymać i aparat lepszy i przyciski nieco bardziej wystające,
     a tak to śmiga wszystko szybko i się nie grzeje. Więc szkoda bo mógłby sprzęt dostać lepsze wsparcie.
     Są różne bajerki małe dodawane a mi właśnie brakuje tego menu podręcznego
     (coś w stylu kliknięcia PPM) przy ikonkach w launcherze.
     Również zabezpieczenia, są z 2016-12-01, słabo.

  • Nezumi

   Serio, masz telefon z MTK i piszesz o aktualizacji Androida? Zauważ, że każdy z Redmi na snapie dostaje przynajmniej 1 aktualizację androida, podobnie seria Mi, nieliczne Mi dostają ew. 2 aktu (Mi4 bodajże dostało). Dla ciebie te „bajery” są niepotrzebne, a dla mnie bardzo fajna opcja, kwestia gustu. No i nikt nikogo nie zmusza do siedzenia na wersjach dev/beta…

   • Alnin Kolano

    No to już wiem z jakim procesorem omijać telefony. A i tak w mojej ocenie MIUI9 jest gorsze od MIUI8.

  • Robert Skalski (robsmobil1)

   Życzę szczęścia

  • silver2004

   Też mam RN2 i brakuje mi ficzera z Androida 8 że jak się klika w launcherze to się pojawia menu z opcjami (coś jak prawy klik myszy),
   dziwię się bo spokojnie parametrami RN2 Oreo pociągnie,
   8 rdzeni 2GHz, 2GB RAMu, tylko trzeba by dopracować drain baterii
   (na Redmi 3 miałem Oreo ale wróciłem do MIUI bo bateria spadała o wiele szybciej)

   • Alnin Kolano

    Ja mam wersję prime 32GB flasha i z bólem serca wystawiam mojego RN2 na sprzedaż. Te wszystkie custom romy z wyższym androidem na MTK to pic na wodę. Chyba wszystkie mają coś nie tak. Zawsze coś szwankuje. Zablokowany rozwój przez procesor. Poczytaj niżej. Ludzie piszą, że to wina Mediateka, który nie udostępnia źródeł procesora.

    • silver2004

     Kurczę, ale albo ze mną coś nie tak albo z tymi ludźmi,
     wpisuję „helio x10 source” i – JEST!
     I to oczom nie wierzę aż bo wychodzi na to że od trzech lat jest.

     • Alnin Kolano

      Nie mam pojęcia. Nie jestem developerem. Przesiadam się na RN3PRO. Ostatni z płaskim ekranem. Nie trawię tych 2,5D i jakoś przeboleję ten hybrydowy dualsim. Aparat też ma trochę lepszy i da się w domowych warunkach klapę otworzyć w razie potrzeby.

     • silver2004

      chyba też tak zrobię, większa bateria kusi.. :)
      W Redmi 3 mam właśnie 4000mAh i o niebo dłużej trzyma, 5-6h SoT
      podczas gdy na RN2 z trudem 3h na ekranie wyciągam. (przy jasności na jakieś 60%-auto)
      Może uda się dorwać futerał który da się wyposażyć w szpilkę do otwierania tacki w razie czego :)
      Dzięki za sugestię bo widzę chyba lepszy aparat będzie, a tego mi trochę w RN2 brakowało.

     • Alnin Kolano

      Tylko uważaj, bo są dwie wersje na snapdargonie GLOBAL i INTERNATIONAL. Mają różne gabaryty. Wersja INTERNATIONAL ma B20 ale jest problem z akcesoriami do niego (szkła, pokrowce).

     • silver2004

      o, dzięki wielkie, ważna sprawa, a z szukaniem futerału to masakra, sam od 2 lat nie mogę znaleźć takiego jak mam do Nokii E72,
      trochę się niestety zużył a żadnego innego typu nie chcę :)

 • VenusTheGames

  w miui 10 czekam na licznik na ikonach aplikacji

  • Patryk

   W mojej wersji 9.5.3 jest licznik przy aplikacji, jeżeli są jakieś powiadomienia

 • psychoteen

  Jak dla mnie w MIUI 10 najważniejsza w kwestii asystenta będzie możliwość jego całkowitego wyłączenia, bez tego chyba mnie nie przekonają do przesiadki z 9.2.

 • Foorio

  Redmi 5A jest, Redmi 5 nie ma. Żart, czy przeoczenie?

  • Te wszystkie listy są wymyślne przez autorów portali, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Bez obaw więc, zapewne znów większość modeli dostanie, nawet te starsze:) więc najnowsza generacja redmi tym bardziej

 • Amazeroth33

  Mam Redmi 4x tez nie ma na stronie do pobrania nowego miui 9 i pisali że nie bedzie i co sa o sie pobrało zaktualizowało i działa tak ze lista jest pewno z D….Y.

 • Michał

  A ja zadam pytanie z całkiem innej beczki. Czym rózni się MIUI 9 Global od wersji MIUI 9 POlska? mam Globala. Jestem zadowolony. Ale ciekawi mnie co ma wersja poslka czego nie ma global