I tym razem mówimy o prawdziwie bezramkowym smartfonie, w którym ekran pokrywa całkowicie frontową powierzchnię urzadzenia. To właśnie taki patent złożyło Xiaomi w WIPO (World Intellectual Property Office).
Warto przy tym zauważyć, że wniosek jest częścią pakietu patentów jakie ujawniła organizacja WIPO 13 grudnia br., po blisko rocznym okresie prac związanych z ich akceptacją. Smartfon, będący przedmiotem wniosku patentowego Xiaomi, przyznacie – wygląda obiecująco. Po początkowym przyjrzeniu się widzimy całkowity brak ramek, czego efektem jest ekran rozciągający się od krawędzi – do krawędzi. Fotka unaocznia jeszcze jeden aspekt: to aparat do selfie skryty pod powierzchnią wyświetlacza.
Należy jednocześnie stwierdzić, że patent jest nieco… dziwny. Dlaczego? Ano dlatego, że po dokładnym przyjrzeniu się możemy zauważyć, że ekran pokrywa nie tylko front. Ba! Tak naprawdę niepokryte ekranem są tylko górna i dolna krawędź urządzenia. Czy czegoś to Wam nie przypomina…?
Wygląda na to, że wszystkie elementy ekranu, czy ekrany, jakkolwiek by je zakwalifikować, działają niezależnie.. Każdy z nich ma swój własny layout. Głośnik główny telefonu ulokowano na dolnej krawędzi, wraz z portem USB-C. Mikrofon z kolei umiejscowiono na górze urządzenia. W smartfonie nie znajdziemy przycisków fizycznych. Nie za bardzo można zlokalizować również miejsce lokalizacji tacki na kartę (karty) SIM, co sugerowałoby, że urządzenie będzie współpracować z programową ich wersją – eSIM. Mało tego, nie widać tu również głośnika rozmów, co sugerowałoby, że Xiaomi może pokusić się o rozwiązanie znane z pierwszej generacji smartfona Mi MIX. Można by początkowo stwierdzić, że to Xiaomi Mi MIX Alpha jest przedmiotem patentu, gdyby choćby nie fakt, że urządzenie nie ma modułu aparatu w żadnym miejscu konstrukcji.
Z pewnością aparaty ukryte pod ekranami zbliżają się wielkimi krokami. Pisaliśmy już o tym nie tak dawno, w odniesieniu właśnie do Xiaomi. I z pewnością wraz z początkiem 2020 roku pojawią się smartfony w ten element wyposażone. Wśród nich najprawdopodobniej ten, będący przedmiotem opisywanego wniosku.
Warto jeszcze wspomnieć na temat interfejsu użytkownika (UI), widocznego na zdjęciu. Całkowicie przeprojektowany na potrzeby więcej niż jednej powierzchni ekranowej. Przykładowo, na ekranie głównym nie odnajdziecie dotychczas znajdujących się tam ikonek poziomu naładowania czy zasięgu sieci. Te informacje ulokowano na ekranie, czy jego części, pokrywającej narożniki urządzenia. W tym miejscu mała dygresja – pewnie skończyłyby się utyskiwania dotyczące diody powiadomień… ;)
Tak czy owak, jesteśmy chyba świadkami zbliżania się smartfonów z ekranami pokrywającymi więcej niż jedną płaszczyznę, a wręcz będących następcami Mi MIX Alpha. W zasadzie jedyną niewiadomą jest to, czy pojawią się one już w roku 2020, czy może później. No i frapująca nas niezmiernie jeszcze jedna kwestia, dotycząca opisywanego wniosku patentowego: gdzie u licha podział się aparat główny…?
Źródło: Android Headlines.