Coraz więcej kierowców korzysta z Android Auto, systemu, który pozwala na wygodne używanie smartfona w czasie jazdy samochodem, dzięki wyświetlaniu nawigacji na ekranie deski rozdzielczej. Niestety, nie każdy pojazd jest wyposażony w tę technologię, nie każdy pojazd ma w ogóle ekran, na którym można by coś wyświetlić. No i niektórzy lubią jeździć starszymi autami, ale chcieliby mieć chociaż wygodną nawigację z ekranem.
Android Auto zamiast klasycznych map Google.
A dlaczego robić to Android Auto? Czy nie mogę po prostu zamontować telefonu i uruchomić nawigacji? Można ale w klasyczny sposób, gdzie możemy wyświetlić zwykłe Mapy Google (lub inne) ale będziemy mieli osobną jednostkę z niewygodnym podczas prowadzenia interfejsem. Natomiast Android Auto jest przystosowany do takiej obsługi: ikony są większe, można wygodnie zmieniać widok lub łączyć ekrany z aplikacji czy uruchamiać radio internetowe, a przede wszystkim wykonanie akcji w mapach Google w telefonie rzutuje od razu efekt na jednostkę z AA w samochodzie. To jest właśnie bardzo wygodne rozwiązanie. Problem w tym, że uruchomienie Android Auto jako nakładki samochodowej nie jest normalnie możliwe na telefonie – musi to zrobić osobna jednostka, na której to środowisko jest natywnie zainstalowane. Ponieważ nie mamy auta z takim komputerem to będziemy musieli posłużyć się emulacją Android Auto na telefonie.
Dlatego w tym poradniku pokażę jak rozwiązałem ten problem na swoim przykładzie, korzystając szczęśliwie z auta z dużym uchwytem i zapasowym telefonem Xiaomi o dużym ekranie – do złudzenia przypominającym dedykowany ekran. Dlaczego przydało się Xiaomi? Na to odpowiem w dalszej części.
Nie jest to jedyne rozwiązanie na Android Auto w samochodzie bo wiem, że istnieją inne aplikacje do realizacji tego zadania; mi jednak udało się to na najpopularniejszej aplikacji do emulacji AA: Head Unit Reloaded i opiszę tutaj jej instalację, konfigurację i korzystanie. Dzięki temu możemy cieszyć się AA w aucie nie wydając praktycznie żadnych pieniędzy (zakładając, że mamy wolny tablet lub telefon) i uchwyt do zamocowania tegoż w samochodzie.
Co nam potrzeba do uruchomienia Android Auto
- Samochodu z obsługą Bluetooth ale bez Android Auto i z miejscem w nim gdzie zamontujemy jednostkę
- Tabletu lub telefonu z Androidem z dużym ekranem (jednostka AA)
- Aplikacji HUR (Head Unit Reloaded)
- Telefonu z Androidem, który sparujemy z samochodem po Bluetooth.
Xiaomi Mi MIX 1 jako centrum Android Auto

Do Android Auto wykorzystałem Xiaomi Mi MIX 1, który w stanie idealnym dobrze prezentuje się na konsoli środkowej samochodu. Ma cienkie ramki i co najlepsze ma wyjście audio jack, którym prześlemy dźwięk do samochodowych głośników. Dlaczego nie połączyć tego telefonu z Bluetooth? W moim przypadku auto może mieć tylko jedno sparowane z BT urządzenie, które jest aktywowane jako primary w danym momencie. Gdybym chciał odsłuchiwać radio czy polecenia nawigacji z MIXa to musiałbym go aktywować (co wymaga przeklikania kilku poziomów menu w aucie), a wtedy połączenie z normalnym telefonem zostałoby utracone co uniemożliwiłoby prowadzenie rozmów przez zestaw głośnomówiący. Dodatkowo taka konfiguracja jest konieczna by cały nasz pomysł działał, o czym wspomnę dalej. Jako jednostkę AA można wykorzystać generalnie dowolny tablet czy telefon z Androidem – jednak warto by to urządzenie miało taką samą wersję systemu jak telefon, którego będziemy parować. U mnie MI MIX 1 i Xiaomi 13 pracują na Androidzie 14.
Krok 1: Instalacja aplikacji Head Unit Reloaded
Android Auto trzeba emulować na naszej jednostce AA dlatego należy zainstalować na nim aplikację Head Unit Reloaded ze sklepu Google Play. Jest to płatna aplikacja (kosztuje obecnie 23 zł), ale w porównaniu do inwestowania w nową jednostkę centralną do samochodu (taką z Aliexpress), jej koszt jest minimalny. Po zakupie i zainstalowaniu, aplikacja jest gotowa do dalszej konfiguracji. Oczywiście podczas uruchomienia aplikacji zgadzamy się na wszelkie uprawnienia jakie ta sugeruje.
Krok 2: Montaż jednostki w samochodzie
Następnym krokiem jest zamocowanie jednostki w uchwycie samochodowym, najlepiej w taki sposób, aby ekran znajdował się w zasięgu wzroku, ale nie ograniczał widoczności, a także miał stałe podłączenie do ładowania i opcjonalnie połączenie przewodowe dźwiękowe. U mnie na szczęście w 2016 roku producent samochodu pozwalał na wybór w konfiguratorze, w którym to ekran multimedialny z komputerem Sync był opcją. W przypadku braku wyboru komputera dostawaliśmy w to miejsce całkiem fajny i szeroki uchwyt wysuwany z konsoli środkowej. Mieści się tu nawet tablet tak do ok. 7 cali – a MIX 1 tu ładnie pasuje. Za uchwytem są rowki, gdzie można poprowadzić kabelek audio i zasilanie USB pod schowek do gniazd samochodu. Do podłączenia dźwięku do AUX IN wykorzystałem kabelek kątowy 0,5 m firmy UGREEN.

Krok 3: Konfiguracja połączenia i aplikacji
Po zamontowaniu urządzenia, należy uruchomić aplikację Head Unit Reloaded. Aplikacja symuluje funkcję Android Auto, więc MIX będzie działać jak jednostka główna. Aby uruchomić interfejs AA na jednostce możemy skorzystać z kilku metod konfiguracji bezprzewodowej i jednej przewodowej po USB. Mi udało się od razu zrobić to metodą bezprzewodową, korzystając z opcji połączenia serwerowego:
1 | Settings > Connectivity > Wi-Fi Connection mode > Manually connect to Android Auto Headunit server |
Działanie HUR opiera się na połączeniu Wi-Fi z telefonu do jednostki. Jeśli HUR wykryje sieć Wi-Fi i dodatkowo aktywny serwer AA z telefonu to uruchomi Android Auto. Wi-Fi w aucie robimy za pomocą funkcji „Przenośny hotspot”. I tu przydało się Xiaomi 13 z funkcją „Zaplanowanych zadań”, ponieważ da radę ustawić tutaj automatyzację włączania i wyłączenia „Przenośnego hotspota” po połączeniu się telefonu z Bluetooth w samochodzie. Dlatego wcześniej upewniamy się, że telefon sparowany jest w normalny sposób po BT z samochodem. Moment przekręcenia kluczyka stacyjki wyzwala połączenie telefonu z autem i uruchamia się Zaplanowane zadanie, które włącza Przenośny hotspot. Jeśli nie mamy Xiaomi to podobne akcje ustawimy w Androidzie za pomocą Taskera, ewentualnie musimy skorzystać z połączenia po USB.

Teraz ustawiamy telefon i włączamy w nim serwer AA:
1 | Ustawienia - Więcej ustawień sieci - Android Auto. |
Następnie odkrywamy opcje programisty:
1 | Wersja - Informacje o wersji (klikamy kilka razy) > potem Menu 3 kropki: Włącz serwer radioodtwarzacza. |
Po nawiązaniu połączenia i uruchomieniu HUR z pulpitu na ekranie Xiaomi Mi MIX 1 pojawi się interfejs Android Auto, umożliwiający korzystanie z takich aplikacji jak Mapy Google, Spotify, wiadomości, czy nawigacja.
Krok 4: Testowanie i dostosowanie ustawień
Gdy wszystko jest podłączone, sprawdzamy czy interfejs działa płynnie. Aplikacja Head Unit Reloaded oferuje różne opcje konfiguracji, które można dostosować do swoich preferencji, takie jak automatyczne uruchamianie aplikacji po podłączeniu telefonu czy dostosowanie rozdzielczości ekranu.


Zmiana DPI
Polecam zmianę DPI w Ustawieniach HUR na 350 dpi. Otrzymamy wtedy podzielony ekran, na którym poza aktywną nawigacją mamy wyświetlony odtwarzacz muzyki czy radio, a także sugerowane cele nawigacji. Dodatkowe pod ekranem będą ikonki, które przeniosą widok na cały ekran jeśli je klikniemy. Wielkość ikon aplikacji wciąż jest akceptowalna przy tej rozdzielczości.
1 | HUR > Graphics > Pixel density |
Dźwięk
Dźwięk z Android Auto będzie odtwarzany przez wejście AUX IN samochodu więc należy ustawić ten tryb dźwięku jako główny. Co więcej takie ustawienie nie wyłącza nam możliwości odbierania czy wykonywania połączeń z telefonu po Bluetooth, które w samochodzie jest nadrzędne i będzie się włączać równolegle z dźwiękiem Android Auto.
Automatyczne uruchamianie HUR
Dzięki sugestii z komentarzy możemy sprawić by HUR uruchomił się automatycznie z Android Auto po połączeniu z siecią Wi-FI naszego hotspota. Instalujemy w tym celu aplikację do makr: MacroDroid i dodajemy nowe makro (wcześniej trzeba przejść samouczek).
Wyzwalacze:
1 | Dodaj (+) > Łączność > Zmiana stanu Wi-Fi > Połączono z siecią > Kontynuuj > Dowolne połączenie (lub tylko określone jeśli chcemy tak) |
Akcje:
1 | Dodaj (+) > Uruchom aplikację > (MacroDroid wyświetl nad innymi aplikacjami) > Headunit Reloaded > Wymuś nowe [*] |
Wykonujemy restart jednostki (całego urządzenia). Po tym wszystko powinno działać i połączenie z Wi-Fi uruchomi od razu HUR, który zaraz przejdzie do Android Auto.
Podsumowanie
Uzyskanie Android Auto w samochodzie bez tej fabrycznej funkcji jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Dzięki aplikacji Head Unit Reloaded, można w pełni wykorzystać zalety Android Auto, bez potrzeby zakupu nowego sprzętu. Wystarczy jedynie stabilne połączenie i odpowiednia konfiguracja, by cieszyć się nowoczesnym systemem nawigacji i rozrywki w starszym modelu samochodu. Oczywiście nie zawsze to połączenie jest bezproblemowe, bo parę razy zdarzyło mi się, że AA się nie uruchomiło przez HUR zaraz po włączeniu samochodu. Pomaga wtedy wyłączenie i włączenie serwera AA w telefonie.