Najważniejszą nowością na konferencji Xiaomi, poza serią Xiaomi 14, był nowy system (lub jak kto woli – nakładka), która zastąpi MIUI. Mowa tu oczywiście o HyperOS. Mamy pierwsze ROM-y chińskie oparte właśnie o HyperOS, zatem spójrzmy na oficjalne zapewnienia producenta oraz na to, co zmienia się w rzeczywistości.
HyperOS ma połączyć “ludzi, auta i domy”
Głównym hasłem, jakim Xiaomi promuje HyperOS, jest integracja różnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety, telewizory, głośniki, odkurzacze, auta (w niedalekiej przyszłości) w jeden ekosystem, którego wspólną cechą ma być właśnie nowa nakładka. Aby było to możliwe, Xiaomi połączyło ponoć jądro Linuksa oraz opracowany przez siebie system Xiaomi Vela. Vela ma zapewnić kompatybilność z różnymi urządzeniami IoT produkowanymi przez firmę i precyzyjnie zarządzać ich zasobami, co w konsekwencji ma się przełożyć na “idealną wydajność”.
W tym kontekście Xiaomi twierdzi, że uruchamianie gier wymagających dużej ilości zasobów na smartfonie wyposażonym w Xiaomi HyperOS pozwala na bardziej stabilną liczbę klatek na sekundę i niższe zużycie energii w porównaniu do standardowego Androida oraz nakładek innych producentów. Na lekkich urządzeniach o ograniczonej mocy obliczeniowej zalety Xiaomi HyperOS w zakresie planowania mają być jeszcze bardziej widoczne; obsługuje on podział zadań na wiele jednostek obliczeniowych w celu przetwarzania kooperacyjnego, co ma maksymalizować wydajność sprzętu.
Warstwa bazowa Xiaomi HyperOS obsługuje ponad 200 platform procesorów i ponad 20 systemów plików. Pozwala to na elastyczną konfigurację, obsługę i wdrażanie zgodnie z wymaganiami sprzętowymi. Zakres rozmiarów pamięci RAM kompatybilnych urządzeń to od 64 KB do 24 GB. Zgodnie z zasadą konfigurowania tylko niezbędnych zasobów w ramach konkretnego sprzętu, oprogramowanie tworzone na przykład na smartfony ma zajmować tylko 8,75 GB przestrzeni. Problem w tym, że o takich zapewnieniach słyszymy od dawna; o ile w wersji chińskiej istotnie mają one miejsce, o tyle nie przekłada się to na zmiany w wersji globalnej i osobiście się ich nie spodziewam. Kto wie, może Xiaomi mnie pozytywnie zaskoczy…
HyperConnect: zarządzanie ekosystemem z każdego miejsca
Poza dążeniem do doskonałości w zakresie wydajności pojedynczego urządzenia, Xiaomi HyperOS ma przełamywać także ograniczenia konwencjonalnych architektur systemowych. Metodą na nie ma być technologia HyperConnect, która ułatwia tworzenie sieci w czasie rzeczywistym między wieloma urządzeniami, zapewniając im możliwość łatwego monitorowania i zarządzania z dowolnego miejsca. Zasadniczo można powiedzieć, że jest to coś podobnego do tego, co znają użytkownicy Xiaomi Home, tyle że na większą skalę (bo zarządzać będzie można nie tylko urządzeniami smart home, ale także telefonami, tabletami czy telewizorami).
Xiaomi HyperOS używa tej nowości na kilka sposobów: poprzez płynne przełączanie źródeł kamer podczas wideokonferencji, dostęp do kamer samochodowych z telefonu, dostęp do tylnej kamery smartfona podczas korzystania z tabletu lub laptopa, a nawet połączenie tabletu z Internetem za pośrednictwem smartfona. Ponadto aplikacje, zawartość schowka i powiadomienia będzie można bez wysiłku przenosić między urządzeniami zgodnie z potrzebami użytkownika.
Sztuczna inteligencja, czyli HyperMind i HyperOS AI
HyperMind to kolejna propozycja łącząca się z HyperOS. Wykorzystuje ona cztery percepcyjne możliwości urządzeń – środowisko, wzrok, dźwięk i zachowanie, aby poznać wymagania użytkownika i automatycznie dostosować urządzenia do jego potrzeb. Na przykład, jeśli użytkownik zawsze włącza światło w salonie po odblokowaniu inteligentnego zamka do drzwi, HyperMind automatycznie oświetli pokój po nauczeniu się tego wzorca, pytając się uprzednio użytkownika, czy ma to zrobić. Ta innowacja ma uprościć łączność między urządzeniami i zmniejszyć tradycyjne koszty uczenia maszynowego, umożliwiając użytkownikom korzystanie z wygody łączności urządzeń bez konieczności rozumienia ich logiki.
Nowości w kwestii sztucznej inteligencji trafią również do aplikacji systemowych, choć prawdopodobnie tylko tych chińskich. Mi AI, czyli asystent Xiaomi, może teraz generować tekst w oparciu o duże modele fundamentalne, co pozwala mu na przykład na generowanie mowy i streszczanie artykułów. Funkcja napisów w czasie rzeczywistym, również dostępna tylko w Chinach, została ulepszona w celu transkrypcji rozmów wideokonferencyjnych na notatki i inteligentne podsumowania spotkań. Użytkownicy mogą wykorzystywać wypowiadane frazy do wyszukiwania obrazów w swoich albumach fotograficznych i tworzenia obrazów AI w oparciu o istniejące portrety. Wersja aplikacji “Mi Canvas” na tablety doczekała się natomiast pędzla AI, który może przekształcić zwykłe bazgroły w “wykwintne dzieła sztuki”.
Co z zmianami wizualnymi w systemie?
Przecieki, które miały miejsce kilkanaście dni temu, potwierdziły się. Xiaomi pochwaliło się przebudowanym subsystemem grafiki, który umożliwia renderowanie różnego rodzaju efektów w czasie rzeczywistym, takich jak dynamiczne szkło czy efektownie wyglądające rozmycia. Zmieniono nieco wygląd aplikacji Pogoda, przesuwając dane o aktualnej temperaturze czy mieście ze środka ekranu na jego lewą stronę i zmniejszając delikatnie grubość czcionki. Wygląda na to, że do globalnej wersji systemu zostanie wprowadzona znana już użytkownikom Xiaomi.eu oraz chińskich ROM-ów czcionka MiSans.
Zmienione zostały też pewne rzeczy związane z wielozadaniowością, co może się przydać zwłaszcza na tabletach. Na górze ekranu będzie można wywołać menu pozwalające wybrać rozmiar okna, zaś tryb Stacja robocza umożliwi uruchamianie kilku aplikacji naraz w oddzielnych oknach, przybliżając nas nieco do tego, co można zrobić na laptopach z Windowsem.
Jedną z ważniejszych nowości zauważalną od pierwszej chwili obcowania z nową nakładką będzie edytor Ekranu blokady, który mocno zainspirował się tym, co znamy z iPhone’ów. Każde zdjęcie będzie można zamienić “w okładkę magazynu”; ponadto zadziała tu efekt głębi, co sprawi, że tekst czy godzinę będzie można wyświetlać pod obiektem znajdującym się w środku kadru. Inne nowości to w zasadzie drobne zmiany wizualne w większości aplikacji, gdzie pasek, który do tej pory znajdował się zazwyczaj na górze danej aplikacji, powędrował na jej dół. Pewnych poprawek dokonano również w niektórych sekcjach Panelu sterowania, np. w menu baterii. Zmieniło się delikatnie Centrum funkcji, stając się jeszcze bardziej podobne do iOS-a niż w MIUI 14.
Kiedy i na jakich urządzeniach pojawią się pierwsze aktualizacje oparte na HyperOS?
Terminy podane w tym fragmencie odnoszą się wyłącznie do wydań chińskich. Globalne wydanie HyperOS przewidywane jest na pierwszy kwartał 2024 roku; nie znamy urządzeń, które otrzymają globalne wydanie w pierwszej kolejności.
Wersje stabilne HyperOS pojawią się w grudniu 2023 roku i styczniu 2024 roku. Do pierwszej fazy urządzeń kwalifikujących się do aktualizacji poza serią Xiaomi 14, na której HyperOS znajduje się już od wyjęcia z pudełka, zaliczają się Xiaomi MIX Fold 3, Xiaomi MIX Fold 2, Xiaomi 13 Ultra, Xiaomi 13 Pro, Xiaomi 13, Redmi K60 Ultra, Redmi K60 Pro i Redmi K60. Inne smartfony otrzymają aktualizację w ramach kolejnych faz, których daty nie są w tej chwili znane.
Wersje beta HyperOS pojawią się do końca listopada na modelach Xiaomi 14 Pro, Xiaomi 14, Xiaomi MIX Fold 3, Xiaomi MIX Fold 2, Xiaomi 13 Ultra, Xiaomi 13 Pro, Xiaomi 13, Redmi K60 Pro, Redmi K60. Pozostałe modele, które otrzymywały aktualizacje wersji beta, czyli Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12, Redmi K50G, Redmi K50 Ultra, Xiaomi 12S Ultra, Xiaomi 12S Pro, Xiaomi 12S, Xiaomi 12 Pro Dimensity, Redmi K50 Pro, Redmi K50, Xiaomi Pad 5 Pro 12.4 otrzymają aktualizację do HyperOS w późniejszym terminie.
Co z Xiaomi.eu?
Póki co HyperOS nic nie zmienia w kwestii dostępności ROM-ów od Xiaomi.eu, bowiem pod względem technicznym aplikacje HyperOS to po prostu aplikacje MIUI z nieco zmienionym kodem i tłumaczeniem; część nazw aplikacji czy tłumaczeń wprost odnosi się do MIUI 15 (choć Xiaomi skrzętnie zastąpiło większość odniesień do MIUI w tłumaczeniu “systemem”). Nie wszystkie zmiany wizualne związane z HyperOS-em pojawią się w Xiaomi.eu. Niektóre z nich dotyczą bowiem chińskich wersji aplikacji, gdzie korzystamy z ich globalnych odpowiedników (np. Pogoda, Kalkulator, Mi Wideo, Muzyka).
Pozostaje więc cierpliwie czekać na pierwsze wydania HyperOS od Xiaomi.eu; nie pojawią się one wcześniej niż za 2-3 tygodnie, gdy Xiaomi wyda pierwsze ROM-y w wersji beta na urządzenia inne niż Xiaomi 14/Pro. Gdy będziemy mieć gotowe ROM-y, oczywiście podzielimy się wrażeniami z użytkowania nowej nakładki oraz zrzutami ekranu.