Xiaomi wykorzysta technologię światłowodową w smartfonach?

Xiaomi wykorzysta technologię światłowodową w smartfonach?

Jednym z producentów, który już kilkukrotnie zademonstrował prototyp smartfonu z kamerą pod ekranem, jest Xiaomi. Firma twierdzi, iż rozwija właśnie generację ukrywania przednich aparatów oznaczoną jako 3.0. 

Mimo wielu prototypów, wciąż jednak nie ma smartfonu Xiaomi z kamerą ukrytą pod ekranem urządzenia. Chiński producent próbuje stosować coraz to bardziej rozwiniętą technologię ukrywania przednich aparatów. Najnowsza z nich wykorzystuje w tym celu światłowód jako przewodnik światła dostarczanego do aparatu przedniego, który umieszczony ma być wewnątrz urządzenia, tworząc tym samym pełnoekranowy wyświetlacz.

W dniach 2 i 3 czerwca 2021 r. Xiaomi uzyskało patent od Europejskiego Urzędu Patentowego oraz Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Został on zgłoszony w zeszłym roku. Przedmiotowy dokument zawiera 14 stron, zatytułowany został:

Obiektyw aparatu za wyświetlaczem urządzenia mobilnego połączonego z przednim panelem za pomocą światłowodu

Xiaomi

Opisuje on smartfon, w którym aparat do selfie jest zintegrowany z krawędzią ekranu. Przezroczysty obszar, umieszczony na krawędzi ekranu, służy do przechwytywania światła. W ten sposób wpadające światło może przechodzić przez panel wyświetlacza na obiektyw aparatu. W elemencie przepuszczającym światło stosuje się światłowody, alternatywnie można również zastosować pryzmat.

Wyraźną zaletą tego typu systemu kamer jest brak widocznych otworów oraz wcięć. Co więcej, ta technologia byłaby tańsza niż tradycyjny aparat umieszczony w ekranie – jak opisywał OnePlus w swoim patencie na początku tego roku. Rok wcześniej podobną konstrukcję smartfonu pokazała również siostrzana firma Oppo, w której aparat do selfie został wkomponowany w krawędź ekranu. 

Czytaj też:  Monitor LCD Xiaomi 24,5" z odświeżaniem 240 Hz

Na razie nie wiadomo, jakie smartfony będą wyposażone w taki system kamer. Niedawno ogłoszono, że spodziewany w sierpniu Samsung Galaxy Z Fold 3 prawdopodobnie nie będzie miał aparatu ukrytego pod ekranem, to samo dotyczy Galaxy S22 Ultra, którego premiera spodziewana jest na początku 2022 roku.

Nie jest więc wykluczone, że inni producenci też poświęcą więcej czasu, zanim zaprezentują smartfon z aparatem umieszczonym pod ekranem. Zapowiedziany w zeszłym roku ZTE Axon 20 jest na razie jedynym dostępnym smartfonem z tego typu aparatem do selfie, jednak jakość tego aparatu pozostawia wiele do życzenia. 

Źródło: XiaomiDNA

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Wieloletni pasjonat świata GSM. Posiadam doświadczenie z różnymi systemami operacyjnymi wykorzystywanymi w smartfonach oraz smartwatchach. Interesuje się nowinkami ze świata elektroniki, inteligentnymi rozwiązaniami oraz modyfikacjami systemów.