Xiaomi Mi Router Wi-Fi 6 AIoT AX3600 w sprzedaży

Maciej Rosiński
8 komentarzy

Na ostatniej konferencji, oprócz nowych flagowców: Mi 10 i Mi 10 Pro oraz różnego typu akcesoriów, Xiaomi zaprezentowało iście monstrualny router Wi-Fi. Dzisiaj rozpoczyna się sprzedaż Xiaomi AIoT Router AX3600.

Xiaomi AIoT Router AX3600 działa w sieci bezprzewodowej zgodnej z najnowszym standardem – WiFi 6 802.11ax, obsługując dwa zakresy częstotliwości: 2,4 i 5 GHz. Teoretyczna, maksymalna prędkość transferu danych na każdym z zakresów to 2976 Mbps. Z kolei niezależna antena AIoT, również obsługująca obydwa zakresy, zapewnia transfery z maksymalną prędkością 583 Mbps.

Jeśli przeliczyć możliwości standardu Wi-Fi 6, to w zasadzie w każdym aspekcie jest on o 2,7 raza lepszy od poprzedniej generacji, Wi-Fi 5. Na szczególną uwagę zasługuje zintegrowania technologii TWT, pozwalającej na obniżenie zużycia energii przez urządzenia wykorzystujące ten standard. M.in. polega to na wprowadzanie modułów Wi-Fi w stan uśpienia, kiedy łącze nie jest wykorzystywane.

Xiaomi AIoT Router AX3600 to jednak nie tylko parametry, ale i wygląd. Urządzenie przywodzące swoim kształtem nieco statki kosmiczne z Gwiezdnych Wojen, wyposażone w 7 imponujących anten i diodę sygnalizującą status pracy urządzenia, może się podobać.

Wspomniane anteny, to elementy odpowiedzialne za IoT (jedna antena), zakres 2,4 GHz (dwie anteny) oraz zakres 5 GHz ( cztery anteny). Ma to zapewnić pełne pokrycie pasma Wi-Fi. Router wyposażono również w 6 wzmacniaczy sygnału PA + LNA. To powoduje że silny sygnał Wi-Fi transmitowany jest nawet w budynkach.

Sercem AX3600 jest sześciordzeniowy procesor Qualcomm IPQ8071A, pracujący z prędkością 1 GHz, wykorzystywany zwykle do wysokowydajnych routerów w dużych korporacjach. Dzięki wyposażeniu go w aż 512 MB pamięci, router jest w stanie obsługiwać jednocześnie aż 248 urządzeń..

Nie można pominąć pojawienia się w routerze technologii 8 × 8 MU-MIMO i OFDMA. Bazowo, WiFi 6 z technologią 8 × 8 MU-MIMO obsługuje do 8 streamów jednocześnie. Współczynnik komunikacji danych w poprzednim standardzie wynosił 1: 1. Usługa 8 × 8 MU-MIMO powoduje, że ten ostatni wzrasta do wartości 8: 1. Dzięki temu możliwy jest symultaniczny transfer z ośmioma urządzeniami w cyklu komunikacyjnym 1 x 1 lub z czterema urządzeniami w cyklu 2 x 2.

Już w charakterze ciekawostki można wspomnieć, że nowy router Xiaomi wyposażono również w akcelerator NetEase UU, szczególnie przydatny w Chinach, gdzie notorycznie występują problemy z łącznością z zagranicznymi serwerami.

Xiaomi Mi Router Wifi 6 AIoT AX3600 jest dostępny w przedsprzedaży, choćby w sklepie Banggood, za kwotę niespełna 550 złotych (139,99 dolarów).

Źródło i fot. Xiaomi Today

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner