Od wczoraj ROM Xiaomi.eu można wgrać na podstawowym wariancie Redmi Note 12. Oto wszystkie najważniejsze informacje na temat wydań.
Skąd można pobrać ROM?
Redmi Note 12 został wydany w dwóch wersjach: z obsługą NFC oraz bez niej. W Polsce zazwyczaj spotkamy tę pierwszą, ale ROM Xiaomi.eu publikujemy dla obu wariantów — różnią się one oprogramowaniem i nazwą kodową:
- Redmi Note 12 (NFC) – MIUI 14 Polska / Xiaomi.eu stabilne – 14.0.2.0.TMGMIXM – Android 13
- Redmi Note 12 (bez NFC) – MIUI 14 Polska / Xiaomi.eu stabilne – 14.0.6.0.TMTMIXM – Android 13
Wgrywanie jednego wariantu na drugi może się zakończyć ucegleniem telefonu — nie są one ze sobą kompatybilne. Prosimy zatem o zachowanie ostrożności przy wybieraniu wariantu (instalator i tak zapobiegnie instalacji niewłaściwego oprogramowania, ale mimo wszystko lepiej uniknąć takiej ewentualności).
Gdy pojawią się nowsze wydania MIUI dla tego modelu, informacje o nich będą udostępniane w odpowiednim dziale, a także na stronie pobierania ROM-u (wersja NFC została oznaczona dopiskiem NFC — to nazwa kodowa topaz, wersja bez NFC to tapas).
Jak zainstalować ROM?
Wszystkie ROM-y Xiaomi.eu wydane od 19 stycznia 2023 r. można zainstalować na dwa sposoby:
- przez tryb Recovery (TWRP, o ile istnieje dla danego modelu),
- przez tryb Fastboot.
Instalacja przez tryb Fastboot jest prostsza, ale bez doinstalowania TWRP już po instalacji ROM-u nie będą działać aktualizacje OTA — wtedy kolejne aktualizacje trzeba będzie instalować z poziomu komputera (w taki sam sposób, jak za pierwszym razem). Instalacja ROM-u przez Recovery pozwala na późniejsze aktualizacje bez konieczności używania do tego celu komputera.
Poradnik dotyczący instalacji, uwzględniający obie metody, znajduje się tutaj.
Co wnosi Xiaomi.eu względem Globala?
Kilka najważniejszych, wyróżniających Xiaomi.eu względem oficjalnych wydań MIUI Global cech to między innymi wbudowane nagrywanie rozmów (dzięki dialerowi od Xiaomi, a nie od Google’a), usunięta większość aplikacji od Google’a, które są domyślnie preinstalowane w wydaniach globalnych (pozostawione są tylko podstawowe aplikacje, niezbędne do działania usług Google’a), a także większy wybór siatek ikon czy odblokowane niektóre funkcje, które są domyślnie zablokowane przez Xiaomi dla wydań globalnych (np. menu Czas przed ekranem, zaprojektowane przez Xiaomi, gdzie w globalnych wydaniach wymuszony jest jego odpowiednik od Google’a, albo wyłączone ograniczenie trybu Always-on display – 10 sekund na wydaniach globalnych dla niektórych telefonów). Więcej informacji można znaleźć na stronie objaśniającej różnice między ROM-ami.