Wiadomości Google z szyfrowaniem czatów end-to-end

Adam Błażejewski
1 komentarz(y)

Nie jest tajemnicą, iż tradycyjne SMS to trochę przestarzała forma wysyłania wiadomości. Coraz częściej używamy w tym celu komunikatorów, takich jak WhatsApp, Telegram czy też Signal, które zapewniają szyfrowanie wiadomości. Google od kilku lat rozwija technologię RCS w Wiadomościach Google jako godny zamiennik dla tradycyjnych SMS-ów.

Wczoraj Google ogłosiło, że kompleksowe szyfrowanie czatów grupowych wchodzi w fazę testów beta, dzięki czemu każdy, kto zarejestruje się w programie za pośrednictwem Play Store już wkrótce uzyska zwiększone ich bezpieczeństwo. Usługa ta pojawia się po siedmiu miesiącach od momentu gdy Google poinformowało o jej wprowadzeniu podczas konferencji I/O.

Grafika pochodzi z portalu androidpolice

Wiadomości Google z szyfrowaniem czatów

Szyfrowane czaty działają tak samo jak wiadomości RCS jeden do jeden, automatycznie pojawiając się w obsługiwanych czatach. Gdy usługa ta aktywna jest na danym urządzeniu, na ikonie wysłania pojawia się ikona kłódki, informująca o szyfrowaniu wiadomości. Użytkownicy zostaną powiadomieni o uruchomieniu tej funkcji gdy tylko zostanie ona wprowadzona do stabilnej wersji tej aplikacji. W późny czwartek Mishaal Rahman z Esper.io na portalu Twitter udostępnił zrzuty ekranu przedstawiające uruchomienie E2EE dla użytkowników aplikacji Wiadomości. Wygląda na to, iż usługa ta wdrażana jest po stronie serwera w połączeniu z aplikacją w wersji beta 20221129 oraz najnowszą wersją Usług Play. Aby usługa szyfrowania działała poprawnie musi ona być aktywna u wszystkich użytkowników danego czatu.

Wczoraj obchodzone były 30. urodziny wiadomości SMS, natomiast we wpisie na blogu Google poświęconym  historii przesyłania wiadomości tekstowych marka wzywa do zakończenia tradycyjnego ich wysyłania. Wszystko to powiązane jest z trwającą kampanią firmy „Get the Message”, która to wzywa też Apple do przejścia na standard RCS na urządzeniach z systemem iOS, aby umożliwić zaawansowane, bezpieczne wysyłanie wiadomości tekstowych między dwiema platformami. Nikogo nie dziwi, że Apple nie było zachwycone pomysłem Google o przejściu na uniwersalny standard.

Wreszcie w ramach wczorajszej informacji Google potwierdziło również, iż rozszerzone reakcje emoji zadebiutują oficjalnie w Wiadomościach. Dzięki tej opcji będziemy mogli wybrać dowolną emotikonę jako reakcję na otrzymaną wiadomość.

Wraz z rozpoczęciem wdrażania szyfrowanych czatów grupowych, Wiadomości Google i jego funkcje RCS są teraz bardziej kompletne. Oczywiście istnieje wiele aplikacji firm trzecich zapewniających szyfrowanie. Jeśli chcielibyście jednak sprawdzić jak działa usługa oferowana przez Google, to oprócz samej rejestracji w programie beta potrzebna Wam będzie również najnowsza wersja aplikacji, którą możecie pobrać z APK Mirror lub ze sklepu Play po uprzedniej rejestracji w programie.

Źródło: androidpolice

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner