Technologia Bluetooth LE Audio zawita niebawem do słuchawek

Adam Błażejewski
0 komentarz(y)

Wiele osób obecnie używa łączności Bluetooth do komunikacji z telefonem, zegarkiem czy też słuchawkami ze względu na pozbawienie większości flagowych smartfonów złącza słuchawkowego jack 3,5 mm. Jest to niewątpliwie ważna technologia, z której korzystamy na co dzień, a standard ten zostanie jeszcze bardziej rozwinięty.

Organ ds. standardów Bluetooth, czyli Bluetooth SIG, oficjalnie ogłosił nową technologię, a mianowicie Bluetooth LE Audio. Warto odnotować, że było o niej głośno już na początku 2020 roku. W tym czasie wspomniany organ miał nadzieję, że pierwsze modele obsługujące ten standard zadebiutują na rynku jeszcze przed końcem tamtego roku. Na drodze stanęła jednak pandemia i dopiero teraz, dwa lata po oficjalnym ogłoszeniu, producenci mogą zacząć stosować wspomnianą technologię. Jak twierdzi organizacja, pierwsze kompatybilne produkty powinny być dostępne przed końcem tego roku.

Czym jest ten standard dźwięku?

Nowy standard Bluetooth LE Audio oferuje kilka nowych funkcji. Jedna z nich to Auracast, czyli możliwość podłączenia wielu urządzeń audio do jednego źródła. Tym samym limit jednego połączonego urządzenia audio naraz przestaje istnieć. Pozwoli to przykładowo na sparowanie wielu słuchawek z np. jednym telewizorem umieszczonym w przestrzeni publicznej, chociażby takiej jak siłownia. Wyszukiwanie źródła jest realizowane w taki sam sposób, jak w przypadku wyszukiwania sieci Wi-Fi. Ponadto możemy też sparować nasze urządzenia, skanując kod QR lub zbliżając urządzenie do modułu NFC.

Nowy standard będzie wzbogacony o nowy kodek LC3. Produkty go obsługujące zapewnią znacznie wyższą jakość dźwięku przy tej samej przepustowości co obecny podstawowy kodek SBC. Pozwoli to zatem zapewnić lepszą jakość dźwięku przy niższej przepustowości, zmniejszając przy tym zużycie energii, co zapewne sprawi, że obsługujące nową technologię słuchawki będą działać dłużej na jednym ładowaniu. Bluetooth LE Audio lepiej zarządza również łącznością ze słuchawkami TWS; mianowicie pozwala on każdej pojedynczej słuchawce na utrzymanie indywidualnego połączenia z urządzeniem źródłowym.

Czy już istniejące urządzenia będą działać bez problemu z nowym standardem? To na razie niewiadoma. Według Bluetooth SIG niektóre istniejące słuchawki będą mogły obsługiwać tę technologię po odpowiedniej aktualizacji, lecz dobrą wolę musi tutaj wykazać ich producent. Wczesna obsługa nowego standardu jest już dostępna w wersji beta Androida 13, lecz zapewne wiele smartfonów nie otrzyma do niego oficjalnej aktualizacji…

Źródło: GizChina

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner