Poradnik: spolszczenia, mody, fixy

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
Poradnik: spolszczenia, mody, fixy

Celem poradnika jest podanie rozwiązań typowych problemów przy instalacjach spolszczeń czy modów. Problemy przy instalacjach paczek wynikają najczęściej z różnorodności urządzeń, do których przygotowywane są tutaj paczki ze spolszczeniami i modami. O ile spolszczenia do wspieranych oficjalnie przez MIUI urządzeń zawsze poprawnie się zainstalują (już o to zadbałem), to mody już nie zawsze.


Niekompatybilność urządzeń z modami jest spowodowana tym, że w modach używany jest uniwersalny skrypt instalujący, który może nie obejmować swoim działaniem wszystkich konfiguracji sprzętowych czy programowych (inne recovery itp.). Czemu skrypt jest uniwersalny? By nie robić 10 paczek z takim StatusBar Modem dla każdego urządzenia z osobna :)

Przejdźmy do rzeczy. Najważniejszy problem:

1. Błąd podczas instalacji moda w recovery
 • Pobieramy paczkę z modem i spolszczenie do ostatniej wersji MIUI dla naszego urządzenia.
 • Otwieramy obie paczki obok siebie – nie rozpakowujemy ich. Robimy tak jak na zdjęciu:

 • Jak widać pliki moda zastępują pliki w spolszczeniu. Tu dla przykładu użyłem StatusBar Moda, który modyfikuje pliki Launcher2.apk i SystemUI.apk. Dodaje także aplikację MIUISettings.apk. Otwieramy katalogi /system/app w obu paczkach i scalamy po prostu te dwie paczki przenosząc pliki moda do tego samego miejsca do spolszczenia.

  Pomijamy tym samym potencjalną niekompatybilność skryptu instalacyjnego moda z recovery.
  Tak przygotowaną paczkę (spolszczenie+mod) instalujemy w recovery tym razem już bez błędu.

2. Integracja spolszczenia do niewspieranego oficjalnie urządzenia

Na MIUIPolska tworzymy tłumaczenia dla urządzeń wspieranych oficjalnie przez MIUI.com i miuiandroid.com lub wtedy, gdy ilość użytkowników romu nieoficjalnego jest duża a developerzy udostępniają swoje wersje regularnie. Takim dobrym przykładem jest choćby X10.

Natomiast urządzenia, które jeszcze nie mogą dostać u nas wsparcia z powodu małej ilości użytkowników lub braku pewności co do regularności nowych wersji z XDA też mogą być spolszczane ale już na własną rękę.

Romy MIUI tworzone przez developerów na XDA do urządzeń jak Huawei często opierają się na romach oficjalnych, toteż i tłumaczenie powinno być kompatybilne. Dla przykładu romy:

 • X10 oparte są o porty z NexusOne
 • Huawei 8800 od Desire Z

Toteż przy próbie spolszczenia takiego urządzenia można posłużyć się paczką pod te urządzenia, które są oficjalnie wsparte u nas.

W tym celu należy skorzystać z pkt 1 tego poradnika i tą samą metodą przenieść spolszczenie z paczki od np. Desire Z to paczki z romem pobranym z XDA.

 • Pobranie romu nieoficjalnego z XDA.
 • Pobranie spolszczenia z urządzenia bazowego w odpowiedniej wersji MIUI.
 • Pkt. 1 – czyli przeniesienie aplikacji z katalogu /system/app i /system/framework z paczki ze spolszczeniem do tego samego miejsca do paczki z romem.
 • Instalacja takiej paczki w recovery.

Należy pamiętać, by nie przenosić pliku build.prop – jest on wyjątkowy dla każdego urządzenia. W przypadku bootoopa można usunąć framework.jar – patrz pkt. 3.

Podobnie wygląda procedura, gdy dane urządzenie ma kilka romów nieoficjalnych MIUI jak Xperia X10 tworzonych równolegle a na MIUIPolska dostępna jest tylko jedna paczka z tłumaczeniem. W tym przypadku najczęściej wystarczy przenieść tłumaczenie z paczki od X10 do tego samego miejsca do paczki z romem z XDA. Można tym samym obejść problem różnych recovery, które w X10 stanowią problem przy tworzeniu paczek. Spolszczenie pod rom korzystający ze skryptu pod CWM recovery nie zainstaluje się pod xRecovery.

3. Bootloop po instalacji spolszczenia
 • Zapętlenie lub bootlogo startowe pojawiające się po wgraniu spolszczenia jest najczęściej spowodowane jednym plikiem, z którym mogą być problemy. Jest to plik framework.jar odpowiedzialny za m.in. T9 podczas wyszukiwania w kontaktach.
  Dlatego gdy nastąpi taki moment należy usunąć z paczki ten plik znajdujący się w katalogu /system/framework i ponownie zainstalować paczkę.

Jak coś jeszcze się znajdzie warte opisania tutaj to na pewno uzupełnię.

[dotacja]

Naczelny tłumacz MIUI na język polski. To od niego wszystko się zaczęło. Współtwórca MIUIPolska.pl i Xiaomi.eu. Prowadzi serwis Xiaomi MiCenter.
[AuthorRecommendedPosts]
 • Gosc

  …a ja mam inne pytanie [HTC Sensation] Po instalacji MIUI (standardowo wipe przez flash skryptu SuperWipe, później flash MIUI full ROM, wyczyszczenie /cache, flash MIUI spolszczenia, wyczyszczenie /cache i Dalvik Cache, uruchomienie urządzenia, odczekanie 15min i ponowne uruchomienie telefonu), po wprowadzeniu kodu PIN i skonfigurowaniu telefonu, gdy nacisnę przycisk „POWER” celem wygaszenia urządzenia, uruchamia się od razu tryb samolotowy, którego nie można wyłączyć. Tylko ponowne uruchomienie urządzenia pomaga. Mam tak za każdym razem (od wersji 1.10.25 od której zacząłęm testy)… Jakieś podpowiedzi? Nadmienię tylko, że próbowałem na dwóch radiach do Sensation: 1.56 i 1.58 – na obu jest to samo. Proszę o pomoc.

 • Daro

  Mam problem z bootlopem w HTC Desire mimo usunięcia pliku framework.jar. Co można jeszcze poradzić na ten problem?

 • Foreverfree

  Mam pytanie.Przenioslem tlumaczenie z Andiego na Galneta (tel.SGS) i wszystko dziala ok po za internetem 3G.W APN nie ma nic i nic nie moge dodac…. wiem ze w 2.3.16 w APN powinny byc jakies chinskie ustawienia. Cos da rade z tym zrobic?? Moze zmienic jakas aplikacje?? Albo jakis fix??

  • Jakie chińskie ustawienia? Nie ma tam czegoś takiego. Wszystko jest w pl.
   Może wgraj ponownie rom + spolszczenie bez pliku /etc/apns-conf.xml
   Oczywiście na romie przed spolszczeniem 3G było?

   • Foreverfree

    Dzieki wielkie. Wszystko smiga elegancko

 • Ziome3eknh xxx

  Ja mam dziwny problem u mnie po sciagnieciu jakiegos pliku i zainstalowaniu z marketu telefon po jakims czasie sie restartuje i uruchamia ponownie nastepnie nie ma juz marketu ani aplikacji pobranych z niego.Probowalem juz wszystkich sposobow i dalej jest to to samo. Przepraszam ze pisze bez polskich znakow lecz nie moge aktualnie wlaczyc. podrawiam.

 • groverr

  pobrałem spolszczenie do Htc desire hd 2.6.1 i nie chce się włączyć ..

 • makhi

  spolszczenie do Htc desire hd 2.6.1
  Niestety u mnie też nie bangla

  • Poniewaz było dla wersji v2 a rom zrobili już v3.

   Disqus napisał(a):

 • sergi

  używacie ubuntu?

  • Tak. Mam najnowsze 12.04 LTS.

 • AAAAAAAAAAA

  Galaxy s III , charczenie podczas połączeń gsm , pełny wipe od nowa root i od początku rom pomaga