Poradnik: spolszczenia, mody, fixy

Poradnik: spolszczenia, mody, fixy

Celem poradnika jest podanie rozwiązań typowych problemów przy instalacjach spolszczeń czy modów. Problemy przy instalacjach paczek wynikają najczęściej z różnorodności urządzeń, do których przygotowywane są tutaj paczki ze spolszczeniami i modami. O ile spolszczenia do wspieranych oficjalnie przez MIUI urządzeń zawsze poprawnie się zainstalują (już o to zadbałem), to mody już nie zawsze.


Niekompatybilność urządzeń z modami jest spowodowana tym, że w modach używany jest uniwersalny skrypt instalujący, który może nie obejmować swoim działaniem wszystkich konfiguracji sprzętowych czy programowych (inne recovery itp.). Czemu skrypt jest uniwersalny? By nie robić 10 paczek z takim StatusBar Modem dla każdego urządzenia z osobna :)

Przejdźmy do rzeczy. Najważniejszy problem:

1. Błąd podczas instalacji moda w recovery
 • Pobieramy paczkę z modem i spolszczenie do ostatniej wersji MIUI dla naszego urządzenia.
 • Otwieramy obie paczki obok siebie – nie rozpakowujemy ich. Robimy tak jak na zdjęciu:

 • Jak widać pliki moda zastępują pliki w spolszczeniu. Tu dla przykładu użyłem StatusBar Moda, który modyfikuje pliki Launcher2.apk i SystemUI.apk. Dodaje także aplikację MIUISettings.apk. Otwieramy katalogi /system/app w obu paczkach i scalamy po prostu te dwie paczki przenosząc pliki moda do tego samego miejsca do spolszczenia.

  Pomijamy tym samym potencjalną niekompatybilność skryptu instalacyjnego moda z recovery.
  Tak przygotowaną paczkę (spolszczenie+mod) instalujemy w recovery tym razem już bez błędu.

2. Integracja spolszczenia do niewspieranego oficjalnie urządzenia

Na MIUIPolska tworzymy tłumaczenia dla urządzeń wspieranych oficjalnie przez MIUI.com i miuiandroid.com lub wtedy, gdy ilość użytkowników romu nieoficjalnego jest duża a developerzy udostępniają swoje wersje regularnie. Takim dobrym przykładem jest choćby X10.

Natomiast urządzenia, które jeszcze nie mogą dostać u nas wsparcia z powodu małej ilości użytkowników lub braku pewności co do regularności nowych wersji z XDA też mogą być spolszczane ale już na własną rękę.

Romy MIUI tworzone przez developerów na XDA do urządzeń jak Huawei często opierają się na romach oficjalnych, toteż i tłumaczenie powinno być kompatybilne. Dla przykładu romy:

 • X10 oparte są o porty z NexusOne
 • Huawei 8800 od Desire Z

Toteż przy próbie spolszczenia takiego urządzenia można posłużyć się paczką pod te urządzenia, które są oficjalnie wsparte u nas.

W tym celu należy skorzystać z pkt 1 tego poradnika i tą samą metodą przenieść spolszczenie z paczki od np. Desire Z to paczki z romem pobranym z XDA.

 • Pobranie romu nieoficjalnego z XDA.
 • Pobranie spolszczenia z urządzenia bazowego w odpowiedniej wersji MIUI.
 • Pkt. 1 – czyli przeniesienie aplikacji z katalogu /system/app i /system/framework z paczki ze spolszczeniem do tego samego miejsca do paczki z romem.
 • Instalacja takiej paczki w recovery.

Należy pamiętać, by nie przenosić pliku build.prop – jest on wyjątkowy dla każdego urządzenia. W przypadku bootoopa można usunąć framework.jar – patrz pkt. 3.

Podobnie wygląda procedura, gdy dane urządzenie ma kilka romów nieoficjalnych MIUI jak Xperia X10 tworzonych równolegle a na MIUIPolska dostępna jest tylko jedna paczka z tłumaczeniem. W tym przypadku najczęściej wystarczy przenieść tłumaczenie z paczki od X10 do tego samego miejsca do paczki z romem z XDA. Można tym samym obejść problem różnych recovery, które w X10 stanowią problem przy tworzeniu paczek. Spolszczenie pod rom korzystający ze skryptu pod CWM recovery nie zainstaluje się pod xRecovery.

3. Bootloop po instalacji spolszczenia
 • Zapętlenie lub bootlogo startowe pojawiające się po wgraniu spolszczenia jest najczęściej spowodowane jednym plikiem, z którym mogą być problemy. Jest to plik framework.jar odpowiedzialny za m.in. T9 podczas wyszukiwania w kontaktach.
  Dlatego gdy nastąpi taki moment należy usunąć z paczki ten plik znajdujący się w katalogu /system/framework i ponownie zainstalować paczkę.

Jak coś jeszcze się znajdzie warte opisania tutaj to na pewno uzupełnię.

[dotacja]

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Naczelny tłumacz MIUI na język polski. To od niego wszystko się zaczęło. Współtwórca MIUIPolska.pl i Xiaomi.eu. Prowadzi serwis Xiaomi MiCenter.