Celem poradnika jest podanie rozwiązań typowych problemów przy instalacjach spolszczeń czy modów. Problemy przy instalacjach paczek wynikają najczęściej z różnorodności urządzeń, do których przygotowywane są tutaj paczki ze spolszczeniami i modami. O ile spolszczenia do wspieranych oficjalnie przez MIUI urządzeń zawsze poprawnie się zainstalują (już o to zadbałem), to mody już nie zawsze.
Niekompatybilność urządzeń z modami jest spowodowana tym, że w modach używany jest uniwersalny skrypt instalujący, który może nie obejmować swoim działaniem wszystkich konfiguracji sprzętowych czy programowych (inne recovery itp.). Czemu skrypt jest uniwersalny? By nie robić 10 paczek z takim StatusBar Modem dla każdego urządzenia z osobna :)
Przejdźmy do rzeczy. Najważniejszy problem:
- Pobieramy paczkę z modem i spolszczenie do ostatniej wersji MIUI dla naszego urządzenia.
- Otwieramy obie paczki obok siebie – nie rozpakowujemy ich. Robimy tak jak na zdjęciu:
- Jak widać pliki moda zastępują pliki w spolszczeniu. Tu dla przykładu użyłem StatusBar Moda, który modyfikuje pliki Launcher2.apk i SystemUI.apk. Dodaje także aplikację MIUISettings.apk. Otwieramy katalogi /system/app w obu paczkach i scalamy po prostu te dwie paczki przenosząc pliki moda do tego samego miejsca do spolszczenia.
Pomijamy tym samym potencjalną niekompatybilność skryptu instalacyjnego moda z recovery.
Tak przygotowaną paczkę (spolszczenie+mod) instalujemy w recovery tym razem już bez błędu.
Na MIUIPolska tworzymy tłumaczenia dla urządzeń wspieranych oficjalnie przez MIUI.com i miuiandroid.com lub wtedy, gdy ilość użytkowników romu nieoficjalnego jest duża a developerzy udostępniają swoje wersje regularnie. Takim dobrym przykładem jest choćby X10.
Natomiast urządzenia, które jeszcze nie mogą dostać u nas wsparcia z powodu małej ilości użytkowników lub braku pewności co do regularności nowych wersji z XDA też mogą być spolszczane ale już na własną rękę.
Romy MIUI tworzone przez developerów na XDA do urządzeń jak Huawei często opierają się na romach oficjalnych, toteż i tłumaczenie powinno być kompatybilne. Dla przykładu romy:
- X10 oparte są o porty z NexusOne
- Huawei 8800 od Desire Z
Toteż przy próbie spolszczenia takiego urządzenia można posłużyć się paczką pod te urządzenia, które są oficjalnie wsparte u nas.
W tym celu należy skorzystać z pkt 1 tego poradnika i tą samą metodą przenieść spolszczenie z paczki od np. Desire Z to paczki z romem pobranym z XDA.
- Pobranie romu nieoficjalnego z XDA.
- Pobranie spolszczenia z urządzenia bazowego w odpowiedniej wersji MIUI.
- Pkt. 1 – czyli przeniesienie aplikacji z katalogu /system/app i /system/framework z paczki ze spolszczeniem do tego samego miejsca do paczki z romem.
- Instalacja takiej paczki w recovery.
Należy pamiętać, by nie przenosić pliku build.prop – jest on wyjątkowy dla każdego urządzenia. W przypadku bootoopa można usunąć framework.jar – patrz pkt. 3.
Podobnie wygląda procedura, gdy dane urządzenie ma kilka romów nieoficjalnych MIUI jak Xperia X10 tworzonych równolegle a na MIUIPolska dostępna jest tylko jedna paczka z tłumaczeniem. W tym przypadku najczęściej wystarczy przenieść tłumaczenie z paczki od X10 do tego samego miejsca do paczki z romem z XDA. Można tym samym obejść problem różnych recovery, które w X10 stanowią problem przy tworzeniu paczek. Spolszczenie pod rom korzystający ze skryptu pod CWM recovery nie zainstaluje się pod xRecovery.
- Zapętlenie lub bootlogo startowe pojawiające się po wgraniu spolszczenia jest najczęściej spowodowane jednym plikiem, z którym mogą być problemy. Jest to plik framework.jar odpowiedzialny za m.in. T9 podczas wyszukiwania w kontaktach.
Dlatego gdy nastąpi taki moment należy usunąć z paczki ten plik znajdujący się w katalogu /system/framework i ponownie zainstalować paczkę.
Jak coś jeszcze się znajdzie warte opisania tutaj to na pewno uzupełnię.
[dotacja]