Aktualizacja 10.08. 17:15: Poza Redmi A1 swoją premierę będzie mieć również Redmi A1+ (Xiaomiui).
Dwa tygodnie temu została wydana certyfikacja FCC dla nowego smartfonu Redmi o oznaczeniu 220733SL. Nie było jednak wiadomo, aż do dziś, jaką nazwę nosi owo urządzenie. Tajemnica została rozwiana: oto Redmi A1.
Nie wiem już, który to smartfon Xiaomi w tym roku (zliczenie wszystkiego w sumie nadałoby się na oddzielny artykuł), ale wiem, jaki procesor będzie on wykorzystywać. Zarówno w kodzie MIUI, jak i na stronie Geekbencha, gdzie pojawiły się wyniki benchmarku przeprowadzonego na tym urządzeniu, znajduje się informacja o układzie MT6761, czyli MediaTeku Helio A22. To konstrukcja z 2018 roku, wykorzystywana np. w Redmi 6A. Wyprodukowano ją w 14-nanometrowym procesie technologicznym, składa się z ośmiu rdzeni Cortex-A53: czterech o taktowaniu 2 GHz i czterech o taktowaniu 1,5 GHz. Nie należy się raczej spodziewać po niej zbyt wiele, to typowo budżetowy procesor.
Wyniki z Geekbencha sugerują, iż model będzie dostępny w wersji z 3 GB pamięci RAM; nie wiadomo obecnie, czy Xiaomi wprowadzi na rynek także wersje z większą ilością RAM-u (np. 4 GB). Redmi 6A z tym samym procesorem nie wspierało Wi-Fi 5 GHz, więc nie spodziewajmy się cudów w tym zakresie w przypadku Redmi A1. Telefon będzie miał wymiary 164,67 x 76,56 mm; nie wiadomo obecnie nic na temat grubości urządzenia ani przekątnej ekranu, choć ta zapewne będzie wynosić około 6,5 cala.
Nazwa modelu mogłaby sugerować niektórym pamiętającym czasy np. Mi A1, że nowy model również będzie działać pod kontrolą Androida One czy innego wariantu czystego Androida, ale raczej tak się nie stanie. Redmi A1 będzie działać pod kontrolą MIUI 13 z Androidem 12. Nie wiadomo, czy w ramach wersji z 3 GB RAM-u nie zostaną wprowadzone pewne ograniczenia związane np. z zauważonym przeze mnie w kodzie MIUI wariantu MIUI Go (o czym informowałem przy okazji publikacji pierwszych danych na temat POCO C40).
MySmartPrice zauważyło, że poza wariantem, o którym piszę teraz, certyfikację, tym razem w Indiach, przeszedł model 220733SPH, co mogłoby sugerować, że i tym razem urządzenie z nazwą kodową ice nie pojawi się na światowych rynkach tylko jako Redmi A1, ale też jako jakieś nowe POCO (którego nazwy oczywiście nie znamy). 33S odnosi się do wewnętrznej nazwy kodowej C3S, zaś P ma oznaczać właśnie POCO (jak to zresztą się dzieje w przypadku POCO M5s, które jest rebrandem Redmi Note 10S). Cóż, zobaczymy, co przyniesie czas…
źródło: informacja własna, MySmartPrice