Qualcomm prezentuje wideo w jakości 8K

Maciej Rosiński
3 komentarze

Najnowszy SoC Qualcomm, Snapdragon 865 to układ mający trafić do flagowych smartfonów, w tym do zbliżających się Xiaomi Mi 10 i Mi 10 Pro.

Tymczasem Qualcomm prezentuje swój pierwszy materiał wideo w jakości 8K, do którego zapisu wykorzystano właśnie chip Snapdragon 865. A ściślej, znajdujący się w nim układ Spectra 480 ISP. Tenże, wykorzystujący technologię Dolby Vision, jest w stanie przetwarzać dane z prędkością 2 gigapikseli na sekundę. Może również, przynajmniej teoretycznie, przechwytywać obrazy o rozdzielczości aż 200 Mpix oraz symultanicznie nagrywać wideo w jakości 4K HDR i przechwytywać obrazy w rozdzielczości 64 Mpix.

Do wykonania nagrania wideo wykorzystano “prototypowego smartfona” z chipsetem Qualcomm Snapdragon 865, połączonym z układem aparatu Sony IMX586 48 Mpix. Sama jakość wideo jest dość trudna w ocenie. To surowe nagranie, noszące ślady zanieczyszczeń (ziarna i szumów), choć same błędy równie dobrze mogą być spowodowane kompresją wideo w YouTube.

Nie wydaje się, aby materiały wideo w jakości 8K szybko trafiły pod strzechy. Owszem, na rynku pojawia się coraz więcej odbiorników telewizyjnych natywnie obsługujących tę rozdzielczość, jednak urządzeń zapisujących takiej jakości wideo w zasadzie nie ma.

Całość należałoby traktować w zasadzie jako ciekawostkę technologiczną. Przynajmniej do chwili, gdy pojawią się pierwsze urządzenia wykorzystujące Snapdragona 865 i układ aparatu z matrycą 108 Mpix. To właśnie taki tandem może dostarczyć możliwość zapisu wideo w jakości 8K. Dodajmy, że oprócz Samsunga Galaxy S20 Ultra, najbardziej nas interesujące: Xiaomi Mi 10 i Mi 10 Pro mają zostać wyposażone w taki właśnie zestaw. Czekamy z niecierpliwością na premierę.

Poniżej linki do materiału wideo oraz do strony Qualcomma:

Wideo w jakości 8k – Qualcomm Snapdragon 865

https://www.qualcomm.com/products/snapdragon-865-5g-mobile-platform

Źródo: Qualcomm

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner