GDSA – alternatywa dla sklepu Google Play

GDSA – alternatywa dla sklepu Google Play

Źródłem sprawy, choć nieoficjalnym, jest ban nałożony przez Google na Huawei. Zgodnie z nim, chiński producent może wkrótce stracić dostęp do kluczowych usług systemu Android – sklepu Google Play.

Choć ostateczny termin zakończenia dostępu nie jest znany, albo nie został po prostu ujawniony, od ponad roku Huawei pracuje nad własną platformą systemu operacyjnego, HarmonyOS i zaimplementowanego w nim sklepu z alikacjami.

Tymczasem, jak donosi Reuters, chińscy giganci nie pozostawili Huawei samemu sobie. Xiaomi, Huawei, OPPO i Vivo stworzyły alians, którego celem jest stworzenie nowej platformy z dostępem do gier i aplikacji. Global Developer Service Alliance (GDSA), bo tak brzmi pełna nazwa umowy, ma już swoją stronę. internetową. Ideą platformy jest możliwość wprowadzania do niej aplikacji przez wszystkich wymienionych producentów urządzeń mobilnych.

Czytaj też:  MIUI 12.5 Enhanced Global już niebawem. Wkrótce także MIUI z Androidem 12

Co ciekawe, producenci nie chcą ograniczać dostępu do umieszczania aplikacji na platformie firmom czy deweloperom spoza aliansu. Co więcej, platforma ma być łatwiejsza w dostępnie zarówno dla producentów oprogramowania, jak i dla jego użytkowników. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza w kontekście tego, że platforma ta już jest postrzegana jako potencjalny rywal dla dominującego Google z swoim sklepem Play.

Na tę chwilę wiemy, że platforma, ma być otwarta dla deweloperów spoza Chin. Huawei, OPPO i Vivo odmówiły komentarzy na ten temat. Wypowiedział się natomiast rzecznik Xiaomi, mówiąc że: “GDSA ma służyć wyłącznie ułatwieniu deweloperom równoległego dostarczania aplikacji do sklepów z oprogramowaniem Xiaomi, OPPO i Vivo. Nie powstało po to, aby konkurować z usługami sklepu Google Play.” Jednocześnie rzecznik zdementował informacje, że na powstanie aliansu miał wpływ Huawei, który już wcześniej zaprezentował swój własny, alternatywny dla Androida OS, z zintegrowanym z nim sklepem z aplikacjami, a także zaprzeczył temu, że alians powstał jako odpowiedź na represje USA wobec Huawei.

Czytaj też:  MIUI 21.8.25/26

Oczywiście, choć to tylko domniemania, należy przypuszczać, że platforma powstająca w ramach GDSA siłą rzeczy będzie naturalnym konkurentem dla Google. Zwłaszcza, jeśli jej dostępność ma się nie ograniczać do terytorium Państwa Środka.

“Tworząc taki alians, każda z firm będzie poszukiwać korzyści, rozszerzając dostępność na różne regiony, zwłaszcza w związku z dużą popularnością i bazą użytkowników Xiaomi w Indiach, Vivo i Oppo w południowo – wschodniej Azjii czy Huawei w Europie,” powiedział vice szef Mobility w Canalys. Kluczową w całej sprawie może być zaproponowanie deweloperom mającym zamiar publikowania swojego oprogramowania na przedmiotowej platformie lepszych warunków w porównaniu do tego, co oferuje Google.

Wartym zauważenia jest fakt, że Xiaomi, Huawei, OPPO i Vivo, zgodnie z ostatnimi raportami, są na liście “Top Sześć” producentów OEM na świecie. Każdy z nich w ciągu 2019 roku sprzedał ponad pół miliarda urządzeń, co stanowi ponad 40% wszystkich urządzeń sprzedanych w ubiegłym roku. Czy te liczby mogą stanowić o tym, że Google powinno zacząć się zastanawiać nad swoją pozycją na rynku? Zdecydowanie tak. Tym bardziej, że alians rozpoczyna pełne działanie z początkiem marca bieżącego roku. Tik – tak, tik – tak, tik – tak…

Czytaj też:  Xiaomi 11T oraz 11T PRO - rendery ujawniają warianty kolorystyczne

Źródło: Reuters

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Z Xiaomi i MIUI od września 2013 roku. Pasjonat wszelkie rodzaju urządzeń elektroniki użytkowej, sztuk walki, muzyki chóralnej i poprawnej polszczyzny. Kilkanaście lat poświęcił pracy redaktorskiej i recenzenckiej na portalach FrazPC.pl oraz Tablety.pl.