Odblokowanie palcem w dowolnej części ekranu? Nowy patent Xiaomi

Odblokowanie palcem w dowolnej części ekranu? Nowy patent Xiaomi

Czytniki linii papilarnych umieszczone w ekranie stosowane są w smartfonach z Androidem od co najmniej 2018 r. i od tego czasu technologia ta nie była zbytnio rozwijana przez producentów. Według informacji z Chin Xiaomi postanowiło ją zmodernizować i złożyło w tamtejszym urzędzie patentowym swój projekt w tej sprawie.

Nowa technologia skanowania linii papilarnych ma pozwolić na korzystanie ze skanera linii papilarnych bez konieczności przykładania palca do danego punktu na ekranie. W patencie tym producent opisał działanie sieci zintegrowanych elementów podczerwieni LED umieszczonych pomiędzy wyświetlaczem AMOLED a pojemnościową warstwą dotykową. Pod wyświetlaczem pojawi się sieć „odbiorników”. Te elementy będą stanowić podstawowe elementy składowe nowego układu skanera. Za ich pomocą będziemy mogli odblokować ekran smartfonu, dotykając dowolnej jego części.

Czytaj też:  MIUI 22.5.18

Gdy użytkownik przyłoży palec do ekranu smartfonu, warstwa dotykowa zarejestruje dotyk, jego położenie oraz kształt odcisku palca, po czym elementy LED zaczną emitować światło podczerwone w żądanym obszarze, a pozostałe elementy skanera w innych częściach ekranu pozostaną nieaktywne. Światło podczerwone jest następnie odbijane od odcisku palca i rzutowane na odbiorniki. System przetworzy dane w celu uzyskania kształtu odcisku palca, a smartfon porówna je ze wzorem zapisanym w swojej pamięci. 

Warto zauważyć, że parę miesięcy temu Huawei złożył patent na zastosowanie podobnej technologii m.in. w Chinach, Europie czy USA, lecz nie znalazł on komercyjnego zastosowania. Możliwe, że jest to spowodowane sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych, które poważnie ograniczają możliwości technologiczne firmy. Czy równorzędny projekt Xiaomi trafi do masowej produkcji? Zobaczymy…

Czytaj też:  Zbliża się premiera Snapdragona 8 Gen 1 Plus oraz Snapdragona 7 Gen 1

Źródło: GizChina

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Wieloletni pasjonat świata GSM. Posiadam doświadczenie z różnymi systemami operacyjnymi wykorzystywanymi w smartfonach oraz smartwatchach. Interesuje się nowinkami ze świata elektroniki, inteligentnymi rozwiązaniami oraz modyfikacjami systemów.