Nova Launcher kupiony przez firmę analityczną Branch

Adam Błażejewski
1 komentarz(y)

Nova Launcher jest z pewnością jednym z najlepszych i najbardziej znanych launcherów dla telefonów opartych o system Android. Wczoraj dowiedzieliśmy się, iż Nova Launcher i powiązana z nim aplikacja Sesame Universal Search zostały przejęte przez Branch, firmę zajmującą się linkami mobilnymi i analityką.

Twórca Nova Launchera, Kevin Barry, wyjaśnia, iż firma ​​Branch kupiła obie aplikacje i zatrudniła zespół składający się z niego, menedżera społeczności projektu Cliffa Wade oraz programistów Sesame Search. Od 2014 roku technologia tej firmy została zintegrowana z ponad 100 000 aplikacji, w tym z produktami spółek takich jak Adobe, BuzzFeed czy też Yelp.

Twórca aplikacji zapewnił, że oryginalny zespół zachowuje pełną kontrolę nad projektem, kierując działaniami rozwojowymi dotyczącymi Nova Launchera i Sesame Search. Obiecał też, że Nova nie przekształci się w płatną aplikację w stylu subskrypcji, z natrętnym śledzeniem czy też reklamami. Forma płatności za wersję Prime również nie ulegnie znaczącej zmianie; Nova Launcher Prime nadal będzie jednorazowym zakupem, który będzie odblokowywać wszystkie zaawansowane funkcje tej aplikacji. Co więcej, większość nowych opcji wykorzystujących usługę Branch ma być opcjonalna.

W sieci pojawiły się obawy użytkowników o prywatność swoich danych, jakie może gromadzić firma Branch dzięki poziomowi dostępu i przywilejom systemowym, jakie uzyskuje aplikacja. Twórca aplikacji jest jednak pewien, że podczas instalacji aplikacji Nova użytkownik będzie mógł zrezygnować z badań, rozwoju, ekspertyz i informacji zwrotnych, lub dobrowolnie do nich dołączyć. Stwierdził on również, że Nova może w końcu zaangażować się w testy A/B pod kątem zmian w funkcjach i projektach, czego unikano do tej pory. Podkreślił również, iż ubolewa nad tym, że niezależni programiści (tacy jak on) nie mogą nawiązać relacji z dużymi firmami technologicznymi i innymi aplikacjami, aby poprawić wyniki w wyszukiwaniu. Ponieważ takie relacje są na porządku dziennym w Branch, może to oznaczać, iż funkcje wyszukiwania Sesame i Nova zapewnią w dłuższym okresie czasu lepsze wyniki wyszukiwania dzięki większej liczbie integracji.

Nie wiadomo co czeka w przyszłości tę aplikację, lecz mamy przykłady firm, które często mówią, że nic się nie zmienia poza aktem własności, a ostatecznie nowi partnerzy wpływają na podejmowane decyzje, po czym dane produkty zmieniają się — zwykle na gorsze. Miejmy nadzieję, że Nova nie podzieli tego losu.

Aplikacja Nova 8.0.2 w wersji beta zostanie wkrótce udostępniona użytkownikom. Będzie już ona zawierać pierwsze funkcje, dostarczane przez firmę Branch, w tym wyszukiwanie na urządzeniu skrótów oraz kontaktów.

Źródło: Android Police

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner