Na ekranie pojawił się FASTBOOT i królik w czapce z gwiazdą. Czy mój telefon został zhakowany?

Acid
1 komentarz(y)

Nie, nie został zhakowany jednak warto w tym wpisie wyjaśnić co się stało, czym jest FASTBOOT, do czego służy i jak z niego wyjść w przypadku pojawienia się go na ekranie naszego Xiaomi.

FASTBOOT: Królik naprawiający leżącego androida

Starszym użytkownikom telefonów Xiaomi nie trzeba tłumaczyć istnienia trybu FASTBOOT, gdyż za pewne wielokrotnie go widzieli choćby podczas instalacji naszego romu. Jednak ostatnio napływają do nas pytania, szczególnie od „młodszych stażem” użytkowników nowych telefonów Xiaomi, którym najczęściej przypadkowo taki ekran pojawia się na telefonie.
A ponieważ ten ekran nie pojawia się w normalnych sytuacjach i podczas użytkowania, więc jest traktowany jako próba nieautoryzowanego dostępu do naszego urządzenia – szczególnie, że wygląd postaci na ekranie FASTBOOT może być na pierwszy rzut oka zaskakujący. Bo dlaczego jakiś królik w czapce naprawia androida?

Xiaomi Mi z ekranem FASTBOOT

Sam fastboot jest standardowym trybem w systemach Android. Służy w większości przypadków do instalacji obrazów na partycjach wewnętrznych naszego urządzenia. Aby wykonać jakiekolwiek działania związane z instalacją lub kasowaniem całego telefonu należy podłączyć urządzenie w trybie fastboot do komputera PC kablem USB. W obecnych czasach Androida ten tryb zwykle jest zabezpieczony bootloaderem i większości czynności nie można wykonać tak po prostu.

Od samego początku systemu Android ten tryb był w całości tekstowy, zależnie od woli producenta telefonu mógł dodatkowo wyświetlać leżącego na plecach zielonego robocika z otwartym brzuchem, sugerującym potrzebę jego naprawy. I tu po prostu Xiaomi postanowiło (za pewne dla samego smaczku) dodać swoją maskotkę, nazwaną przez siebie MITU, która dodatkowo tego robocika naprawia.

No tak ale to królik w futrzanej czapce z komunistyczną gwiazdką na czole…

MITU w uszatce

Skracając długą historię Xiaomi warto tylko zaznaczyć, że nie od samego początku firma była obecna na rynkach zagranicznych. Xiaomi ewoluowało tylko w Chinach sprzedając tylko tam (i na Tajwanie) swoje pierwsze telefony czyli Mi One, Mi 2 aż do Mi 4. W trakcie intensywnej promocji marki i systemu operacyjnego swoich telefonów bazującego na Androidzie od Google, wymyślili mnóstwo gadżetów, ilustracji czy kartek pocztowych, które rozdawali licznym obywatelom Chin na swoich konferencjach. I zwykle te gadżety przedstawiały królika (Mi bunny) w różnych pozach (czy ubrankach…) z futrzaną czapką tzw. „uszatką” z gwiazdką na czole. Samo źródło i pochodzenie tego pomysłu nie jest znane po dziś dzień, wiadomo tylko tyle, że Chińczycy kojarzyli te znaki z obecną w ich państwie komunistyczną partią rządzącą (i całym ustrojem).
Więc w taki sposób firma wyraźnie pokazywała, że Xiaomi jest Chińskie i pretenduje do bycia liderem branży smartfonów na tym rynku.

Otrzymana kiedyś z Chin kartka świąteczna z MITU w czapce

Jednak w dobie obecnych wydarzeń naszych czasów ta czapka kojarzy nam się wyraźnie z jeszcze innym krajem, gdzie ustrój komunistyczny i uszatka z gwiazdką występowały do lat 90-tych XX wieku. Stąd pojawienie się tej postaci na naszych telefonach może budzić kontrowersje.

Gdzieś przed premierą modelu Mi 3 firma zatrudniła byłego pracownika Google Hugo Barre by pomógł Xiaomi w ekspansji na rynki globalne (w tym Europę), co nastąpiło od telefonów serii Mi 5. Hugo ograniczył w znacznym stopniu „widoczność” tych komunistycznych symboli w produktach sprzedawanych poza Chinami, jednak FASTBOOT z MITU pozostał z nami przez długie lata, długo po tym jak Barra przestał pracować dla Xiaomi.

Dlaczego FASTBOOT pojawił się na moim ekranie?

Tryb FASTBOOT zwykle pojawia się nieświadomym użytkownikom przypadkiem. Ci bardziej świadomi czytali za pewne nasze instrukcje instalacji oprogramowania, więc mogą się tego spodziewać i wiedzą jak do tego trybu przejść. Jednak użytkownicy, którym telefon Xiaomi z zainstalowanym fabrycznie systemem Global wystarczy nie mają powodów by w ogóle Fastboota kiedykolwiek zobaczyć.

Do FASTBOOTA można przejść przez:

  • kombinację przycisków bocznych power (Zasilanie) i vol- (głośność w dół), które trzeba przytrzymać na tyle długo, aby telefon wyłączył się i szybko uruchomił w tym trybie,
  • komendę ADB „adb.exe reboot bootloader”.

Zwykle dochodzi właśnie do sytuacji, gdy przyciski boczne zostaną przypadkowo naciśnięte np. w leżącym w kieszeni telefonie lub nawet gdy telefon uruchamia się ponownie po aktualizacji, a przypadkowo naciśniemy przycisk głośności w dół.

Jak wyjść z trybu FASTBOOT?

Jeśli telefon uruchomił nam się przypadkowo w trybie FASTBOOT to aby z niego wyjść należy długo przycisnąć sam przycisk Zasilania, a system uruchomi się ponownie w normalnym trybie i nic nam nie będzie już „grozić”. Można też wydać komendę w terminalu „fastboot reboot”. Dłuższe przebywanie telefonu w trybie FASTBOOT spowoduje jego samoczynne wyłączenie. Dodatkowo, z racji zwykle zablokowanego bootloadera nie można nawet przypadkowo czegoś w systemie „popsuć.

MITU znika z FASTBOOTA

Rok 2022 jest rokiem kiedy FASTBOOT jaki do tej pory mogliśmy widzieć do czasów MIUI 12.5 znika wraz z nowymi aktualizacjami. Telefony z produkcji 2021/2022, które dostają aktualizację do MIUI 13 i w większości razem z Androidem 12 nie posiadają już historycznego obrazka tylko sam napis. Starsze telefony Xiaomi, które aktualizacji nie dostały lub nie mają Androida 12 będą już zawsze posiadały MITU w czapce w FASTBOOCIE.

FASTBOOT w MIUI 13 na Xiaomi 12

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner