MIUI – system, możliwości, opcje #2

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
MIUI – system, możliwości, opcje #2

Dziś kolejna, druga odsłona serii artykułów poświęconych systemowi MIUI. Zapraszamy do lektury!

Wprowadzenie.

Przypomnijmy, MIUI to nakładka na Androida. Zdania naukowców w tej materii są jednak podzielone, ponieważ MIUI jest dostarczane w postaci gotowych ROMów (paczek całego OS urządzenia). Skutkuje to choćby tym, że nie sposób znaleźć w systemie elementy, które nie zostałyby zmodyfikowane. Nie sposób znaleźć, przynajmniej w kwestii wizualnej, elementy czystego Androida.

Pulpit, pasek powiadomień, siatka ikon, interfejs

System (MIUI), przyjmijmy takie właśnie określenie, na wzór iOS, został pozbawiony tzw. drawera (szuflady, menu) z aplikacjami. Cóż to oznacza? Że ikony aplikacji są rozmieszczone na pulpicie (pulpitach), a nie jak w przypadku „zwykłego” Androida, w menu czy w wysuwanej szufladzie. To wygodne, jednak w przypadku osób dotychczas korzystających z urządzeń z tradycyjnym układem, wymaga przyzwyczajenia.

Od wersji oznaczonej numerkiem 9, w MUI pojawił się asystent. Uaktywniamy go w Ustawieniach -> Pulpit, włączając suwakiem opcję „Asystent MIUI”. To dodatkowy pulpit, osiągalny po przesunięciu z ekranu głównego w lewo. Składa się z 6 segmentów, przy czym cztery z nich są w pełni konfigurowalne (w chwili uruchomienia w konfiguracji domyślnej dla systemu).

Pierwszą jest bezpośredni dostęp do wyszukiwarki. Kolejna to wstążka z ikonami/skrótami aplikacji (najczęściej używanych). Listę można edytować, dodając lub usuwając aplikacje pod kątem naszych preferencji. Kolejna pozycja to Notatki. Po jej kliknięciu mamy możliwość z pozycji panelu dodać notatkę, edytować ją lub usunąć.

Trzecia pozycja to Krokomierz. W przypadku połączenia telefonu z opaską inteligentną (Mi Band), na tym polu będą pojawiać się wskazania z opaski. Jeśli telefon nie jest połączony z opaską, segment ten pełni funkcję krokomierza, korzystając z wbudowanego w telefon czujnika.

Ostatnia, konfigurowalna sekcja, to Kalendarz z pełną funkcjonalnością kalendarza systemowego. Pod nią znajduje się przycisk „Dostosuj” umożliwiający konfigurację Asystenta MIUI. Warto zaznaczyć, że możemy wymieniać poszczególne panele składowe Asystenta, zmieniać ich kolejność, jednak ich liczba nie może przekroczyć 4.

Przesuwając palcem od górnej krawędzi ekranu, zyskujemy dostęp do paska powiadomień i przycisków. Drugie przesunięcie powoduje rozwinięcie pełnej listy przycisków i dostęp do edycji ich układu. Informacja dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z systemem MIUI, czy z Androidem, ikona podświetlona na niebiesko oznacza aktywną funkcję. Ikona podświetlona na szaro oznacza funkcję nieaktywną. Jednorazowe dotknięcie aktywuje daną funkcję. Naciśnięcie z jednoczesnym przytrzymaniem przycisku przez ok. 2 sekundy powoduje przeniesienie nas do menu ustawień szczegółowych danej funkcji.

Na pasku pojawiają się również powiadomienia aplikacji, a także sms, notyfikacje, etc. W zależności od preferencji, w Ustawienia -> Powiadomienia i pasek stanu możemy ustawić, czy powiadomienia mają wybudzać ekran, mają pojawiać się w formie pływających okien, czy telefon ma nas powiadamiać diodą LED, wibracjami czy dźwiękiem, etc.

Warto tu zauważyć, że powiadomienia mogą nie do końca działać właściwie, co prawie zawsze jest związane z prawidłowością zainstalowania systemu, o ile użytkownik ingerował w system. Dość dodać, że dodatkowych ustawień systemu powiadomień możemy dokonać w Ustawienia -> Aplikacje -> Zainstalowane -> „Nazwa aplikacji” -> Powiadomienia.

Co istotne, to fakt, że system MIUI 10, choć zdecydowanie lepiej radzi sobie z zarządzaniem energią, w tym z aplikacjami pracującymi w tle, dla prawidłowo działających notyfikacji wskazane jest dodanie aplikacji do autostartu (w przytoczonym panelu ustawień powiadomień) oraz założenie kłódki na aplikacji (Lista ostatnich aplikacji -> nacisnąć i przytrzymać aplikację i wybrać kłódkę z menu podręcznego).

Z pulpitu głównego, poprzez przesunięcie palcem od dolnej krawędzi do środka ekranu, otrzymujemy dostęp do wyszukiwarki systemowej. Przeszukuje ona, w poszukiwaniu interesującej nas frazy, zasoby telefonu, a także zasoby Internetu, jeśli w telefonie nie odnajdziemy niezbędnych danych.

Lista ostatnio używanych aplikacji dostępna jest z pulpitu głównego, poprzez przesunięcie od dolnej krawędzi do środka ekranu z jednoczesnym przytrzymaniem palca na pulpicie, na końcu gestu. Miniaturki aplikacji „wiszące” na liście oznaczają wciąż pracujące aplikacje. Można je zamknąć poprzez złapanie palcem i przesunięcie w bok, poza obszar ekranu. Naciśnięcie przycisku z krzyżykiem, u dołu listy, powoduje jednoczesne zamknięcie wszystkich aplikacji, z jednoczesnym wyczyszczeniem pamięci podręcznej.

Cóż byłby to za system, gdyby nie można było go personalizować. Skoro tak, to po naciśnięciu i jednoczesnym przytrzymaniu pulpitu głównego otrzymujemy dostęp do ustawień personalizacyjnych.

Ustawienie tapet pulpitu i ekranu blokady, dodawanie i usuwanie widżetów ekrenu, a także ustawienia szczegółowe pulpitu, układu ikon, animacji przejść pomiędzy pulpitami, rozmiaru siatki ikon, zablokowania pozycji ikon na pulpitach, etc. – to wszystko jest dostępne wprost w pulpitu.

Warto zwrócić uwagę na możliwość włączenia funkcji pokazywania ilości dostępnej pamięci RAM. Jest ona wskazywana na liście ostatnich aplikacji, w jej prawym, górnym rogu.

Część urządzeń Xiaomi, zyskała możliwość zmiany systemu nawigacji w systemie. Dzięki temu, zamiast przycisków systemowych (fizycznych lub programowych) otrzymujemy możliwość nawigowania w systemie za pomocą gestów na ekranie. Warto wspomnieć, że nie jest to funkcjonalność dopracowana i przełączając się na system obsługi gestami, rezygnujecie choćby z możliwości wywołania dodatkowego menu ustawień w danej aplikacji (o ile nie ma dedykowanego przycisku).  Od siebie dodamy, że mimo pewnych niedogodności, sterowanie gestami jest uzależniające. Musicie koniecznie tego spróbować… ;)

W tym odcinku to na tyle. Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach do cyklicznych wpisów, a także do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Już teraz zapraszamy do kolejnej odsłony serii wpisów poświęconych MIUI, wkrótce…

[AuthorRecommendedPosts]
 • CHUDY

  Co do asystenta „…jednak ich liczba nie może przekroczyć 4.” A co jeśli mam piątą pozycję w asystencie, pozycja o nazwie „Notatki” :P

  • Maciej Rosiński

   Notatki to jeden z stockowych segmentów Asystenta. Możesz dodać więcej niż cztery składowe? Jakiś dowód…?

   • CHUDY

    Jeżeli mówimy o MIUI to oczywiście że tak. Jeżeli mówimy o Xiaomi.eu to oczywiście że nie.

 • Krzysztof Sidło

  Można miec miui 9, a i tak nie ma tych wielu funkcji jeśli ma się androida 6
  Redmi note 3

 • silver2004

  Najbardziej mi brakuje customizacji.
  Powinien być wybór czy chcemy zaokrąglone krawędzie, czy proste kąty.
  Czy chcemy info o zajętym RAMie na górze po prawej, czy na dole.
  Dodatkowo fajnie by było zrobić ustawienia kolorów, coś takiego jak w Lumiach,
  że suwakami sobie ustawiamy kolor wszystkich menu i podmenu.
  Przecież to nie będą tekstury, tylko informacja o kolorze,
  więc nie będzie w sofcie zajmować masy dodatkowych MB :)

 • Hyuang Niong

  Warto tu zauważyć, że powiadomienia mogą nie do końca działać właściwie, co prawie zawsze jest związane z prawidłowością zainstalowania systemu, o ile użytkownik ingerował w system.

  To zdanie nie ma sensu.

  • Maciej Rosiński

   Dlaczego? Ma sens. Błędy powiadomień z reguły wynikają z tego, że ktoś w nieprawidłowy sposób zainstalował ROM.

   • Hyuang Niong

    Równie absurdalne jak złe zainstalowanie windowsa

    • Maciej Rosiński

     Tja… Absurdalne jest Twoje twierdzenie, zapewne wynikające z zerowego doświadczenia w tych kwestiach. W ilu telefonach instalowałaś ROM…? Jeśli ich liczba zacznie być wyrażana w dziesiątkach lub setkach, to będziesz wiedziała, że tak, że można źle zainstalować ROM.
     BTW, Windowsa też można źle zainstalować…

     • Hyuang Niong

      podaj realny sposób na złe zainstalowanie windowsa XD 32 zamiast 64 bitów to jest max co można spierdolić

 • Qlfoneq

  w mi6 na xiaomi.eu 8.8.2 nie ma możliwości wyboru rozmiaru siatki ikon na pulpicie. Sztywno 4×6 :-(

  • Maciej Rosiński

   To może być zamierzone, a może być jakimś błędem. Niestety nie jestem w stanie tego zweryfikować, bo nie dysponuję wszystkimi modelami urządzeń Xiaomi. ;)
   Proponuję zgłosić to na Forum MIUI Polska.

 • Wiluś

  Można w MIUI 10 zmienić rodzaj zasięgu tj. LTE, 4G itd, żeby był widoczny cały czas, nawet jak jest włączone Wi-Fi?

 • Karol25

  W jaki sposób w MIUI 10 zablokować pasek powiadomień na ekranie blokady? Tak by nie można go było ściągnąć do dołu.