MIUI 14 coraz bliżej? Może, ale…

Kacper Skrzypek
10 komentarzy

Dziś serwis Xiaomiui umieścił grafikę z kodu MIUI, która ma pokazywać, że Xiaomi pracuje nad nową wersją nakładki, jaką ma być MIUI 14. O ile sama grafika jest prawdziwa (zweryfikowałem obecność tego kodu w ROM-ie MIUI), o tyle wnioski, jakie wysnuwa portal, już nie do końca.

Zdjęcie poniżej pochodzi z jednego z plików odpowiedzialnego za obsługę telefonii. Funkcja isHideStkIcon ma sprawdzać, czy zachodzi warunek, w ramach którego ukryta z pulpitu zostanie ikona Narzędzi SIM (czyli aplikacji pozwalającej na regulację różnych rzeczy dotyczących naszego operatora). Ukrycie zostanie dokonane, gdy MIUI uruchomione na telefonie nie jest wersją Global, a wartość wersji kodu MIUI jest większa bądź równa 14 lub gdy urządzenie, na którym jest sprawdzana funkcja, ma nazwę kodową nuwa lub fuxi (i tu już wyłania się pierwsza nieścisłość w artykule źródłowym, bo jego twórca źle opisał działanie tej funkcji).

Zapewne ze względu na obecność cyfry “14” w kodzie redaktor serwisu obwieścił światu, iż wkrótce będziemy mieć do czynienia z nową wersją MIUI. I być może tak będzie, ale czy od razu będzie to MIUI 14? Śmiem wątpić. Zmienna ro.miui.ui.version.code nie oznacza bowiem faktycznej wersji MIUI, tylko wersję jej kodu. Na czym polega różnica? Służę przykładem. O ile dla MIUI 13 ta zmienna istotnie przyjmuje wartość “13”, czyli jest równa numerowi wersji MIUI, o tyle MIUI 12 działało na wersji kodu… 10. MIUI 12.5 miało wersję kodu nr 11, a 12.5 Enhanced – 12. Dlatego nie do końca mogę się zgodzić w tej kwestii z autorem artykułu. Być może cyfra 14 oznacza MIUI 14, ale może też ona oznaczać na przykład MIUI 13.5 (albo inną wersję, którą ustali Xiaomi). Nie można tej wartości brać za pewnik.

Xiaomiui podaje również, iż według nich nowe MIUI zostanie wydane jeszcze w sierpniu. Okazją do tego miałaby być 12. rocznica istnienia MIUI, przypadająca na 16 sierpnia. Teoretycznie wszystko się zgadza, lecz są tutaj dwa problemy. Autor uważa, że razem z nowym MIUI mogą zostać pokazane nowe urządzenia noszące właśnie powyższe nazwy kodowe, czyli nuwa i fuxi (prawdopodobnie należące do serii Xiaomi 13). Według innego artykułu opublikowanego przez ten portal ich nazwy modeli noszą nazewnictwo 2210132C/G i 2211131C/G. Jeśli miałbym się kierować miesiącami podanymi w nazwach modeli, to ich premiera przypadałaby raczej na listopad, aniżeli na sierpień – co miałoby sens, zważywszy na prawdopodobną premierę Snapdragona 8 Gen 2, która mogłaby się odbyć w połowie tego miesiąca. Warto też odnotować, że do tej pory wydawanie wersji beta MIUI nie zostało wstrzymane, a z pewnością byłoby to zrobione, jeśli na horyzoncie byłaby premiera nowej nakładki.

Pozostaje czekać i obserwować rozwój sytuacji. Jeśli w tej kwestii pojawi się więcej pewnych informacji, będziemy o nich informować na naszej stronie.

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner