MIUI 12 Global oficjalnie

MIUI 12 Global oficjalnie

Dziś odbyła się premiera globalnej odsłony MIUI 12, czyli nowej wersji nakładki, w którą wyposażone są telefony marki Xiaomi. Duża część informacji, które przekazano na konferencji, została już przez nas omówiona w naszym porównaniu. Oto streszczenie tego, co przedstawiono na konferencji.

Animacje systemowe, ikony

Zgodnie z tym, co pokazano, silnik odpowiadający za animacje w nowej wersji nakładki został kompletnie przebudowany – zarówno na poziomie jądra systemu, jak i frameworków. Oznacza to między innymi to, że rozmycia obecne w MIUI 12 są bardziej naturalne od tych znajdujących się w normalnym Androidzie 10. Ponadto zlikwidowany został problem nieostrych, rozpikselowanych zaokrąglonych rogów, który – według Xiaomi – obecny jest np. w Pixelach. Oprócz tego dodano do animacji trzeci wymiar – nie są one wykonywane tylko w dwóch wymiarach, jak w poprzednich wersjach nakładki. Ikony mają teraz warstwy, co pozwala na uzyskanie ładnych wizualnych efektów podczas powrotu z danej aplikacji do pulpitu.

Wygląd

W nowej wersji nakładki postawiono na redesign całego interfejsu. Zdaniem zespołu MIUI dzięki wizualizacji pewnych elementów lepiej przyswajamy sobie informacje – jeśli coś zostanie nam pokazane w graficzny sposób, a nie tylko za pomocą tekstu, to potrafimy wyobrazić sobie, jak dana rzecz funkcjonuje. Na prezentacji ukazano to na przykładzie kalendarza, informacji dot. baterii czy pogody. Dzięki temu interfejs pokazuje więcej informacji, a sam system, według Xiaomi, po prostu ułatwia nam codzienne funkcjonowanie.

Super tapety

Jedną z większych nowości w nowym MIUI jest niewątpliwie możliwość wyboru animowanej tapety generowanej w czasie rzeczywistym przez system. Zespół odpowiedzialny za nakładkę przygotował, na podstawie danych zebranych przez NASA, tapety ukazujące pokrywę Marsa, a także widoki wybranych miejsc na Ziemi (m.in. plaży w Chorwacji czy Grenlandii). Jak podkreślono na konferencji, “jeszcze nigdy Mars nie był tak blisko nas”. Tapety działają nie tylko na pulpicie, ale również na ekranie blokady i w trybie Ekran zawsze włączony.

Pozostałe funkcje

Oprócz zmian w wyglądzie czy wprowadzenia super tapet Xiaomi dodało do MIUI 12 Global nowe funkcje. Wiele z nich kojarzycie z pewnością już z MIUI 11 w wersji beta, gdyż pojawiły się one już wcześniej (szuflada aplikacji jest już obecna od prawie roku). Oto one:

  • Casting – czyli możliwość projekcji swojego ekranu na dowolne urządzenie obsługujące technologię Miracast. Funkcja działa zarówno ze zdjęciami czy filmami, jak i z aplikacjami, grami czy prezentacjami. Istnieje możliwość ustawienia tzw. prywatnej projekcji – oznacza to, że wszelkie prywatne rzeczy, które nie powinny być wyświetlane na zdalnym ekranie, na przykład SMS-y czy połączenia, nie będą tam pokazywane. Ponadto aplikację, którą przesyłamy na inny monitor, możemy na telefonie zminimalizować, aby móc zajrzeć do innych zainstalowanych aplikacji i wykonywać w nich inne zadania.
  • Pływające okna – dzięki nim można zminimalizować dowolną aplikację do formy małego okna, aby móc w tym samym momencie na przykład oglądać film i czytać wiadomości w przeglądarce. Jest to rozwinięcie obecnej w MIUI wielozadaniowości – tryb dzielonego okna czy Szybkie odpowiedzi nie były wspierane przez wszystkie aplikacje.
  • Ultraoszczędzanie baterii – funkcja obecna już w MIUI 11; ogranicza ona działanie wszystkich aplikacji w tle, obniża jasność i uruchamia Ciemny motyw, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii i pozwolić na dłuższe korzystanie z urządzenia.
  • Szuflada aplikacji – domyślnie MIUI ma płaską formę (tzn. nie ma dostępu do menu ze wszystkimi zainstalowanymi aplikacjami). Ta opcja wprowadza wygląd podobny do tego, jaki mają telefony z “czystym” Androidem,
  • Ciemny motyw – w MIUI 12 działa on ze wszystkimi aplikacjami, nie tylko systemowymi,
  • Motywy – Xiaomi dokonało remake’u swoich starych motywów i dostosowało je do dzisiejszych realiów (m.in. przez podwyższenie rozdzielczości),
  • Prywatność – w nowej wersji nakładki skupiono się na prywatności użytkowników. Wprowadzono m.in. możliwość otrzymywania powiadomień dotyczących korzystania przez aplikacje z wrażliwych uprawnień (więcej w tym miejscu), a także bardziej restrykcyjny system uprawnień, pozwalający przyznać pozwolenie na korzystanie z danej funkcji tylko i wyłącznie wtedy, gdy korzystamy z danej aplikacji (wszelkie akcje podejmowane w ramach danej funkcji przez konkretną aplikację będą odrzucane). Oprócz tego można także wybrać dane, z jakimi chcemy udostępniać nasze zdjęcia (możliwość usunięcia danych o lokalizacji oraz metadanych telefonu).

Kiedy?

Wydanie MIUI 12 Global w wersji stabilnej podzielone jest na dwa etapy:

  • I etap – Mi 9, Mi 9T, Mi 9T Pro (koniec czerwca),
  • II etap – Redmi Note 7, Redmi Note 7 Pro, Redmi Note 8 Pro, Redmi Note 9, POCO F1, Mi 10 Pro, Mi 10, POCO F2 Pro, POCO X2, Mi 10 Lite, Mi Note 10, Mi 8, Mi 8 Lite, Mi 8 Pro, Mi Mix 3, Mi Mix 2S, Mi 9 SE, Mi 9 Lite, Redmi Note 7S, Mi Note 3, Mi Mix 2, Mi Max 3, Redmi S2, Redmi Note 5, Redmi 6, Redmi 6A, Redmi 6 Pro, Redmi 7, Redmi 7A, Redmi Note 6 Pro, Redmi Y3, Redmi Note 8, Redmi Note 8T, Redmi 8, Redmi 8A, Redmi 8A Dual, Redmi Note 9S, Redmi Note 9 Pro, Redmi Note 9 Pro Max, Mi Note 10 Lite.
Czytaj też:  Znamy wygląd Xiaomi 11 Lite 5G NE

Testy w wersji Beta Stable ruszają od przyszłego tygodnia – o nich pisaliśmy tutaj (dziś pojawiła się lista zakwalifikowanych osób – zapisy są już zamknięte).

źródło: transmisja YouTube

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Posiadacz telefonów Xiaomi od grudnia 2016 roku. Główny tłumacz Xiaomi.eu na język polski. Człowiek, od którego pochodzi wiele wycieków związanych z Xiaomi, publikowanych na takich portalach jak XDA-Developers czy Android Authority. Informatyk z pasji i zawodu. Kontakt: https://t.me/kacskrz, https://twitter.com/kacskrz.