MIUI 12 by xiaomi.eu. Co nowego?

MIUI 12 by xiaomi.eu. Co nowego?

W poniedziałek, 27 kwietnia br., Xiaomi zaprezentowało światu dwunastą odsłonę swojej nakładki na telefony z Androidem, czyli oczywiście MIUI 12. Od tego momentu trwają testy naszych kompilacji miuipolska, znanych także jako xiaomi.eu. Dziś możemy Wam już przedstawić zrzuty ekranu porównujące zmiany pomiędzy MIUI 11 a MIUI 12 w wersji od xiaomi.eu. Do prezentacji wykorzystane zostały telefony: Redmi K30 (MIUI 11, 20.3.26) i Redmi Note 7 (MIUI 12, 20.4.27). Po lewej stronie będą się znajdować zrzuty z wersji MIUI 11, po prawej – z 12-stki.

Nie wszystkie zmiany, które znalazły się w wersji chińskiej, będą u nas – niektóre zostały przeznaczone wyłącznie dla Chin i nie są dostosowane do globalnych warunków, inne zaś w tym momencie mają problemy z współpracą z naszym oprogramowaniem – zostaną one dodane wtedy, kiedy będzie to możliwe. Nie przedłużając, zacznijmy!

Pulpit, ostatnie aplikacje, tapety

Launcher nie przeszedł istotnych zmian pomiędzy wersjami – pulpit dalej ma płaską formę, można również przełączyć się na szufladę aplikacji w zależności od swoich preferencji. Jedną z większych nowości są z pewnością tzw. “super tapety”, które imitują wygląd Marsa oraz Ziemi, tworząc bardzo ładną i efektowną animację. Niestety, nie jestem w stanie zademonstrować Wam tej funkcji, gdyż Redmi Note 7, z którego korzystam na co dzień, nie wspiera tej funkcjonalności (przykład z innego urządzenia załączam poniżej). Obecnie ekipa xiaomi.eu nie planuje odblokowania tapet dla innych urządzeń niż wspierane.

https://twitter.com/MishaalRahman/status/1255178912050659329

Ikony są praktycznie takie same – pewne zmiany dotyczą ikon modyfikowanych przez zespół xiaomi.eu, gdyż tych ikon (przynajmniej w mojej kompilacji) po prostu nie ma. Reszta pozostała “po staremu”. Do chińskiej ikony kalendarza się nie przyzwyczajajcie – została ona już zastąpiona tym, co było w MIUI 11.

Pewne zmiany można natomiast zauważyć w menu ostatnio otwartych aplikacji. Opcja podziału ekranu została przeniesiona z formy przycisku w lewym górnym rogu i można ją obecnie wywołać poprzez przytrzymanie podglądu danej aplikacji. Zamiast podziału ekranu mamy natomiast opcję Pływające okna, która umożliwia uruchamianie aplikacji w małych oknach niezasłaniających innej aplikacji – dzięki temu możemy sobie na przykład otworzyć pocztę i napisać maila, jednocześnie oglądając film. Życie z pewnością dopisze inne użyteczne zastosowania tej opcji. Opcja jest wspierana przez wiele różnych aplikacji (nie tylko systemowych).

Sama opcja “Pływające okna” doczekała się swojego rozwinięcia w Ustawieniach, gdzie można znaleźć informacje dotyczące tego, jak korzystać z tej funkcjonalności, a także poćwiczyć dostępne dla niej gesty.

Pasek stanu, panel powiadomień i przełączników

W tym aspekcie systemu zmiany są już znacznie większe. Co prawda nie widać tego po pasku stanu – tu sytuacja, wyłączając nieco czcionkę w procencie naładowania telefonu, jest dokładnie taka sama, jak w MIUI 11 – natomiast ogromną różnicę widać po otwarciu panelu powiadomień oraz przełączników. Xiaomi zdecydowało się na rozdzielenie obydwu funkcjonalności – domyślnie panel powiadomień jest oddzielony od panelu przełączników, nazywanego teraz Centrum funkcji i posiadającego bardzo ładne, animowane przełączniki, nieco przypominające swoim wyglądem podobną funkcjonalność z iPhone’ów. Nie zapomniano jednak o zwolennikach starego układu z MIUI 11 – w Ustawieniach istnieje możliwość wyłączenia Centrum funkcji i przywrócenia wyglądu znanego z “jedenastki”.

Klasyczny wygląd w MIUI 12

Ekran blokady

Ekran blokady przeszedł stylistyczną metamorfozę – nadal umożliwia on dostosowanie swojego stylu (tym razem także z zegarem znanym z Mi Mix Alpha), zaś czcionka straciła nieco na swojej grubości. Nadal można dostosować na nim skróty do różnych aplikacji (tylko na xiaomi.eu), a także uruchomić Aparat czy latarkę.

Aparat

Tu zaszła jedna z największych zmian od co najmniej MIUI 8. Wygląd aparatu został kompletnie przemodelowany – od ikon, poprzez dostępne tryby, na kolorach i dźwięku migawki kończąc. Obecnie jest on dostępny jedynie na wybranych urządzeniach – według zapewnień Xiaomi wszystkie modele mają otrzymać go w aktualizacji wersji beta do końca maja. Domyślnie dostępne są tylko podstawowe tryby – Zdjęcie, Film, Profesjonalny, Portret. Inne opcje schowane zostały w zakładce Więcej – znajdziemy tam na przykład tryb Noc czy Panoramę, a także Zwolnione tempo. Warto nadmienić, że dostępne tryby można dowolnie edytować – tak samo jak kolory i dźwięk migawki.

Ustawienia

Sporą zmianę odczuć można także w Ustawieniach. Nagłówki są teraz położone po lewej stronie ekranu, podobnie do tego, co można zauważyć w nakładce OneUI od Samsunga, zaś w miarę przewijania menu przesuwają się one do góry, na środek ekranu, i wyglądają tak jak w MIUI 11.

Wizualna metamorfoza zawitała również do sekcji O telefonie. Paski z informacjami dotyczącymi urządzenia zostały zastąpione przez efektownie wyglądające kafelki.

Podobne zmiany widać na przykład w sekcji dotyczącej połączenia z siecią Wi-Fi:

Oprócz odświeżenia designu niektórych zakładek Xiaomi zdecydowało się także na uruchomienie nowej opcji, nazwanej w naszym tłumaczeniu “Ochrona prywatności”. Pozwala ona na przejrzenie informacji dotyczących tego, jak z przyznanych przez nas uprawnień korzystały aplikacje. Tutaj drobna uwaga – w opcji Zarządzaj z pewnością zauważycie, że wszystkie uprawnienia mają opis “Żadna aplikacja nie ma stałego dostępu”. Jest to bug xiaomi.eu wynikający z przyjętego przez nas systemu uprawnień, który jest hybrydą pomysłów Google i Xiaomi, co skutkuje obecnie tym komunikatem. Być może zostanie on naprawiony w przyszłości.

Odświeżenie wyglądu nastąpiło także w przypadku konta Xiaomi.

Kontakty i Telefon

Tu zmiany są niewielkie – nazwy Dialer i Kontakty zostały zastąpione przez ikonki, a wygląd kontaktów stał się nieco czystszy i pozbawiony zbędnych fajerwerków. Dialer wygląda dokładnie tak samo jak w poprzedniej wersji.

SMS

Aplikacja do obsługi SMS-ów również została delikatnie odmieniona. Tak jak w Ustawieniach, tak i tutaj nagłówki znajdują się po lewej stronie, natomiast zupełnie zmieniony został wygląd wyboru kontaktu, do którego chcemy napisać wiadomość. W wersji China aplikacja umożliwia podział na wiadomości zwykłe oraz reklamy, lecz ze względu na to, że funkcja obecnie jest przystosowana tylko do realiów panujących w Chinach, na xiaomi.eu została ona wyłączona.

Zegar

Również i tutaj napotkamy na niewielkie wizualne nowości – czcionka godzin oraz dni alarmów stała się nieco mniejsza, ponadto zlikwidowano mapę świata na rzecz godzin zegara w różnych miastach – po ich dotknięciu pojawi się pasek, którego przewinięcie pozwala na porównanie stref czasowych różnych miast. Dodano również możliwość dodawania własnych minutników.

Galeria

Tu zmiany w zakresie wyglądu są minimalne. Na ten moment jedną z zauważalnych zmian jest możliwość wyboru tego, jak chcemy udostępniać czy edytować zdjęcia – możemy usunąć informacje o lokalizacji, a także metadane generowane przez urządzenie.

Pogoda

Aplikacja zyskała nowy wygląd – informacja o temperaturze czy pogodzie znajduje się teraz na środku ekranu, a nie po lewej stronie. W tle usłyszeć można natomiast dźwięki symulujące obecną pogodę w danym rejonie. Wygląda to dość estetycznie.

Mi Wideo, Muzyka, Kalkulator, Poczta, Dyktafon, Nagrywanie ekranu, Skaner, Kompas, Radio FM

Te aplikacje wymieniam w jednym punkcie, gdyż obecnie wyglądają one kropka w kropkę tak jak w MIUI 11 i załączanie zrzutów ekranu z tych aplikacji nie ma sensu. Ewentualne różnice mogą się pojawiać w funkcjonalnościach lub drobnych szczegółach, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Czytaj też:  Polska premiera Redmi Buds 3 Pro, Mi Electric Scooter 3 i Mi Router AX9000

Motywy

Aplikacja Motywy przeszła sporą zmianę, związaną po części z tym, że przez pewien czas nie była ona u nas aktualizowana – MIUI 12, ze względu na możliwość ustawienia ikon czy stylu Ekranu zawsze włączonego (AoD), wymusiło konieczność aktualizacji Motywów. Ze względu na tą aktualizacje motywy znajdujące się w ROM-ie są chińskie i mogą nie być przetłumaczone nawet na angielski (w niektórych przypadkach), zaś ich nazwy są tłumaczone automatycznie za pomocą Google Translate. Pozostawiono natomiast globalne czcionki i dzwonki.

Pliki

Aplikacja Pliki została nieco usprawniona oraz odświeżona – nazwy kategorii, które w MIUI 11 były zapisane drukowanymi literami, w MIUI 12 są zapisane normalnie. Przy otwarciu aplikacji informuje nas ona także o ilości znalezionych nowych plików (za pomocą dymka, a nie informacji na dole ekranu jak w MIUI 11), zaś samo sprawdzanie obecności nowej zawartości okraszone jest przyjemną dla oka animacją. Usunięto pasek wyszukiwania – do wyszukiwarki dostać się można poprzez dotknięcie ikony w górnej części widoku.

Kalendarz

Aplikacja Kalendarza zmieniła się nieznacznie – niestety obecnie są pewne problemy z działaniem nowej wersji aplikacji na miuipolska, dlatego obecnie jest ona identyczna jak w MIUI 11. Wrzucanie zrzutów ekranu jest więc bezprzedmiotowe.

Czytaj też:  Jak zainstalować Xiaomi.eu na MI 11i i Redmi K40 Pro?

Notatki

Tu wygląd zmienił się już bardziej – tak jak w innych aplikacjach nagłówek znajduje się po lewej stronie, natomiast jako tło notatki możemy teraz ustawić jedno z kilku animowanych obrazów.

Panel sterowania

Delikatnego odświeżenia dopatrzeć się można w niemal wszystkich widokach Panelu sterowania – zarówno w Czyszczeniu, Bezpieczeństwie czy statystykach dotyczących zużycia baterii.

Chmura Xiaomi

Lekkie odświeżenie jest widoczne również w wyglądzie menu Chmury Xiaomi. Opcje związane na przykład z lokalizacją urządzenia są teraz ulokowane w formie dużych, czytelnych kafelków.

Film

Oto nagranie prezentujące nie wszystkie – ale większość – funkcjonalności MIUI 12 by Xiaomi.eu.

Kiedy wydanie Xiaomi.eu?

W momencie pisania tego artykułu (30 kwietnia, godz. 22:30) wiemy, że Xiaomi.eu w nowej wersji MIUI 12 będzie budowane w sobotę, po naprawieniu wszystkich poprawek dotyczących Ustawień. Wydania należy więc spodziewać się w sobotę wieczorem bądź w niedzielę rano. Będzie to wersja 20.4.30 – jedynym urządzeniem, które na ten moment będzie mieć aktualizację z innym oznaczeniem, jest Redmi Note 7, dla którego aktualizacja 20.4.30 nie została wydana przez Xiaomi.

Czytaj też:  Jak naprawić problem z odtwarzaniem nagrywanych rozmów w Xiaomi?

Redmi Note 8 oraz Mi CC9e nie będą mieć 20.4.30 – aktualizację do MIUI 12 beta otrzymają w późniejszym terminie wraz z wydaniem przez Xiaomi aktualizacji do Androida 10 dla tych modeli.

Aktualizacja będzie zawierać wszystkie poprawki Xiaomi.eu znane z MIUI 11 – z uwagi na zmiany związane z MIUI 12 muszą one zostać odpowiednio poprawione, szczególnie w kwestii panelu powiadomień (obecnie poprawek w tej kwestii nie ma w ROM-ie). Jeśli będą jakieś odchylenia od normy – będziemy informować na bieżąco.

Lista zmian znajduje się w tym miejscu – będzie ona jeszcze edytowana w miarę rozwoju sytuacji. Nie wszystkie dane znajdujące się w changelogu bądź znanych problemach są aktualne (problem z Motywami został już naprawiony). Oczywiście w momencie wydania ROM-u pojawi się również artykuł i wątek na forum poświęcony tej aktualizacji.

Aktualizacja nie wymaga wipe – aczkolwiek można je wykonać. Na Redmi Note 7 po aktualizacji bez czyszczenia danych telefon po prostu mulił, a czasem nie reagował w ogóle. Wykonanie wipe rozwiązało te problemy.

Kiedy Global?

Nie wiemy. MIUI China w wersji stabilnej planowane jest na czerwiec (dla I etapu), a etapy wydawania tej wersji ROM-u są podzielone na 3 etapy:

  • I etap: Mi 10 Pro, Mi 10, Mi 10 Youth Edtion, Mi 9 Pro 5G, Mi 9 Transparent edition, Mi 9, Redmi K30 Pro Zoom Edition, Redmi K30 Pro, Redmi K30 5G, Redmi K30, Redmi K20 Pro Premium Edition, Redmi K20 Pro, Redmi K20.
  • II etap: Mi Mix 3, Mi Mix 2S, Mi CC9 Pro, Mi CC 9, Mi CC 9 Meitu Edition, Mi 9SE, Mi 8 Pro, Mi 8 Explorer Edition, Mi 8, Redmi Note 8 Pro, Redmi Note 7 Pro, Redmi Note 7.
  • III etap: Mi CC9e, Mi Note 3, Mi Max 3, Mi 8 Lite, Mi 8SE, Mi Mix 2, Mi 6X, Redmi Note 8, Redmi 8, Redmi 8A, Redmi 7, Redmi 7A, Redmi 6 Pro, Redmi 6, Redmi 6A, Redmi Note 5, Redmi S2, Mi 6.

Aktualizacji nie dostaną Mi Pady. Powyższa lista dotyczy urządzeń mających China ROM – obecne modele mające tylko Global, takie jak Redmi Note 6 Pro czy POCO F1 również powinny aktualizację do MIUI 12 otrzymać. W przypadku niektórych urządzeń aktualizacja do MIUI 12 może zbiec się z aktualizacją do nowej wersji Androida – testy Androida 10 trwają na Redmi Note 8, Redmi 8/8A, Redmi 7/7A, Redmi Note 8T.

Jeśli macie jakieś pytania związane z nowym MIUI bądź chcielibyście się czegoś dowiedzieć o nim – zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach, postaramy się na nie odpowiedzieć.

Podziel się:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
78 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie
Posiadacz telefonów Xiaomi od grudnia 2016 roku. Główny tłumacz Xiaomi.eu na język polski. Człowiek, od którego pochodzi wiele wycieków związanych z Xiaomi, publikowanych na takich portalach jak XDA-Developers czy Android Authority. Informatyk z pasji i zawodu. Kontakt: https://t.me/kacskrz, https://twitter.com/kacskrz.