MIUI 12 by xiaomi.eu. Co nowego?

MIUI 12 by xiaomi.eu. Co nowego?

W poniedziałek, 27 kwietnia br., Xiaomi zaprezentowało światu dwunastą odsłonę swojej nakładki na telefony z Androidem, czyli oczywiście MIUI 12. Od tego momentu trwają testy naszych kompilacji miuipolska, znanych także jako xiaomi.eu. Dziś możemy Wam już przedstawić zrzuty ekranu porównujące zmiany pomiędzy MIUI 11 a MIUI 12 w wersji od xiaomi.eu. Do prezentacji wykorzystane zostały telefony: Redmi K30 (MIUI 11, 20.3.26) i Redmi Note 7 (MIUI 12, 20.4.27). Po lewej stronie będą się znajdować zrzuty z wersji MIUI 11, po prawej – z 12-stki.

Nie wszystkie zmiany, które znalazły się w wersji chińskiej, będą u nas – niektóre zostały przeznaczone wyłącznie dla Chin i nie są dostosowane do globalnych warunków, inne zaś w tym momencie mają problemy z współpracą z naszym oprogramowaniem – zostaną one dodane wtedy, kiedy będzie to możliwe. Nie przedłużając, zacznijmy!

Pulpit, ostatnie aplikacje, tapety

Launcher nie przeszedł istotnych zmian pomiędzy wersjami – pulpit dalej ma płaską formę, można również przełączyć się na szufladę aplikacji w zależności od swoich preferencji. Jedną z większych nowości są z pewnością tzw. “super tapety”, które imitują wygląd Marsa oraz Ziemi, tworząc bardzo ładną i efektowną animację. Niestety, nie jestem w stanie zademonstrować Wam tej funkcji, gdyż Redmi Note 7, z którego korzystam na co dzień, nie wspiera tej funkcjonalności (przykład z innego urządzenia załączam poniżej). Obecnie ekipa xiaomi.eu nie planuje odblokowania tapet dla innych urządzeń niż wspierane.

https://twitter.com/MishaalRahman/status/1255178912050659329

Ikony są praktycznie takie same – pewne zmiany dotyczą ikon modyfikowanych przez zespół xiaomi.eu, gdyż tych ikon (przynajmniej w mojej kompilacji) po prostu nie ma. Reszta pozostała “po staremu”. Do chińskiej ikony kalendarza się nie przyzwyczajajcie – została ona już zastąpiona tym, co było w MIUI 11.

Pewne zmiany można natomiast zauważyć w menu ostatnio otwartych aplikacji. Opcja podziału ekranu została przeniesiona z formy przycisku w lewym górnym rogu i można ją obecnie wywołać poprzez przytrzymanie podglądu danej aplikacji. Zamiast podziału ekranu mamy natomiast opcję Pływające okna, która umożliwia uruchamianie aplikacji w małych oknach niezasłaniających innej aplikacji – dzięki temu możemy sobie na przykład otworzyć pocztę i napisać maila, jednocześnie oglądając film. Życie z pewnością dopisze inne użyteczne zastosowania tej opcji. Opcja jest wspierana przez wiele różnych aplikacji (nie tylko systemowych).

Sama opcja “Pływające okna” doczekała się swojego rozwinięcia w Ustawieniach, gdzie można znaleźć informacje dotyczące tego, jak korzystać z tej funkcjonalności, a także poćwiczyć dostępne dla niej gesty.

Pasek stanu, panel powiadomień i przełączników

W tym aspekcie systemu zmiany są już znacznie większe. Co prawda nie widać tego po pasku stanu – tu sytuacja, wyłączając nieco czcionkę w procencie naładowania telefonu, jest dokładnie taka sama, jak w MIUI 11 – natomiast ogromną różnicę widać po otwarciu panelu powiadomień oraz przełączników. Xiaomi zdecydowało się na rozdzielenie obydwu funkcjonalności – domyślnie panel powiadomień jest oddzielony od panelu przełączników, nazywanego teraz Centrum funkcji i posiadającego bardzo ładne, animowane przełączniki, nieco przypominające swoim wyglądem podobną funkcjonalność z iPhone’ów. Nie zapomniano jednak o zwolennikach starego układu z MIUI 11 – w Ustawieniach istnieje możliwość wyłączenia Centrum funkcji i przywrócenia wyglądu znanego z “jedenastki”.

Klasyczny wygląd w MIUI 12

Ekran blokady

Ekran blokady przeszedł stylistyczną metamorfozę – nadal umożliwia on dostosowanie swojego stylu (tym razem także z zegarem znanym z Mi Mix Alpha), zaś czcionka straciła nieco na swojej grubości. Nadal można dostosować na nim skróty do różnych aplikacji (tylko na xiaomi.eu), a także uruchomić Aparat czy latarkę.

Aparat

Tu zaszła jedna z największych zmian od co najmniej MIUI 8. Wygląd aparatu został kompletnie przemodelowany – od ikon, poprzez dostępne tryby, na kolorach i dźwięku migawki kończąc. Obecnie jest on dostępny jedynie na wybranych urządzeniach – według zapewnień Xiaomi wszystkie modele mają otrzymać go w aktualizacji wersji beta do końca maja. Domyślnie dostępne są tylko podstawowe tryby – Zdjęcie, Film, Profesjonalny, Portret. Inne opcje schowane zostały w zakładce Więcej – znajdziemy tam na przykład tryb Noc czy Panoramę, a także Zwolnione tempo. Warto nadmienić, że dostępne tryby można dowolnie edytować – tak samo jak kolory i dźwięk migawki.

Ustawienia

Sporą zmianę odczuć można także w Ustawieniach. Nagłówki są teraz położone po lewej stronie ekranu, podobnie do tego, co można zauważyć w nakładce OneUI od Samsunga, zaś w miarę przewijania menu przesuwają się one do góry, na środek ekranu, i wyglądają tak jak w MIUI 11.

Wizualna metamorfoza zawitała również do sekcji O telefonie. Paski z informacjami dotyczącymi urządzenia zostały zastąpione przez efektownie wyglądające kafelki.

Podobne zmiany widać na przykład w sekcji dotyczącej połączenia z siecią Wi-Fi:

Oprócz odświeżenia designu niektórych zakładek Xiaomi zdecydowało się także na uruchomienie nowej opcji, nazwanej w naszym tłumaczeniu “Ochrona prywatności”. Pozwala ona na przejrzenie informacji dotyczących tego, jak z przyznanych przez nas uprawnień korzystały aplikacje. Tutaj drobna uwaga – w opcji Zarządzaj z pewnością zauważycie, że wszystkie uprawnienia mają opis “Żadna aplikacja nie ma stałego dostępu”. Jest to bug xiaomi.eu wynikający z przyjętego przez nas systemu uprawnień, który jest hybrydą pomysłów Google i Xiaomi, co skutkuje obecnie tym komunikatem. Być może zostanie on naprawiony w przyszłości.

Odświeżenie wyglądu nastąpiło także w przypadku konta Xiaomi.

Kontakty i Telefon

Tu zmiany są niewielkie – nazwy Dialer i Kontakty zostały zastąpione przez ikonki, a wygląd kontaktów stał się nieco czystszy i pozbawiony zbędnych fajerwerków. Dialer wygląda dokładnie tak samo jak w poprzedniej wersji.

SMS

Aplikacja do obsługi SMS-ów również została delikatnie odmieniona. Tak jak w Ustawieniach, tak i tutaj nagłówki znajdują się po lewej stronie, natomiast zupełnie zmieniony został wygląd wyboru kontaktu, do którego chcemy napisać wiadomość. W wersji China aplikacja umożliwia podział na wiadomości zwykłe oraz reklamy, lecz ze względu na to, że funkcja obecnie jest przystosowana tylko do realiów panujących w Chinach, na xiaomi.eu została ona wyłączona.

Zegar

Również i tutaj napotkamy na niewielkie wizualne nowości – czcionka godzin oraz dni alarmów stała się nieco mniejsza, ponadto zlikwidowano mapę świata na rzecz godzin zegara w różnych miastach – po ich dotknięciu pojawi się pasek, którego przewinięcie pozwala na porównanie stref czasowych różnych miast. Dodano również możliwość dodawania własnych minutników.

Galeria

Tu zmiany w zakresie wyglądu są minimalne. Na ten moment jedną z zauważalnych zmian jest możliwość wyboru tego, jak chcemy udostępniać czy edytować zdjęcia – możemy usunąć informacje o lokalizacji, a także metadane generowane przez urządzenie.

Pogoda

Aplikacja zyskała nowy wygląd – informacja o temperaturze czy pogodzie znajduje się teraz na środku ekranu, a nie po lewej stronie. W tle usłyszeć można natomiast dźwięki symulujące obecną pogodę w danym rejonie. Wygląda to dość estetycznie.

Mi Wideo, Muzyka, Kalkulator, Poczta, Dyktafon, Nagrywanie ekranu, Skaner, Kompas, Radio FM

Te aplikacje wymieniam w jednym punkcie, gdyż obecnie wyglądają one kropka w kropkę tak jak w MIUI 11 i załączanie zrzutów ekranu z tych aplikacji nie ma sensu. Ewentualne różnice mogą się pojawiać w funkcjonalnościach lub drobnych szczegółach, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Motywy

Aplikacja Motywy przeszła sporą zmianę, związaną po części z tym, że przez pewien czas nie była ona u nas aktualizowana – MIUI 12, ze względu na możliwość ustawienia ikon czy stylu Ekranu zawsze włączonego (AoD), wymusiło konieczność aktualizacji Motywów. Ze względu na tą aktualizacje motywy znajdujące się w ROM-ie są chińskie i mogą nie być przetłumaczone nawet na angielski (w niektórych przypadkach), zaś ich nazwy są tłumaczone automatycznie za pomocą Google Translate. Pozostawiono natomiast globalne czcionki i dzwonki.

Pliki

Aplikacja Pliki została nieco usprawniona oraz odświeżona – nazwy kategorii, które w MIUI 11 były zapisane drukowanymi literami, w MIUI 12 są zapisane normalnie. Przy otwarciu aplikacji informuje nas ona także o ilości znalezionych nowych plików (za pomocą dymka, a nie informacji na dole ekranu jak w MIUI 11), zaś samo sprawdzanie obecności nowej zawartości okraszone jest przyjemną dla oka animacją. Usunięto pasek wyszukiwania – do wyszukiwarki dostać się można poprzez dotknięcie ikony w górnej części widoku.

Kalendarz

Aplikacja Kalendarza zmieniła się nieznacznie – niestety obecnie są pewne problemy z działaniem nowej wersji aplikacji na miuipolska, dlatego obecnie jest ona identyczna jak w MIUI 11. Wrzucanie zrzutów ekranu jest więc bezprzedmiotowe.

Czytaj też:  Nowy typ baterii Si-O2 w Xiaomi MI 11 Ultra

Notatki

Tu wygląd zmienił się już bardziej – tak jak w innych aplikacjach nagłówek znajduje się po lewej stronie, natomiast jako tło notatki możemy teraz ustawić jedno z kilku animowanych obrazów.

Panel sterowania

Delikatnego odświeżenia dopatrzeć się można w niemal wszystkich widokach Panelu sterowania – zarówno w Czyszczeniu, Bezpieczeństwie czy statystykach dotyczących zużycia baterii.

Chmura Xiaomi

Lekkie odświeżenie jest widoczne również w wyglądzie menu Chmury Xiaomi. Opcje związane na przykład z lokalizacją urządzenia są teraz ulokowane w formie dużych, czytelnych kafelków.

Film

Oto nagranie prezentujące nie wszystkie – ale większość – funkcjonalności MIUI 12 by Xiaomi.eu.

Kiedy wydanie Xiaomi.eu?

W momencie pisania tego artykułu (30 kwietnia, godz. 22:30) wiemy, że Xiaomi.eu w nowej wersji MIUI 12 będzie budowane w sobotę, po naprawieniu wszystkich poprawek dotyczących Ustawień. Wydania należy więc spodziewać się w sobotę wieczorem bądź w niedzielę rano. Będzie to wersja 20.4.30 – jedynym urządzeniem, które na ten moment będzie mieć aktualizację z innym oznaczeniem, jest Redmi Note 7, dla którego aktualizacja 20.4.30 nie została wydana przez Xiaomi.

Redmi Note 8 oraz Mi CC9e nie będą mieć 20.4.30 – aktualizację do MIUI 12 beta otrzymają w późniejszym terminie wraz z wydaniem przez Xiaomi aktualizacji do Androida 10 dla tych modeli.

Czytaj też:  Lei Jun ujawnia typ i przedział cenowy pojazdów elektrycznych Xiaomi

Aktualizacja będzie zawierać wszystkie poprawki Xiaomi.eu znane z MIUI 11 – z uwagi na zmiany związane z MIUI 12 muszą one zostać odpowiednio poprawione, szczególnie w kwestii panelu powiadomień (obecnie poprawek w tej kwestii nie ma w ROM-ie). Jeśli będą jakieś odchylenia od normy – będziemy informować na bieżąco.

Lista zmian znajduje się w tym miejscu – będzie ona jeszcze edytowana w miarę rozwoju sytuacji. Nie wszystkie dane znajdujące się w changelogu bądź znanych problemach są aktualne (problem z Motywami został już naprawiony). Oczywiście w momencie wydania ROM-u pojawi się również artykuł i wątek na forum poświęcony tej aktualizacji.

Aktualizacja nie wymaga wipe – aczkolwiek można je wykonać. Na Redmi Note 7 po aktualizacji bez czyszczenia danych telefon po prostu mulił, a czasem nie reagował w ogóle. Wykonanie wipe rozwiązało te problemy.

Kiedy Global?

Nie wiemy. MIUI China w wersji stabilnej planowane jest na czerwiec (dla I etapu), a etapy wydawania tej wersji ROM-u są podzielone na 3 etapy:

  • I etap: Mi 10 Pro, Mi 10, Mi 10 Youth Edtion, Mi 9 Pro 5G, Mi 9 Transparent edition, Mi 9, Redmi K30 Pro Zoom Edition, Redmi K30 Pro, Redmi K30 5G, Redmi K30, Redmi K20 Pro Premium Edition, Redmi K20 Pro, Redmi K20.
  • II etap: Mi Mix 3, Mi Mix 2S, Mi CC9 Pro, Mi CC 9, Mi CC 9 Meitu Edition, Mi 9SE, Mi 8 Pro, Mi 8 Explorer Edition, Mi 8, Redmi Note 8 Pro, Redmi Note 7 Pro, Redmi Note 7.
  • III etap: Mi CC9e, Mi Note 3, Mi Max 3, Mi 8 Lite, Mi 8SE, Mi Mix 2, Mi 6X, Redmi Note 8, Redmi 8, Redmi 8A, Redmi 7, Redmi 7A, Redmi 6 Pro, Redmi 6, Redmi 6A, Redmi Note 5, Redmi S2, Mi 6.
Czytaj też:  Lei Jun ujawnia typ i przedział cenowy pojazdów elektrycznych Xiaomi

Aktualizacji nie dostaną Mi Pady. Powyższa lista dotyczy urządzeń mających China ROM – obecne modele mające tylko Global, takie jak Redmi Note 6 Pro czy POCO F1 również powinny aktualizację do MIUI 12 otrzymać. W przypadku niektórych urządzeń aktualizacja do MIUI 12 może zbiec się z aktualizacją do nowej wersji Androida – testy Androida 10 trwają na Redmi Note 8, Redmi 8/8A, Redmi 7/7A, Redmi Note 8T.

Jeśli macie jakieś pytania związane z nowym MIUI bądź chcielibyście się czegoś dowiedzieć o nim – zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach, postaramy się na nie odpowiedzieć.

Podziel się:

Posiadacz telefonów Xiaomi od grudnia 2016 roku. Tłumacz MIUI na język polski. Lubi odkrywać różne nowości w oprogramowaniu - wiele wiadomości na temat nowych funkcjonalności wychodzi właśnie od niego. Pomaga ludziom w różnych kwestiach związanych z Xiaomi. Kontakt: Telegram bądź forum miuipolska.pl bądź e-mail.