T-Mobile oraz SpaceX niedawno połączyły siły i ogłosiły wspólny sukces w dziedzinie łączności satelitarnej. W sieci pojawiły się też plotki, jakoby Apple również zapewniło tę łączność w nadchodzących modelach iPhone 14. Przyszedł i czas na telefony z Androidem.
Łączność satelitarna w następnej wersji systemu Android
Biorąc pod uwagę nacisk na łączność satelitarną, jest tylko kwestią czasu, zanim zaangażują się w to również producenci smartfonów z systemem operacyjnym Android. Aby im to ułatwić, Hiroshi Lockheimer — wiceprezes ds. Androida oraz innych usług Google — poinformował, iż kolejna wersja Androida będzie posiadała wbudowaną obsługę łączności satelitarnej.
Na oficjalnym profilu na portalu Twitter umieścił on poniższy wpis, w którym możemy przeczytać, iż łączność ta trafi do smartfonów z systemem Android posiadających kolejną wersję tego systemu. Po wydaniu Androida 13 obsługa łączności satelitarnej może pojawić się tylko w Androidzie 13L – jeśli Google zdecyduje się go wydać, lub w Androidzie 14.
Google, dodając obsługę łączności satelitarnej do systemu operacyjnego, ułatwi producentom smartfonów działających pod kontrolą Androida wdrożenie tej technologii w nadchodzących telefonach.
Na targach IFA 2022 dyrektor generalny Qualcomm, Cristiano Amon, również poinformował, iż trwają już prace nad dodaniem możliwości komunikacji satelitarnej do modemów Snapdragon Connect. Nie ma jednak jasnego harmonogramu, kiedy z tej łączności będzie można skorzystać w praktyce.
Większość firm upatruje w łączności satelitarnej nadziei na likwidację “białych plam” sieci komórkowej, czyli obszarów, gdzie trudno jest uzyskać zasięg jakiegokolwiek operatora komórkowego. Na pewno w obecnych czasach łączność ta nie może jednak zastąpić tradycyjnych wież sieci komórkowych, ponieważ na chwilę obecną posiada ona przepustowość wystarczającą tylko do jednoczesnej obsługi kilku tysięcy połączeń głosowych oraz wiadomości SMS. Nie obsługuje ona dużej przepustowości pod kątem mobilnego Internetu. Ma ona zatem na celu pomóc przede wszystkim użytkownikom w strefach, gdzie pokrycie sieci jest zerowe, oraz w razie kryzysowych sytuacji, gdzie standardowa łączność zawodzi.
Źródło: AndroidPolice