To Xiaomi MI 10 w wersji europejskiej nie ma wsparcia dla dwóch kart SIM?!
Niestety nie ma. Ale da się to obejść.
Wraz z premierą MI 10 na polskim i europejskim rynku doznaliśmy niemałego szoku. Otóż okazało się, że Xiaomi w kolejnym flagowcu (za całkiem sporą cenę) oszczędziło na wsparciu dwóch kart SIM.
Brak obsługi dual SIM nie dotyczy co ciekawe wersji chińskiej Xiaomi MI 10.
Dual SIM to coś co było wyróżnikiem w Xiaomi od paru lat
Wszystko zaczęło się parę lat temu, kiedy polscy operatorzy komórkowi zaczęli oferować “karty do Internetu” czyli karty SIM z planem taryfowym na dane mobilne. Takich kart mogliśmy używać np. w zewnętrznych modemach LTE i cieszyć się “mobilnym” internetem gdziekolwiek jesteśmy.
Właśnie, trzeba było brać ze sobą router, który owszem był z reguły niewielkich rozmiarów ale zawsze to dodatkowy sprzęt, który zabieramy ze sobą. A gdyby tak użyć tej karty wraz z naszą normalną kartą do dzwonienia w jednym telefonie? Albo korzystać jednocześnie ze służbowej karty i naszej osobistej? Wtedy przydaje się dual SIM w telefonie.
Standard dwóch kart SIM w telefonie był dostępny od początku w chińskich telefonach, czyli wtedy jeszcze mało popularnych u nas marek jak ZTE, Lenovo, Nubia itp. W Polsce, producenci jak Samsung, Motorola czy Sony takich telefonów nie posiadało, a tym bardziej we flagowcach.
Pierwszym telefonem dual SIM Xiaomi był Redmi 1S; telefon z serii budżetowej, oferowany wtedy tylko na rynku azjatyckim.
Do segmentu flagowców dual SIM trafił od modelu MI Note (tak wtedy ten model uznawaliśmy jako flagowy na równi z serią MI). Posiadał on wsparcie dla dwóch kart SIM (jednej micro i drugiej nano). Telefon zapewniał łączność dual SIM w standardzie passive – czyli mogliśmy korzystać z danych mobilnych drugiej karty i móc odbierać połączenia na pierwszej, choć niemożliwe było jednoczesne pobieranie danych w trakcie trwającego połączenia. Dodatkowo tylko jedna karta mogła w danym czasie pracować w standardzie LTE.
Następne flagowce i wszystkie pozostałe urządzenia Xiaomi posiadały wsparcie dla dwóch kart SIM. Począwszy od Xiaomi MI 5 także w wersji europejskiej nie było różnic w standardach SIM w stosunku do wersji chińskich. Dziś możemy korzystać z obu slotów SIM w standardzie 4G LTE, a wkrótce nawet 5G. Niestety regułę tę Xiaomi przerwało we flagowcu z 2020 roku na rynku europejskim.
Funkcjonalność dwóch kart SIM wciąż jest przydatna.
Dlaczego w Xiaomi MI 10 Global nie ma wsparcia dual SIM?
Okazuje się, że sprzętowo ten telefon jest praktycznie taki sam jak dla wersji chińskiej (której zrobiliśmy recenzję tutaj). Xiaomi nie produkowałoby tak drogiego urządzenia w dwóch odmianach sprzętowych. Jeden, fizyczny slot SIM wymaga przeprojektowania całej płyty głównej, czego producent nie zrobi, przy i tak wysokiej cenie telefonu.
W wydaniu europejskim Xiaomi MI 10 ograniczony jest jedynie przez oprogramowanie Global (i oczywiście tackę SIM w wersji single). Niestety nawet posiadając tackę SIM od wersji chińskiej nie uzyskamy dual SIM jeśli nie zmienimy oprogramowania.
Rozwiązaniem problemu jest rom MIUIPolska
Tak się składa, że system od MIUIPolska/xiaomi.eu bazuje na wersji chińskiej (posiada wszystkie funkcjonalności Google i nie tylko), tak więc odblokowując bootloader w MI 10 Global i instalując oprogramowanie MIUIPolska możemy mieć funkcjonalność dual SIM, czego dowodzą poniższe zdjęcia:
Testowany model to M2001J2G czyli wariant Global z zainstalowanym już romem MIUIPolska/xiaomi.eu. Jak widać dwie karty SIM są wykrywane i działają, czego nie można było uzyskać wkładając samą tackę dual SIM.
Jak zawsze instrukcja do instalacji romu na MI 10 dostępna jest u nas w dziale z Poradnikami instalacji.
Ważne: opisywany problem dotyczy także wersji MI 10 PRO Global.
Niestety tackę dual SIM do MI 10 musimy dokupić sami.
Możemy ją sprowadzić z aliexpress lub kupić w MiCenter tutaj.