Google udoskonala ochronę prywatności

Adam Błażejewski
1 komentarz(y)

Nawet najbardziej dbający o prywatność użytkownicy często zmuszeni są do skonfigurowania jakiejś swojej obecności w Internecie. Udostępniając swoje dane w sieci, ryzykujemy utratę kontroli nad nimi. Większość z nas do wyszukiwania informacji o różnych osobach używa wyszukiwarki Google. Aby chronić prywatność użytkowników, ta wyszukiwarka wprowadza nowy sposób żądania usunięcia wyników wyszukiwania zawierających dane osobowe.

Nowe narzędzie ochrony prywatności Google

Nie każdy jest świadomy, a też nie każdy chce, aby jego dane, chociażby takie jak data urodzenia, orientacja seksualna lub adres były wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google. Mało kto wie, iż istnieje formularz żądania usunięcia treści doxxing z wyników wyszukiwania. Niestety jest on traktowany jako jeden z wielu dokumentów pomocniczych, co znacznie utrudnia jego znalezienie. Podczas konferencji Google I/O 2022, która odbyła się na początku tego roku, Google poinformowało o łatwiejszym dostępie do tego narzędzia za pośrednictwem swoich aplikacji. Od niedawna niektórzy użytkownicy informują, że opcja ta pojawia się w wersji w aplikacji Google na Androidzie (w wersji beta).

Zakładka „Wyniki o Tobie” pojawia się jako wybór po dotknięciu ikony profilu w prawym górnym rogu aplikacji Google, tuż pod opcją usunięcia ostatnich 15 minut historii wyszukiwania. Kliknięcie przycisku „Dowiedz się więcej” na stronie nowej funkcji wyjaśnia, w jaki sposób użytkownik może znaleźć wyniki wyszukiwania na swój temat oraz daje możliwość ich usunięcia. Przy wysyłaniu żądania użytkownik może określić, czy strony udostępniają dane osobowe takie jak numer telefonu czy adres, naruszają nasze prawa autorskie, czy też wyświetlają nieaktualne dane.

Wszystkie prośby użytkownika o usunięcie wyników wyszukiwania wyświetlane będą w panelu w zakładce „Wyniki dotyczące Ciebie” po kliknięciu ikony profilu w aplikacji Google. Istnieją również dedykowane zakładki dla aktywnych, zatwierdzonych i odrzuconych żądań. Na chwilę obecną narzędzie to dostępne jest tylko dla wybranej grupy użytkowników wersji beta, o czym świadczy etykieta „dogfood” widoczna na górze ekranu. Możemy jednak spodziewać się, iż wkrótce narzędzie to trafi do wszystkich użytkowników.

Źródło: androidpolice

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner