Bezpłatny roaming w ramach Unii Europejskiej przedłużony o 10 lat

Adam Błażejewski
0 komentarz(y)

Unia Europejska przez kolejne 10 lat będzie nadal zapewniać dostęp do darmowego roamingu. Uniemożliwi to operatorom nakładanie dodatkowych opłat dla podróżnych z lub do któregokolwiek z 27 państw członkowskich UE.

Dzięki tym regulacjom, wprowadzonym w życie 5 lat temu, położono kres opłatom roamingowym, a tym samym uniemożliwiono operatorom nakładanie opłat za korzystanie z ich sieci podczas pobytu poza macierzystym krajem. Znowelizowane przepisy wydłużają te regulacje o kolejne 10 lat, ale wprowadzają też zmiany w jakości świadczonych usług.

Przede wszystkim: za granicą klientom będą oferowane te same usługi, które posiadają oni w swoim kraju pod warunkiem, że sieci, z którymi się oni łączą, je obsługują. Przykładowo jeśli dana taryfa zawiera wsparcie dla sieci 5G, to sieć roamingowa również musi ją u siebie posiadać (o ile ją wspiera). Od teraz operatorzy będą musieli również informować swoich klientów o zakresie usług, na jakie mogą liczyć. Ponadto zostali oni zobowiązani do wysyłania SMS-ów z informacją, gdy istnieje możliwość podwyższenia opłat za daną usługę.

Nowe przepisy poprawią informowanie klientów korzystających z roamingu również o numerach alarmowych w danym kraju. Oznacza to, że jeśli nie możemy uzyskać w jakimś kraju dostępu do ujednoliconego numeru alarmowego 112, operator będzie musiał oferować dla niego darmową alternatywę.

Oczywiście operatorzy nadal będą posiadali mechanizmy, które mają zapobiec nadużywaniu zasad dotyczących korzystania z danych mobilnych w roamingu po cenach obowiązujących w macierzystym kraju, np. w Polsce (czyli tzw. polityka uczciwego korzystania). Z pewnością jednak przedłużenie obowiązujących regulacji o kolejną dekadę ucieszy wiele osób wybierających się za granicę, np. na wakacje.

Żródło: GizChina

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner