Android One vs. MIUI 9 – 1:0. Xiaomi kasuje Tweeta

Android One vs. MIUI 9 – 1:0. Xiaomi kasuje Tweeta

W ubiegłym tygodniu Xiaomi opublikowało na Twitterze ankietę, w której zaproponowało głosowanie nad wyborem pomiędzy MIUI 9, a czystym Androidem One. Po pewnym czasie wpis został skasowany.

To wie każdy, kto zetknął się z Xiaomi: w zasadzie wszystkie urządzenia chińskiego producenta pracują pod kontrolą różnych wersji systemu Google, w bardzo znaczący sposób zmodyfikowanych nakładką MIUI. W zasadzie, ponieważ jest jeden model w portfolio firmy, w którym odnajdziemy czysty system Android – Mi A1 z Androidem One.

Początkowo wielką zagadką dla wszystkich śledzących profil firmy było zniknięcie wpisu z Twittera. Rychło jednak okazało się, że prawdopodobnym powodem takiego kroku był wynik głosowania. Wynik, który chyba zdecydowanie nie był po myśli Xiaomi. Użytkownicy Twittera bowiem zagłosowali w stosunku 57% głosów dla czystego Androida, a 43% dla MIUI.

Jak donoszą zagraniczne serwisy, w głosowaniu wzięło udział ponad 14 tysięcy użytkowników Twittera. Dlatego też dziwnym jest posunięcie Xiaomi. Tym bardziej, że nikt nie oczekiwałby porzucenia MIUI na rzecz czystego systemu. Wszak MIUI to nakładka będąca znakiem rozpoznawczym producenta, wręcz synonimem Xiaomi. Uznawana przez wielu, jeśli nie za najlepszą, to jedną z najlepszych na rynku. Pojawienie się Androida nieskażonego ingerencją nakładki, zdecydowana większość fanów marki potraktowała jako ciekawostkę i swego rodzaju eksperyment.

Zobacz też:  Ulepszony tryb czytania w MIUI 12 - być może wkrótce?

Z drugiej jednak strony, wynik głosowania wskazuje coś, co może nie do końca potwierdzać właściwość inwestycji w nakładkę, czyli potrzebę wielu użytkowników posiadania systemu wprost spod „igły” Google. Albo systemów alternatywnych, na co wskazuje popularność systemów, które rozwijane są na XDA-Developers – choćby LineageOS, ResurrectionRemix, ParanoidAndroid, czy wiele, wiele innych.

Cała sprawa, choć nieco komiczna, wygląda nieco dziwnie. A może po prostu Tweeta skasowano omyłkowo…?

Źródło: XDA Developers, GSM Arena


Z Xiaomi i MIUI od września 2013 roku. Pasjonat wszelkie rodzaju urządzeń elektroniki użytkowej, sztuk walki, muzyki chóralnej i poprawnej polszczyzny. Kilkanaście lat poświęcił pracy redaktorskiej i recenzenckiej na portalach FrazPC.pl oraz Tablety.pl.