Niniejszym postem chciałbym przybliżyć i jednocześnie wyjaśnić kwestię aktualizacji baz Androida w systemie MIUI na nasze telefony Xiaomi. Sprawa ta dla jednych jest kontrowersyjna, dla innych nie. Regularnie pojawiają się pytania o to “czy mój Xiaomi XXX dostanie aktualizację do Androida 7 czy 8?”.
Postaram się wypisać urządzenia z potencjałem na aktualizację bazy najlepiej jak umiem, nie powołując się i nie odnosząc się do różnych wpisów w “popularnych mediach”, gdzie krążą wymyślone i niepodparte żadnymi dowodami listy urządzeń Xiaomi z planowanymi aktualizacjami Androida. Moje wyjaśnienia i przypuszczenia będę opierał wyłącznie na swoim kilkuletnim doświadczeniu z Xiaomi i dostępem do niepublicznych kompilacji MIUI.
Listy z aktualizacjami?
Tak naprawdę Xiaomi nigdy nie publikuje oficjalnych list urządzeń z aktualizacjami Androida. Za prawdziwe informacje można uznać nabory na beta-testerów Androida X na forum en.miui.com. Jeśli taka informacja się pojawia, to znaczy że faktycznie Xiaomi pracuje nad wyższą wersją na dany telefon i szuka osób do pomocy. Listy urządzeń krążące po internecie są wyssane z palca. W rzeczywistości aktualizacje Androida nie są z góry zaplanowane na żadne z urządzeń (a tym bardziej dla całego stosu telefonów), a powstają gdy Xiaomi chce przetestować nowe funkcje czy API od Google lub przygotować kod pod nowe procesory w nowych modelach.
W internecie możemy trafić na listy urządzeń z aktualizacjami do nowych wersji MIUI (np. MIUI 9) i to się zgadza, jednak wraz z aktualizacjami MIUI nie idą nowsze wersje baz Androida.
Co przynosi aktualizacja bazy Androida?
Generalnie wszystko to co daje Android i jest widoczne “pod maską”. Innymi słowy kod nowego Androida, nowe API (a zatem nowe możliwości tworzenia aplikacji, usprawnienia w ich działaniu itp.), wsparcie dla nowych urządzeń Bluetooth, poprawki bezpieczeństwa itp. Jednak wszystkie inne “widoczne” nowości nie są odzwierciedlone bezpośrednio w systemie MIUI. Jeśli nowa wersja Androida wprowadza np. Doze czy nowy sposób powiadomień to MIUI już to ma wcześniej zaimplementowane lub ma własne rozwiązania, które najczęściej “wychodzą poza” wyłączność dla danej bazy. Nowe funkcje mogą znaleźć się w aktualizacjach MIUI na urządzeniach, które nie dostały wcale aktualizacji bazy Androida.
Można to ująć w ten sposób, że więcej zmian i nowości przyniosą cotygodniowe aktualizacje MIUI niż podbicie bazy Androida przez Google. Oczywiście nie można też cofać się z implementacją nowych funkcji dla niższych Androidów jeśli API na to nie pozwala, stąd np. brak dzielonego ekranu na Androidzie 5.0 w MIUI.
Przewidywane aktualizacje Androida w Xiaomi
Z reguły dany model Xiaomi wychodzi na aktualnie dostępnym Androidzie i otrzymuje maksymalnie jedną aktualizację bazy w ciągu swojego “życia” jeśli chodzi o serię MI. Z serią Redmi jest oczywiście gorzej i aktualizacje bazy zdarzają się bardzo rzadko. Dużo zależy też od popularności modelu, czy jest “flagowy” dla serii, czy potrzebne są pewne zmiany w systemie wymagane przez rynki Global i operatorów, a także (i to też jest ważne) czy producent procesora pozwolił na taką aktualizację udostępniając źródła dla nowych Androidów.
Podobnie jeśli jakaś reguła sprawdzała się do tej pory, to także nie oznacza iż będzie spełniała się w przyszłości.
Oto moja lista urządzeń z przewidywaną aktualizacją bazy Androida:
- Mi6: flagowy model, aktualizacja do Androida Oreo (8.0) od stycznia dla wersji Xiaomi.eu/China i Global Dev. Być może będzie aktualizacja w przyszłości jeszcze do 8.1 aczkolwiek nie jest to pewne na chwilę obecną. Global Stable na 8.0 długo później.
- Mi Mix 2: aktualizacja do 8.0 od xiaomi.eu i Global Dev.
- Mi Note 3: brak informacji o aktualizacji do 8.0 na chwilę obecną, choć wierzę że będzie.
- Mi A1: jest aktualizacja do 8.0 od Google/Xiaomi.
- Mi 5x: małe prawdopodobieństwo na 8.0 – model typowo chiński, ale może kiedyś…
- Mi 5: aktualizacja do Androida 7 w 2017, a w 2018 pewna aktualizacja do Androida Oreo od xiaomi.eu.
- Mi Mix, Mi Note 2, Mi 5s, Mi 5s Plus: jednokrotna aktualizacja Androida została wydana na te urządzenia. Nie należy się spodziewać nowszych, a już na pewno nie do 5s, 5s plus czy Mix z uwagi na praktyczny brak sprzedaży na rynkach Global.
- Mi 5c: fantazja Xiaomi z ich własnym procesorem nie przyniosła rozwoju oprogramowania tego CPU, toteż nie ma co liczyć by typowo chiński model miał aktualizację.
- Redmi Note 5A/5A Lite, Redmi 5/5 Plus: modele nowe, z Androidem 7.1 – teoretycznie możliwa jest aktualizacja w przyszłości do 8.0 ale to moim zdaniem wyniknie z potrzeby rynków Global i popularności, aniżeli z samej chęci Xiaomi.
- Redmi Note 4 Snapdragon: dobrze przyjęty telefon na rynku Global, duża popularność sprawiła, że dostał już Androida 7.0 (z początkowego 6.0). Model będzie zastąpiony przez Redmi Note 5 lub Redmi 5, a więc nie należy się spodziewać ponownej aktualizacji.
- Redmi 4X: model Global z aktualizacją do 7.1 także dla China/xiaomi.eu. Więcej nie będzie.
- Redmi 4A: aktualizacja do Androida 7 odbyła się dla linii Global Dev i Stable.Jednak wersja chińska bazuje na 6.0 toteż i xiaomi.eu pozostaje w takiej bazie.
- Redmi 4 Pro: brak aktualizacji do Androida 7. Ponoć problemy Xiaomi z implementacją nowej bazy do tego modelu lub co bardziej prawdopodobne grupy developerskie przerzucone do prac nad nowszymi modelami.
- Redmi Pro: flagowy niegdyś Redmi. Cóż. Mediatek i wszystko jasne, niepubliczne źródła dla producentów, wycofywanie się firmy z produkcji nowych CPU. Pozostanie na 6.0.
- Redmi Note 4 MTK: Mediatek, można zapomnieć o 7.0.
- Redmi Note 3 MTK, Note 2 MTK: jak wyżej, początek i koniec na 5.0
- Redmi Note 3 Snapdragon kenzo: pierwszy Redmi Note na rynek Globalny. Dostał już aktualizację do 6.0 jakiś czas temu i to tyle dla tego modelu. Tajwański model “kate” także nie ma co liczyć na coś więcej.
- Redmi 3 i 3s: jak wyszły tak zostaną z odpowiednio 5.1 i 6.0.
- MiPad 2/3: Intel i MTK…
- Mi4c, Mi4s, Mi Note Pro: ciekawy przypadek modeli typowo chińskich z początkowym 5.1 i aktualizacją do Androida 7.0 – ale nic więcej.
- Mi4, MI Note: jednokrotna aktualizacja do 6.0 już była, wsparcie Xiaomi zakończone.
Niewymienione powyżej modele np. Mi2, Redmi 1/2 czy MiPad nie zostały już tu wspomniane. Archaiczne (niestety) urządzenia bez wsparcia na dzień dzisiejszy.
Podsumowanie
Powyższe rozważania należy traktować dosyć luźnie choć nie brakuje tutaj sensownych obserwacji. Do tej pory, może z dwoma wyjątkami (Mi3 i Mi2) telefony Xiaomi otrzymywały jedną aktualizację bazy Androida i na tym koniec. Co oczywiście jak wiadomo nie wykluczyło tych telefonów z aktualizacji systemu MIUI nawet do wersji 9! Większość modeli otrzymuje wsparcie tygodniowe aż po dzień pisania tego tekstu. Stare modele np. Mi5 czy Note 3 Pro pracują wciąż bardzo wydajnie, płynnie i bezpiecznie mimo, że ich bazy Androida nie są najnowsze.
Tendencja rozwojowa Xiaomi oparła się na produkcji jak największej liczby modeli rocznie dla jak najszerszej grupy odbiorców (duże i małe ekrany, odciski palców z przodu i z tyłu, jedna czy dwie kamery, IPS lub OLED itp) na jak największą liczbę rynków. Porównując te liczby do innych producentów np. Sony czy Samsung, Xiaomi ma znacznie więcej modeli potencjalnie “do zaktualizowania” o nowego Androida co chyba przerasta możliwości tego producenta.
Za to aktualizacje systemu MIUI wykonywane są automatycznie dla wszystkich model, a to społeczność odpowiada za testowanie wydań z uwagi na popularny w Xiaomi kanał Beta. Implementacja wersji Androida to znacznie “grubsza” sprawa i na nią decyduje się producent tylko w pewnych konkretnych przypadkach opisanych wyżej.