Xiaomi zmuszone do szukania innych ekranów?

Dostarczaniem sprzętu potrzebnego do testowania najnowszych softów dla użytkowników MIUIPolska zajmuje się firma ILTRADE z Warszawy.
Xiaomi zmuszone do szukania innych ekranów?

Tak naprawdę nie tylko Xiaomi, ale i kilka innych firm, zostały zmuszone do szukania nowych ekranów. Powód? Apple!

Coraz więcej modeli smartfonów zostaje wyposażonych w wyświetlacze OLED. To naturalne, bo te, choć wciąż dalekie od doskonałości, już okazały się znacznie lepsze od ekranów LCD. Wyraźniejszy obraz, prawdziwa czerń, znakomity kontrast, a przede wszystkim znacznie niższe zużycie energii. Tak w skrócie można scharakteryzować OLED. No i nie zapominajmy o najważniejszym – możliwości produkcji wyświetlaczy „foliowych”, elastycznych.

Nic zatem dziwnego w tym, że większość producentów na rynku wyposaża swoje (głównie flagowe) smartfony w wyświetlacze wykonane w tej technologii. Nawet Apple, które od zawsze było kojarzone z Retiną, zwróciło uwagę na OLED, wyposażając w tego typu matrycę swoje najnowsze dziecko – iPhone X. I tu zaczyna się problem, którego powodem jest właśnie gigant z  Cupertino.

Zarówno LCD, jak i OLED, są ustawicznie ulepszane. I to nie ulega wątpliwości. Problemem natomiast jest kwestia możliwości produkcyjnych. Te ostatnie, zwłaszcza dla OLED, są bardzo wymagające. To z kolei powoduje, że ich produkcja nie może następować tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku LCD. Skoro już jesteśmy przy zaopatrywaniu, nie jest tajemnicą, że jednym z największych producentów wyświetlaczy na świecie jest Samsung. Jak mówią doniesienia, koreański potentat ma dostarczyć 50 milionów matryc do telefonów iPhone X. Co więcej, ta liczba ma się zwiększyć w 2018 roku. Appe w tak dużym stopniu „pożera” zasoby rynkowe, że kolejny z wielkich producentów matryc, firma LG, jest również rozważana jako ta, która ma wesprzeć Samsunga w dostarczaniu podzespołów dla jabłuszkowego giganta. Co gorsza – dla innych producentów smartfonów – Apple planuje, z różnych względów, wyposażenie kolejnych generacji  iPhone w ekrany AMOLED, których największym producentem również jest Samsung.

To wszystko powoduje, że inni producenci, nie będący takimi kluczowymi odbiorcami, jakim jest Apple, muszą poszukiwać nowych źródeł dostaw wyświetlaczy. Ba! Nowych technologii. Jak donosi źródło, z największymi problemami w tym względzie borykają się najwięksi producenci z Chin – Xiaomi, Huawei i Oppo. Rozwiązaniem może okazać się wyposażanie telefonów w matryce mini-LED, jako alternatywnych dla AMOLED. Rozmowy z producentami z Tajwanu już się rozpoczęły, a matryce tego typu miałyby trafić do urządzeń wprowadzanych na rynek w drugiej połowie bieżącego roku.

Przy okazji, warto uspokoić czytelników. Pisząc o mini-LED, nie mamy na myśli tego, co możecie zaobserwować choćby w przypadku reklam świetlnych. To technologia znacznie bardziej dopracowana, zaś ekrany w niej wykonane, w kwestii jakości wyświetlanego obrazu nie odbiegają jakością od AMOLED.

Źródło: Xiaomi Today, Micro LED INFO

[AuthorRecommendedPosts]
 • Kitajec

  Brzmi ciekawie, ale ekrany mini/micro-LED (niech się zdecydują w końcu na nazwę), potrzebuję parę lat na dopracowanie i wypuszczenie prototypów. Najbardziej i tak mnie zadziwia poziom produkcji niebotycznie drogiego iPhone X. A może połowę z tych produkowanych wyświetlaczy rzucają od razu do serwisów, bo tak się tłuką? :)

  • Miku

   Podobno wyświetlacze w iPhone X bardzo szybko się wypalają więc może w zapasie zamówili do pary każdego urządzenie zapasówkę :P Jak w Mi7 nie będzie OLED to żaden krok w przód… Snap845 to nie jest wielki przeskok. Może zintegrują jak Vivo fingerprint w ekranie, ale tam też jest Super Amoled, a nie OLED.

 • Daniel Świder

  „ma wesprzeć Samsunga w dostarczaniu podzespołów dla jabuszkowego giganta.” Prosze porawic blad.

 • Taz

  I bardzo dobrze… Nie kupiłbym Mi7 wiedząc że ma amoleda od samsunga. Po tym jak kupiłem S8+ i muszę się bujać z różowym ekranem, nigdy więcej nic z amoledem, chyba że to poprawią. Natomiast nikomu szajsunga nigdy nie polece, to jak zachowuje się ta firma to kpina…

 • Daniel Świder

  Przeciez Xiaomi uzylo juz w modelu Redmi Pro ekran oled od chinskiego producenta. Nie slyszalem narzekan na jego jakosc. Nie mozna isc dalej w tym kierunku?

  • raksoza

   Zielone wypalenia w miejscach interfejsu, czarne plamy widoczne na brązowym tle ;)

  • Sebastian Kamiński

   akurat miałem redmi pro z ekranem boe, kiepsko, po pół roku użytkowania wypalenie na górnym pasku