Xiaomi wprowadza RAMDISK dla smartfonów

Maciej Rosiński
7 komentarzy

Technologia sama w sobie nie jest nowa, choć dotychczas stosowana była w komputerach PC. Nowością natomiast jest jej pojawienie się w smartfonach. RAMDISK Trial Mode, bo tak nazywa to Xiaomi, zostało właśnie wprowadzone w smartfonie Mi 10 Ultra.

Technologia RAMDISK wykorzystuje pamięć RAM jako swego rodzaju wirtualny dysk do przechowywania danych. Największą zaletą tej technologii są czasy dostępu do danych przechowywanych w dedykowanym sektorze modułów pamięci operacyjnej, nieporównywalnie krótsze od tych, z jakimi mamy do czynienia w przypadku dostępu do danych zapisanych w fizycznym magazynie danych.

Oczywiście w partycji, czy sektorze RAMDISK sensownym jest przechowywanie danych – nazwijmy je – aktywnych, czyli aplikacji. Nie ma sensu i nie temu RAMDISK ma służyć, pakowanie doń danych stałych, choćby typu pliki mediów.

Dość napisać, że w konstrukcji wspomnianego Xiaomi Mi 10 Ultra wykorzystano moduły pamięci operacyjnej klasy LPDDR5 i kości UFS 3.1 na potrzeby magazynu danych. Na czym polega różnica? Na prędkościach odczytu/zapisu danych. W przypadku UFS 3.1 to 1700+ MB/s dla odczytu i 750+MB/s dla zapisu. Dla porównania, wspomniane moduły RAM oferują prędkości na poziomie 44 GB/s.

Aby skorzystać z funkcji RAMDISK Trial Mode w Mi 10 Ultra, należy w sekcji “Szybka instalacja” Centrum Gier zainstalować tryb Game Trial. Jak zapewnia producent, instalacja gry Peace Elite w tym trybie zajmuje… 10 sekund!

Na tę chwilę dziesięć gier wspiera obsługę technologii RAMDISK Trial Mode , a wśród nich są m.in.: QQ Speed, Glory of the King i wspomniana Peace Elite. Skorzystanie z RAMDISK ma jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę. W przypadku chęci odinstalowana gry, zostanie ona usunięta bez pozostawienia jakichkolwiek, nawet śladowych plików w pamięci telefonu.

Zła wiadomość jest taka, że RAMDISK to wciąż pamięć krótkotrwała. Co z tego wynika? Jeśli w trakcie rozgrywki wypróżnicie baterię, aż do restartu telefonu, aplikacja zainstalowana w RAMDISK zniknie bezpowrotnie. A raczej do chwili ponownej jej instalacji… ;) Oczywiście Xiaomi oferuje możliwość czy funkcję transferu gry do “zwykłej” pamięci urządzenia.

Źródło i fot.: Gizmochina

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner