Xiaomi prezentuje Loop LiquidCool — nową technologię odprowadzania ciepła

Adam Błażejewski
1 komentarz(y)

Dzisiaj Xiaomi zaprezentowało swoją przełomową technologię w odprowadzaniu ciepła. Jej nazwa to Loop LiquidCool. Zainspirowana została rozwiązaniami chłodzącymi stosowanymi w przemyśle lotniczym.

Technologia ta wykorzystuje efekt kapilarny, który przyciąga płynny czynnik chłodzący do źródła ciepła, odparowuje, a następnie skutecznie rozprasza ciepło w kierunku chłodniejszego obszaru, aż czynnik skrapla się i jest przechwytywany przez jednokierunkowy zamknięty kanał zapętlony. W porównaniu z konwencjonalnymi komorami parowymi, ta nowa technologia ma dwukrotnie większe możliwości chłodzenia. Xiaomi zamierza wprowadzić technologię Loop LiquidCool do swoich produktów w drugiej połowie 2022 roku.

Obejmuje ona pierścieniowy system rurek cieplnych, który składa się z parownika, skraplacza, komory napełniania oraz rur gazowych i cieczowych. Umieszczony przy źródłach ciepła parownik zawiera czynnik chłodniczy, który odparowuje, gdy smartfon jest pod dużym obciążeniem.  Przepływ gazu i powietrza jest następnie kierowany do skraplacza, gdzie gaz ponownie zamienia się w ciecz. Później płyny te są wchłaniane i gromadzone przez maleńkie włókna w komorze uzupełniania, która napełnia parownik, co sprawia, że jest to system samowystarczalny.

Najnowsza technologia wykorzystuje tę samą metodę, co chłodzenie cieczą VC, jednak nowy współczynnik kształtu powoduje znaczną różnicę w wydajności. Ponieważ konwencjonalne systemy VC nie mają oddzielnych kanałów dla gazów i cieczy, gorący gaz i chłodna ciecz mieszają się nawzajem, szczególnie przy dużym obciążeniu. W nowej technologii pompa w kształcie pierścienia ma specjalną konstrukcję rury gazowej, która zmniejsza opór przepływu powietrza o 30%, pozwalając na płynniejszy przepływ pary. Maksymalna zdolność przenoszenia ciepła jest zwiększona nawet o 100%.

Kluczowe znaczenie ma wdrożenie struktury zaworu Tesli w komorze napełniania. Jest to zawór jednokierunkowy, który umożliwia przepływ cieczy przez parownik, jednocześnie blokując ruch gazów w niewłaściwym kierunku. Pozwala to na wyższą wydajność cyrkulacji w całym systemie.

Komora parowa zastosowana w Xiaomi MIX 4 została zastąpiona w celach testowych rozwiązaniem Loop LiquidCool Technology. Według Xiaomi, podczas 30-minutowego testu rozgrywki w grze Genshin Impact z maksymalnymi ustawieniami wideo, nowy system chłodzenia utrzymywał temperaturę urządzenia poniżej 47,7℃, a procesor był o 8,6℃ chłodniejszy niż w wersji standardowej.

Zdaniem Xiaomi, dzięki powyższym czynnikom technologia ta może znaleźć zastosowanie w dowolnym rodzaju konstrukcji wewnętrznej. Nowa technologia, dzięki swojej elastyczności, może zapewnić więcej miejsca na akumulator, moduł kamery czy też inne elementy smartfona, co może się odbić pozytywnie na jego wydajności i parametrach.

Źródło: blog Xiaomi

Kup flagowca Xiaomi

z zainstalowanym naszym softem!

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner