Xiaomi nie będzie aktualizować Redmi 8/8A. Koniec wsparcia, które i tak było kiepskie

Kacper Skrzypek
2 komentarze

W drugi dzień Świąt Xiaomi zaktualizowało swoje strony poświęcone polityce aktualizacji smartfonów firmy. Na listę telefonów, na których nie należy liczyć na żadną nową aktualizację oprogramowania, trafiło kilka starszych modeli.

Dla jakich modeli Xiaomi kończy wsparcie?

  • Redmi 8 (olive),
  • Redmi 8A (olivelite),
  • Redmi K30/POCO X2 (phoenix),
  • Redmi K30 5G (picasso).

Nas interesują najbardziej dwa pierwsze modele, bo smartfony z serii Redmi K30 były oficjalnie dostępne tylko w Chinach (POCO X2 zaś w Indiach). Postanowiłem zobaczyć, jak prezentowała się polityka aktualizacji tych smartfonów.

Wydane trzy lata temu budżetowe modele marki nie były oczkiem w głowie producenta pod względem wydawania choćby poprawek zabezpieczeń; zgodnie z danymi znanego telegramowego kanału MIUI Updates Tracker, dla Redmi 8 ostatnia aktualizacja MIUI Global w wersji EEA miała miejsce ponad rok temu, a dokładnie 29 października 2021 r. Od tamtego czasu wieści o nowych poprawkach dla tego modelu pojawiały się wyłącznie w kontekście wersji przeznaczonych na Chiny i Indonezję: ostatnia wzmianka o aktualizacji datowana jest na koniec sierpnia 2022 roku.

Ostatnie aktualizacje dla Redmi 8

Podobnie zresztą sprawa ma się z Redmi 8A: model o nazwie kodowej olivelite swoją ostatnią aktualizację w wersji EEA dostał 4 listopada zeszłego roku. Od tamtego czasu w miarę regularnie była aktualizowana tylko wersja przeznaczona na Indonezję, która ostatnie poprawki zabezpieczeń otrzymała tego samego dnia, co Redmi 8. Informacja o zaprzestaniu aktualizacji to zatem po prostu potwierdzenie stanu, który na rynku europejskim istnieje od ponad roku.

Ostatnie aktualizacje dla Redmi 8A

Jakie modele mogą niedługo spotkać podobny los co Redmi 8 i 8A?

Na liście aktualizowanej przez Xiaomi nie ma na przykład Redmi Note 8 i 8T, pomimo iż jest na niej Redmi Note 8 Pro. Te smartfony wydają się zatem być dość prawdopodobnymi kandydatami do zatrzymania wsparcia w następnej kolejności. O ile pierwszy z wymienionych modeli otrzymuje jeszcze aktualizacje (ostatnia pojawiła się na początku grudnia… z październikowymi poprawkami zabezpieczeń), o tyle w przypadku drugiego polityka aktualizacji to po prostu śmiech na sali. Jest co prawda lepsza niż aktualizacje Redmi 8 i 8A, bo ostatnie aktualizacje są z maja tego roku, ale nie wyobrażam sobie, jaka musiałaby być, żeby być gorsza. To tym bardziej zawstydzające, iż Redmi Note 8 ma do “obsłużenia” większą ilość rynków niż wariant 8T, który przeznaczono na Europę i Rosję, a w dodatku Redmi Note 8 wprowadzono do Europy dużo później niż 8T. Widać tu pewną faworyzację wersji podstawowej…

Co sądzicie o takiej polityce aktualizacji prowadzonej przez Xiaomi? Jakie modele, Waszym zdaniem, pożegnają się z aktualizacjami w najbliższej przyszłości?

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner