Podczas gdy my ciągle czekamy, aż Xiaomi w końcu zdecyduje się na wprowadzenie złącza USB 3.0 do swoich smartfonów, grupa USB Promoter Group odpowiedzialna za rozwój tego standardu zapowiedziała wydanie specyfikacji nowej wersji USB 4 Version 2.0. Za tą dość niefortunną nazwą kryje się m.in. zwiększenie przepustowości danych.
Według organizacji, USB 4 w wersji 2.0 będzie obsługiwać przepustowość do 80 Gb/s, czyli dwukrotnie więcej niż to, z czym mieliśmy do czynienia w “zwykłym” USB 4. Do obsługi takiego połączenia będzie można wykorzystać już istniejące kable typu USB-C wspierające USB 4, choć oczywiście pojawią się również nowo zdefiniowane kable przeznaczone do wykorzystania tej przepustowości.
Drobny haczyk
Nie oznacza to jednak, że nasze dane będą przesyłane właśnie z tą prędkością, bowiem jej część zarezerwowana będzie dla obsługi standardów DisplayPort i PCIe; nowy standard otrzyma wsparcie dla najnowszych wersji tych technologii (prawdopodobnie DisplayPort 2.0 oraz PCIe 5). Dla zwykłego przesyłania plików najpewniej zostanie przekroczona bariera 20 Gb/s; nie wiadomo jeszcze, ile przepustowości będzie dla tego celu dostępne, lecz zapewne w niedalekiej przyszłości, po wydaniu specyfikacji USB 4 w wersji 2.0 (co zapewne nastąpi w okolicach listopada, gdy mają zostać zorganizowane wydarzenia dla deweloperów), będziemy wiedzieć na ten temat nieco więcej.
USB4 w wersji 2.0 będzie również wyposażony w kompatybilność wsteczną dla poprzednich wersji portów USB, w tym USB4 w wersji 1.0, USB 3.2 i USB 2.0, a także Thunderbolt 3. Oprócz tej nowej specyfikacji, USB Promoter Group zaktualizuje również specyfikacje dla USB Type-C i Power Delivery, aby dostosować je do tych nowych możliwości. W przyszłości pojawią się również nowe wytyczne dotyczące brandingu i marketingu dla produktów obsługujących USB4 w wersji 2.0.
W zasadzie nie wiadomo, czemu zamiast USB 5 zdecydowano się na nazwanie nowego standardu USB 4 Version 2.0. Dwukrotne podwojenie prędkości, do którego dochodzi w zasadzie w każdej nowej wersji USB, począwszy od 3.0, powodowało nadawanie kolejnym standardom różnorakich nazw (np. USB 3.2 Gen 2×2), lecz wraz z USB 4.0 wydawało się, że zamieszanie z nazewnictwem zakończy się na dobre. Jak widać, nie do końca…
źródło: XDA