Xiaomi dołączyło tłumacza plików binarnych z wersji 32-bitowej na 64-bitową o nazwie „Tango”, który poprawia kompatybilność ze starszymi aplikacjami.
Xiaomi 14 i Xiaomi 14 Pro to pierwsze flagowce wprowadzone na rynek z najnowszym procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Nowa platforma mobilna pod maską wprowadziła kilka zmian, które mogą uniemożliwić, używanie starszych nieaktualizowanych aplikacji. Wygląda jednak na to, iż Xiaomi ma asa w rękawie, pozwalając swoim telefonom na bezproblemowe ich uruchamianie.
Snapdragon 8 Gen 3 to pierwszy 64-bitowy układ firmy Qualcomm. Nie ma w nim rdzeni procesora, które obsługiwałyby starsze 32-bitowe aplikacje ARM. W rezultacie starsze oprogramowanie, które nie zostało zaktualizowane do działania na rdzeniach 64-bitowych, nie będzie działać na telefonach z tym procesorem.
Tłumacz plików binarnych Tango
Jednak, jak wyjaśnia programista realMlgmXyysd w poście na swoim kanale Telegram, Xiaomi stosuje ciekawą sztuczkę pozwalającą uruchamiać 32-bitowe aplikacje. Firma integruje tłumacza plików binarnych o nazwie Tango z 32 na 64-bity, który poprawia kompatybilność ze starszymi aplikacjami.
Jak informuje Mishaal Rahman, warstwa kompatybilności pozwala aplikacjom 32-bitowym, takim jak na przykład Flappy Bird, na uruchomienie jej na nowej serii Xiaomi 14, mimo że procesor oficjalnie tego nie wspiera.
Mishaal wcześniej już przewidział, że producenci telefonów prawdopodobnie będą uciekać się do stosowania takich warstw zgodności. Google już dawno przestało akceptować aplikacje 32-bitowe w Sklepie Google Play. Wszystkie aplikacje 32-bitowe muszą mieć również wersję 64-bitową, jeśli mają zostać przesłane do Sklepu Play. Wymóg ten, obowiązuje już od kilku lat, więc większość użytkowników nie odczuje jego skutków.
Jedyny wpływ na to mogą mieć starsze aplikacje w wersji 32-bitowej, które nie były aktualizowane od jakiegoś czasu. Brak aktualizacji przez developera, może wskazywać porzucenie danej aplikacji lub jej funkcjonalność jest już kompletna i po prostu nie wymaga dalszej aktualizacji. Jednak takie obejścia oferowane przez producentów OEM oznaczają, że użytkownicy końcowi mogą nadal korzystać ze swoich ulubionych aplikacji.
Źródło: androidauthority