Wydano źródła kernela na Redmi Note 8 Pro i 9S

Kacper Skrzypek
7 komentarzy

Dziś przydatna informacja dla wszystkich osób, chcących tworzyć własne ROMy, z wykorzystaniem nowych urządzeń Xiaomi. Producent wydał kod źródłowy kernela dla telefonów: Redmi Note 8 Pro i Redmi Note 9s / Pro Max.

Co to oznacza? Otóż, dla niewtajemniczonych – do budowy niestandardowego oprogramowania (tzw. custom ROM-u) oprócz źródeł samego Androida wymagane są także pewne elementy specyficzne dla danego urządzenia: device tree, zawierający dane o konkretnym urządzeniu, vendor tree, który odpowiada z kolei głównie za sterowniki pod dany smartfon, a także omawiany dzisiaj kernel source – czyli kod jądra Linuxa pod konkretny telefon. Jest on potrzebny przede wszystkim ze względu na to, że Android to praktycznie dość mocno zmodyfikowany Linux – na samym początku, przed uruchomieniem Androida jako takiego, wszystko dzieje się wewnątrz jądra – czyli wewnątrz Linuxa.

Wydanie źródeł na dany telefon znacznie zwiększa więc szansę na powstanie sceny niezależnego developmentu i stworzenie działających custom ROM-ów, a także pozbycie się bugów, jakich nie można było naprawić bez źródeł. Oczywiście dużo zależy też od tego, czy producent nie popełnił jakichś błędów przy publikacji source – w przeszłości zdarzały się przypadki w telefonach Xiaomi, że kernela zwyczajnie nie dało się skompilować, gdyż firma popsuła jakąś rzecz. Z źródłami jest to o tyle łatwiejsze, że łatwiej dociec, gdzie jest problem.

Cieszy więc podejście Xiaomi do kwestii wydawania źródeł, szczególnie na telefony z procesorem MediaTek. Możliwe jest, że Redmi Note 8 Pro, dzięki wydanym źródłom będzie miało szansę na powstanie dobrych customów, jak to się działo z jego braćmi na Snapdragonach (np. Redmi Note 7, Redmi Note 5, 4 czy legendarne w niektórych kręgach 3 Pro). Tak samo istotne jest to w przypadku Redmi Note 9S czy Pro Max – tu oczywiście na efekty trzeba jeszcze poczekać, gdyż jest to model stosunkowo świeży. Ale to, co się dzieje, napawa optymizmem i nadzieją na przyszłość.

Kody źródłowe kerneli można odnaleźć tutaj:

Źródło: własne

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner