Wsparcie od miuipolska dla Redmi Note 8 PRO anulowane

Acid
58 komentarzy

Niestety z przykrością musimy poinformować Was, użytkowników romów xiaomi.eu/miuipolska, że przerywamy wspieranie Redmi Note 8 PRO i nie będziemy więcej wydawać romów na ten model.

Decyzja ta jest tylko i wyłącznie podyktowana względami bezpieczeństwa. Nasz rom działa poprawnie na tym modelu, wnosi także wszelkie fajne mody i nowości co dla regularnych wydań romów na inne urządzenia,. Jednak z uwagi na platformę na jakiej został wydany przez Xiaomi powoduje, że bardzo ryzykowne jest korzystanie z modyfikacji na tym modelu.

Niestety Mediatek

Bardzo źle przyjęliśmy w grupie deweloperów xiaomi.eu wiadomość o wydaniu Note 8 PRO z procesorem MTK. Nasze doświadczenie wielokrotnie pokazało, że współpraca Mediateka z modyfikacjami, Androidem, aktualizacjami jądra – jest naprawdę mierna, często poniżej krytyki.
Do tego dochodzi brak aktualizacji Androida czy dziwne i niejasne funkcje firmware od MTK. Awaryjność i delikatność tej platformy dało się też poznać we wcześniejszych modelach np. Redmi PRO, Note 3 czy Redmi 6 (ten wyjątkowo dostał update do Pie).

Redmi Note 8 PRO działa fajnie i szybko na romie fabrycznym Global i to się chwali, jednak modyfikacje tego telefonu są ryzykowne i bardzo niebezpieczne. I problem ten nie wynika z naszego braku wiedzy w temacie. Na problemy z oprogramowaniem składa się Xiaomi i MTK. Łącząc te dwa podmioty dostajemy ciężkostrawne urządzenie pod kątem współpracy z alternatywnym oprogramowaniem.

Dlaczego Mediatek gorszy?

Po pierwsze w porównaniu z Qualcommem całkiem niezrozumiałym dla nas jest sposób w jaki MTK radzi sobie z problemami firmware. W przypadku Qcom jeśli wgramy złe recovery albo za niską wersję Magiska lub zły kernel to system najwyżej wróci do Fastboota lub Recovery gdzie wciąż (bo mamy odblokowany bootloader) będziemy mogli zrobić MiFlash czy w inny sposób naprawić problem.
A MTK? MTK się cegli na twardo czyli przechodzi do EDL. Nie jest to tryb, z którym zwykły użytkownik może sobie poradzić.

Do uceglenia Note 8 PRO dochodzi gdy użytkownik np. zainstaluje za niską wersję Magiska, inne recovery niż polecane lub dokona innych, wrażliwych modyfikacji – nawet tych wykonanych przez pomyłkę. Sami też możemy być odpowiedzialni za cegły jeśli kiedykolwiek coś pójdzie nie tak w romie.

Drugi powód to ograniczenie Xiaomi do serwisu oprogramowania telefonów. Od dłuższego czasu Xiaomi wie lepiej za nas i nie pozwala na zwykły flash softu z EDL – co do tej pory było możliwe np. w MiCenter gdzie po rozkręceniu telefonu i zwarciu pinów testowych flash softu był możliwy.
Teraz trzeba mieć pozwolenie Xiaomi w postaci autoryzacji konta Mi – co jak można się domyślić nie jest rozdawane każdemu; mówiąc dokładniej… nikomu, może poza osobom z Azji w serwisach Xiaomi.

Nawet jeśli odceglanie tego telefonu będzie możliwe to i tak nie warto przyczyniać się do powstawania problemów. Trudno, tak to sobie Xiaomi zrobiło i wyszło jak zwykle. Ryzyko jest obecnie za wysokie.

Stąd nie chcemy ponosić odpowiedzialności za problemy i zachęcamy do odblokowania bootloadera na wariantach chińskich (jak już ktoś chce sobie taki telefon sprowadzić) i instalację Global romu w MiCenter.

Podsumowanie

Tak w skrócie:

  • wsparcie dla Redmi Note 8 PRO od xiaomi.eu zostaje przerwane (romy stable i dev wycofane z pobierania) z uwagi na niebezpieczne zachowanie platformy MTK w przypadku wystąpienia problemów z softem,
  • brak realnej możliwości odratowania telefonu w przypadku uceglenia,
  • niechęć programistów xiaomi.eu/miuipolska do platformy mediateka,
  • ograniczenia i utrudnienia wprowadzane przez Xiaomi.

Zachęcamy też do kupna Redmi Note 8T. Ten ma Snapdragona i wkrótce wsparcie będzie możliwe. Redmi Note 8 (ginkgo) także jest dalej wspierany.

Przeczytaj najpopularniejsze:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

58 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Naj. głosów
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie

Copyright @2022 – Wszelkie prawa zastrzeżone. Hosting: Hetzner